Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba Parkinsonovy nemoci pomocí sametových fazolí (Mucuna pruriens)
Vzhledem k tomu, že Parkinsonova choroba je způsobena nedostatkem dopaminu v mozku, co kdybyste jedli potraviny bohaté na prekurzor dopaminu levodopu?
Uplynula již dvě století od toho, kdy James Parkinson napsal "Esej o roztřesené obrně“, ve které popisoval onemocnění, pro nějž je typický třes a problémy s pohybem. Dnes mezi možnosti léčby patří chirurgické zavedení elektrod do mozku. Musí existovat lepší řešení.
Už od padesátých let minulého století víme, že se Parkinsonova choroba manifestuje nedostatkem dopaminu v mozku. Proč tedy nejíst dopaminovou stravu? Celá řada druhů ovoce a zeleniny obsahuje ten stejný dopamin, jenž vyrábí náš mozek. Naneštěstí dopamin takto nedokáže překonat bariéru mezi mozkem a krví, proto je v léčbě neúčinný. Nicméně prekurzor dopaminu známý jako l-dopa, levodopa, se dokáže dostat z krve do mozku, kde může být dále přetvořen přímo na dopamin pomocí enzymu zvaného dekarboxyláza. Nechceme, aby se levodopa přeměňovala na dopamin mimo mozek, protože pak by se nedostal dovnitř. Proto lidem dáváme inhibitor dekarboxylázy, který samotný se do mozku nedostane, takže zabrání předčasné přeměně levodopy na dopamin, ne však v mozku, kde ho potřebujeme.
Konzumace potravin bohatých na dopamin tedy nepomáhá, ale co kdybychom jedli potraviny bohaté na levodopu? Více než 1500 let předtím, než na scénu přišel Dr. Parkinson, na to kápnul jeden indický lékař. A přišel i s léčbou. Sametové fazole, rostlina s největším obsahem látky l-dopa. Takže nakonec existuje způsob, jak předejít epidemii Parkinsonovy choroby pomocí rostlinných prostředků?
Levodopa je zlatým standardem terapie pacientů s Parkinsonem. Jenže většina pacientů z nízkopříjmových oblastí si nemůže dovolit dlouhodobé každodenní užívání levodopy. Například na africkém venkově je odhadem levodopou léčeno jen 15 % pacientů. Denní náklady na léčbu levodopou jsou okolo dvacetikoruny, což je pro místní obyvatele často polovina denního příjmu. Totéž platí pro další regiony globálního jihu. L-dopa je většinou logisticky nebo cenově nedostupná. Pacienti proto často používají prášek ze sametových fazolí jako náhradu nebo doplněk k léčivu.
Dobře, ale funguje to? To nevíme. Dokud to neotestujeme. Sametové fazole proti Parkinsonově chorobě, randomizovaná dvojitě zaslepená klinická studie. Dávka 30 gramů, což jsou zhruba dvě polévkové lžíce. Stačilo to ke spolehlivému a trvalému protiparkinsonovskému účinku u všech pacientů. Fazole působily podstatně rychleji než léčivo, déle než léčivo a lépe než léčivo, jak ukázala další dvojitě zaslepená randomizovaná porovnávací zkřížená studie.
Levodopa ze sametových fazolí je zřejmě dvakrát až třikrát silnější než stejná dávka levodopy v podobě pilulek. Nejspíše je to přítomností nějakého vnitřního inhibitoru dekarboxylázy obsaženého v rostlině.
Dobře, ale to byly jednodávkové studie. Co dlouhodobé užívání sametových fazolí proti Parkinsonově chorobě? Čtrnáct pacientů s pokročilou Parkinsonovou chorobou dostalo buď prášek z pražených sametových fazolí, nebo klasický lék. Přecházeli od jednoho léku k druhému a výzkumníci sledovali změny v kvalitě života, denních aktivitách, pohyblivosti, příznacích nesouvisejících s pohybem a období s dobrou pohyblivostí bez nepříjemných samovolných svíjivých pohybů. Sametové fazole evidentně působily stejně dobře jako lék ve všech měřítkách účinnosti, včetně kvality života. Zde je video člověka s Parkinsonovou chorobou léčenou výhradně práškem ze sametových fazolí po dobu 14 let.
Navzdory účinnosti jsou naděje, že by tento levný bylinný prostředek někdy získal licenci docela nízké - a z dobrého důvodu. Za prvé ty fazole prý chutnají odporně. A také nemáme žádné dobré studie trvající déle než pár měsíců. Sametové fazole potenciálně mohou být součástí řešení Parkinsonovy choroby v nízkopříjmových zemích. A ve vysokopříjmových zemích může někdo tíhnout k užívání fazolí namísto léčiv prostě jen z důvodu, že je to „přírodní léčba“. Výzkumníci však odrazují pacienty a lékaře od používání fazolí, pokud jsou dostupné léky. Pilulky s levodopou by měly zůstat první linií léčby Parkinsonovy choroby. Nicméně prášek ze sametových fazolí může být některými pacienty lépe snášen. Někteří pacienti zkrátka pociťují odpor k užívání pilulek. Pokud odmítají, pak mohou být fazole užitečné. Kromě toho doplňky ze sametových fazolí čelí stejným problémům jako všechny doplňky stravy, konkrétně nedostatkem regulace a kontroly kvality. Na trhu je celá řada značek, ale nemáme jejich přímé srovnání, nevíme, která je nejlepší. Kvalita se pravděpodobně liší, ale s jistotou - se to dozvíme až po otestování.
Šest značek výrobků ze sametových fazolí bylo objednáno přes internet. Většina, čtyři ze šesti, se silně rozcházela v deklarovaném a skutečném obsahu l-dopy. Jen dva výrobky se přiblížily. Zbytek výrobků obsahoval výrazně méně, ve dvou případech necelých 10 % deklarovaného množství. Škoda, že není žádná potravina s obsahem l-dopy, kterou bychom mohli jíst místo užívání v doplňcích. Vlastně. Počkejte. L-dopa byla původně objevena před více než stoletím v bobu obecném (Vicia faba). Mohla by konzumace bobu pomoci s Parkinsonovou chorobou? Přesně na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Del Rey NL, Quiroga-Varela A, Garbayo E, et al. Advances in Parkinson's Disease: 200 Years Later. Front Neuroanat. 2018;12:113.
- Hornykiewicz O. The discovery of dopamine deficiency in the parkinsonian brain. J Neural Transm Suppl. 2006;(70):9-15.
- Briguglio M, Dell'Osso B, Panzica G, et al. Dietary Neurotransmitters: A Narrative Review on Current Knowledge. Nutrients. 2018;10(5):591.
- Ahlskog JE. Parkinson’s disease: medical and surgical treatment. Neurol Clin. 2001;19(3):579-605, vi.
- Rijntjes M. Knowing Your Beans in Parkinson's Disease: A Critical Assessment of Current Knowledge about Different Beans and Their Compounds in the Treatment of Parkinson's Disease and in Animal Models. Parkinsons Dis. 2019;2019:1349509.
- Banjari I, Marček T, Tomić S, Waisundara VY. Forestalling the Epidemics of Parkinson's Disease Through Plant-Based Remedies. Front Nutr. 2018;5:95.
- Cassani E, Cilia R, Laguna J, et al. Mucuna pruriens for Parkinson's disease: Low-cost preparation method, laboratory measures and pharmacokinetics profile. J Neurol Sci. 2016;365:175-180.
- Cilia R, Laguna J, Cassani E, et al. Mucuna pruriens in Parkinson disease: A double-blind, randomized, controlled, crossover study. Neurology. 2017;89(5):432-438.
- Merello M. The Dark Side of Globalization: Lack of Universal Levodopa Availability. Mov Disord Clin Pract. 2018;6(1):7-8.
- Katzenschlager R, Evans A, Manson A, et al. Mucuna pruriens in Parkinson's disease: a double blind clinical and pharmacological study. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2004;75(12):1672-1677.
- Rai SN, Birla H, Zahra W, Singh SS, Singh SP. Immunomodulation of Parkinson's disease using Mucuna pruriens (Mp). J Chem Neuroanat. 2017;85:27-35.
- Cilia R, Laguna J, Cassani E, et al. Chronic Mucuna pruriens in Parkinson’s disease: a non-inferiority, randomised, crossover, phase-2b trial. Parkinsonism Relat Disord. 2018;46:e24.
- Lees AJ. Advice for those trying to find a cure for the shaking palsy. Lancet Neurol. 2018;17(1):27-28.
- Cilia R, Laguna J, Cassani E, et al. Daily intake of Mucuna pruriens in advanced Parkinson's disease: A 16-week, noninferiority, randomized, crossover, pilot study. Parkinsonism Relat Disord. 2018;49:60-66.
- Fothergill-Misbah N, Maroo H, Cham M, Pezzoli G, Walker R, Cilia R. Could Mucuna pruriens be the answer to Parkinson's disease management in sub-Saharan Africa and other low-income countries worldwide?. Parkinsonism Relat Disord. 2020;73:3-7.
- Margolesky J, Shpiner DS, Moore H, Singer C, Jagid J, Luca CC. From Mucuna Pruriens to deep brain stimulation: A two-decade case history. Parkinsonism Relat Disord. 2020;77:26-27.
- Denne T. Analysis of Levodopa Content in Commercial Formulations of Mucuna pruriens Seeds Used in Integrative Treatment of Parkinson’s Disease [abstract]. Mov Disord. 2019; 34 (suppl 2).