Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba roztroušené sklerózy pomocí Swankovy diety
Rostlinná strava může být nejen nejbezpečnější léčbou roztroušené sklerózy, ale možná i tou nejúčinnější.
Roztroušená skleróza je nepředvídatelné a děsivé degenerativní autoimunitní zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, kdy tělo napadá vlastní nervy. Často udeří na vrcholu života a může vyvolat mozkové symptomy – kognitivní poruchu, oční symptomy – bolestivou ztrátu vidění, třes, slabost, ztrátu kontroly močového měchýře, bolest a únavu.
Nejčastěji předepisovaným lékem na roztroušenou sklerózu je beta interferon, který může způsobit, že se cítíte mizerně a stojí 30 000 dolarů ročně. Ale asi by to stálo za to, pokud by skutečně fungoval. Loni jsme se dozvěděli, že patrně není schopen zabránit dlouhodobé invaliditě nebo ji aspoň zpozdit.
Takže pak zůstávají chemoterapeutika jako Mitoxantron, který způsobuje nevratné poškození srdce u 1 z každých 8 lidí, kteří lék užívají, a s léčbou související akutní leukémii. Vyvolává leukémii u téměř 1 % lidí, kteří ho užívají. Jenže roztroušená skleróza není procházka růžovou zahradou. Kdybychom tak měli levné, jednoduché a bezpečné řešení bez nežádoucích účinků, které by také náhodou bylo nejúčinnější léčbou RS, jaká kdy byla popsána.
Dr. Roy Swank, který nás opustil ve věku 99 let, byl významný neurolog, jehož výzkum vyvrcholil více než 170 vědeckými pracemi. Podívejme se na několik z nich.
Již v roce 1950 bylo známo, že existují oblasti na světě, kde se RS vyskytuje hojně: Severní Amerika a Evropa, a naopak jinde, v Africe a Asii, tuto nemoc sotva znají. A teď máme všechny tyto studie o migraci, které nám říkají, že pokud se přesunete z oblasti s vysokým rizikem do oblasti s nízkým rizikem, vaše riziko klesá a naopak. Zdálo se tedy, že je v tom méně genetiky a více životního stylu.
Dr. Swank měl nápad, jak líčí v rozhovoru s dr. Johnem McDougallem, ve zralém mladém věku 84 let: „Zdá se mi možné, že by to mohla být otázka jídla, protože čím dále na sever jdete, tím méně se tam setkáte s vegetariánským stylem života. A čím více se lidé stávají masožravci, abych tak řekl, pak tráví mnohem víc času konzumací masa.“
Po prozkoumání dat roztroušené sklerózy z okupovaných zemích za druhé světové války, kdy bylo maso a mléčné výrobky na příděl, a jeho slavné studii z roku 1952 zjišťující četnost RS, která nalezla přímou souvislost s množstvím nasycených živočišných tuků v denní stravě v různých oblastech Norska, dospěl k závěru, že za tím může být živočišný tuk. Proto se rozhodl to prozkoumat pomocí omezení příjmu nasycených živočišných tuků.
Tady je jeho prvních 47 pacientů před tím, než jim ze stravy odebral asi 90 % nasycených tuků, a tady jsou poté… s poklesem v četnosti i závažnosti atak RS. Obvykle máte štěstí, pokud přimějete lidi, aby dodržovali dietu po dobu 6 měsíců, a proto většina dietních studií trvá nejvýše rok. Toto jsou výsledky za prvního tři a půl roku.
Pak následuje vyšetření po pěti a půl letech – přidává dalších 100 pacientů. Poté vyšetření po sedmi letech, publikované v časopise Annals of Internal Medicine. Pak následuje vyšetření po 20 letech a po 34 letech.
Jak to s nimi dopadlo? Pokud zastihnete pacienty na počátku nemoci, kdy jsou jen mírně postiženi, a omezíte jim příjem nasycených tuků, dr. Swank prokázal, že může v 95 % případů onemocnění zastavit – o 34 let později žádné další postižení. Ale jestliže přestali dietní režim dodržovat, a to i po letech, nemoc se jim mohla vrátit. Cítili se tak skvěle, že si asi říkali hej, můžu trochu podvádět, mám tu nemoc pod kontrolou. Ale pokud snědli jen o 8 gramů nasycených tuků denně více, výsledkem bylo výrazné zvýšení zdravotního postižení a téměř trojnásobek úmrtnosti.
A co vyšetření po 50 letech? Byli schopni vystopovat 15 z původních pacientů, kteří tu dietu stále dodržovali. Teď už jim bylo kolem 70-80 let a s roztroušenou sklerózou žili již více než 50 let. Třináct z těchto 15 lidí fungovalo ve všech ohledech úplně normálně. Byli aktivní a na pohled působili nezvykle mladistvě. Závěr: „Tato studie naznačila, že s největší pravděpodobností je RS způsobena převážně konzumací nasycených živočišných tuků.“
Dr. Swank si myslel, že je to způsobeno shlukováním krve, což může vyvolat dokonce i jediné jídlo s obsahem nasycených tuků, které mohou ucpat drobné kapiláry vyživující náš nervový systém. Strava bohatá na nasycené tuky a cholesterol totiž může způsobit zhoustnutí krve a zvýšit lepivost našich červených krvinek. Jediné jídlo obsahující klobásu a vejce způsobí, že naše krevní buňky drží pohromadě jako slepené lepidlem. A tento druh hyperagregace může vést ke snížení průtoku krve a ke snížení okysličení tkání.
Pokud krev vložíte do přístroje, který z ní odstraní asi 90 % cholesterolu, můžete prokázat okamžité zlepšení mikrocirkulace v srdečním svalu. Ale co mozek?
Oči jsou okna… do mozku. Můžete si vizualizovat – v reálném čase – změny funkce cév v sítnici v zadní části oka, což vám napoví, co se děje dále v mozku. A pokud snížíte hladinu cholesterolu v krvi, můžete okamžitě dosáhnout významného zlepšení vazodilatace, drobné cévky se široce otevřou a nechávají krev proudit.
Takže ano, mohl by to být nasycený tuk, který vede k ucpání našich kapilár, ale dnes víme, že živočišné tuky mohou mít všemožné další škodlivé účinky, jako je podpora zánětu, tak kdo ví, jaký je ten skutečný mechanismus, který může zpomalit progresi RS, pokud omezíte živočišné tuky. Bez ohledu na to, pacienti s RS, kteří dodržují dietu s nejvýše 10-15 gramy nasycených tuků, mohou očekávat, že přežijí a bude se jim dařit až do pokročilého stáří. Samozřejmě, úplné odstranění nasycených tuků by mohlo být ještě lepší, vzhledem k tomu, že onemocnění srdce je naším zabijákem číslo jedna.
Sečteno a podtrženo, výsledek, který dr. Swank publikoval, zůstává nejefektivnější léčbou roztroušené sklerózy, která byla kdy publikována ve vědecké lékařské literatuře. Pacienti s RS v časném stadiu byli o 34 let později z 95 % bez progrese onemocnění, pokud dodržovali dietní program s nízkým obsahem nasycených tuků. „Dokonce i pacienti s původně pokročilým onemocněním vykazovali významný přínos. Až dodnes se žádné léky nebo invazivní procedury k takovému úspěchu dokonce ani nepřiblížily.“
Nestojí to 30 000 dolarů; nevyvolá vám to leukémii – a funguje to, skvělé!
Samozřejmě, to vše vyvolává jednu velkou otázku: „Jsou-li výsledky doktora Swanka tak velmi působivé, proč jiní lékaři, neurologové nebo lékařská centra nepřijali tento způsob léčby?“ Dobrá otázka.
Jedním z důvodů může být to, že magnetická rezonance byla vynalezena až v 70. letech. Magnetická rezonance je způsob, jak dnes sledujeme progresi RS. Nemusíme spoléhat na subjektivní zprávy pacientů nebo klinické posudky lékaře. Můžeme vidět, zda se nemoc lepší nebo horší přímo tady, černé na bílém.
Je to jako v 70. letech, kdy Nathan Pritikin dokázal zvrátit srdeční onemocnění tisíců lidí, ale nikdo ho nebral vážně, dokud nebyla vynalezena angiografie. A lidé, jako dr. Ornish a dr. Esselstyn, mohli držet obrázky, jako je tento, které jasně dokazovaly, že rostlinná strava může doslova otevřít tepny, jak to tu vidíte, černé na bílém.
Takže potřebujeme, aby někdo zopakoval experiment dr. Swanka dnes, s magnetickou rezonancí skenující každý krůček… A jsem moc rád, že mohu oznámit, že přesně tento experiment byl právě dokončen doktorem Johnem McDougallem. Dr. Swank byl jedním z lékařských mentorů doktora McDougalla, a doktor McDougall je jedním z mých. Studie byla dokončena v loňském roce a brzy bychom měli mít výsledky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. Riccio. The molecular basis of nutritional intervention in multiple sclerosis: A narrative review. Complement Ther Med 2011 19(4):228 - 237.
- R. L. Swank, J. Goodwin. Review of MS patient survival on a Swank low saturated fat diet. Nutrition 2003 19(2):161 - 162.
- U. N. Das. Is there a role for saturated and long-chain fatty acids in multiple sclerosis? Nutrition 2003 19(2):163 - 166.
- M. A. Kadoch. Is the treatment of multiple sclerosis headed in the wrong direction? Can J Neurol Sci 2012 39(3):405.
- A. Shirani, Y. Zhao, M. E. Karim, C. Evans, E. Kingwell, M. L. van der Kop, J. Oger, P. Gustafson, J. Petkau, H. Tremlett. Association between use of interferon beta and progression of disability in patients with relapsing-remitting multiple sclerosis. JAMA 2012 308(3):247 - 256.
- J. J. Marriott, J. M. Miyasaki, G. Gronseth, P. W. O'Connor. Evidence Report: The efficacy and safety of mitoxantrone (Novantrone) in the treatment of multiple sclerosis: Report of the Therapeutics and Technology Assessment Subcommittee of the American Academy of Neurology. Neurology 2010 74(18):1463 - 1470.
- A. Compston, A. Coles. Multiple sclerosis. Lancet 2008 372(9648):150-217.
- R. L. Swank, B. B. Dugan. Effect of low saturated fat diet in early and late cases of multiple sclerosis. Lancet 1990 336(8706):37 - 39.
- Swank MS Foundation. 2009. Dr. Roy Laver Swank.
- R. L. Swank. Multiple sclerosis: Twenty years on low fat diet. Arch. Neurol. 1970 23(5):460 - 474.
- R. L. Swank. Treatment of multiple sclerosis with low-fat diet. AMA Arch Neurol Psychiatry. 1953 69(1):91-103.
- R. L. Swank. Multiple sclerosis; a correlation of its incidence with dietary fat. Am J Med Sci. 1950 Oct 220(4):421-430.
- Igarashi K, Tsuji M, Nishimura M, Horimoto M. Improvement of endothelium-dependent coronary vasodilation after a single LDL apheresis in patients with hypercholesterolemia. J Clin Apher. 2004;19(1):11-6.
- SWANK RL, LERSTAD O, STRØM A, BACKER J. Multiple sclerosis in rural Norway its geographic and occupational incidence in relation to nutrition. N Engl J Med. 1952 May 8;246(19):722-8.
- Kwa VI, van der Sande JJ, Stam J, Tijmes N, Vrooland JL; Amsterdam Vascular Medicine Group. Retinal arterial changes correlate with cerebral small-vessel disease. Neurology. 2002 Nov 26;59(10):1536-40.
Images thanks to kenjisekine via flickr