Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba srdečního onemocnění, na které se všichni shodují
Když lékaři odepírají pacientům kardiakům možnost léčit se pomocí stravy, porušují základ lékařské etiky, právo na informovaný souhlas.
Když byl chirurgem na Clevelandské klinice, dr. Caldwell Esselstyn zveřejnil kontroverzní vědecký článek v American Journal of Cardiology. Srdeční bypass je chirurgický zákrok, který nese značná rizika, včetně možnosti způsobit další poškození srdce, mrtvici a dysfunkci mozku. Angioplastika není o moc lepší, také nese vysoké riziko úmrtí nebo poškození zdraví. Navíc, pokud jde o snižování rizika nového srdečního infarktu a úmrtí, není příliš účinná.
Zdá se tedy, že čelíme obrovskému paradoxu. Onemocnění, které je nejčastějším zabijákem mužů i žen v západní civilizaci, zůstává z velké části neléčeno. Přínosy invazivních postupů jsou v nejlepším případě dočasné, přičemž většina pacientů nemoci nakonec podlehne. Při rakovině takovouto léčbu nazýváme jen utišujícím opatřením. V podstatě jsme hodili flintu do žita a vzdali své snahy skutečně vyléčit srdeční onemocnění. Tak proč tento kolos invazivních postupů stále odolává? Jedním z důvodů je, že provádění chirurgických zákroků má potenciál přinášet vysoké finanční odměny.
To je považováno za jednu z překážek v praxi preventivní kardiologie – malá odměna. Zásahy do jídelníčku a úpravy životního stylu lékařům tolik nevynášejí. Přestože provádění preventivní kardiologie není tak finančně lákavé, autor tohoto článku doufal, že by kardiologové mohli být nasměrováni správným směrem tím, že by si začali více cenit nehmotných přínosů tohoto přístupu.
Další překážkou je to, že lékaři si nemyslí, že pacienti chtějí problém řešit takto. Průzkumy na lékařích ukazují, že lékaři často ani neprobírají možnost úpravy stravy a životního stylu. Domnívají se totiž, že pacienti by raději například užívali po zbytek života léky snižující hladinu cholesterolu. U některých to může být pravda, ale rozhodnout by se měl pacient.
Podle oficiálního kodexu lékařské etiky AMA (AMA Code of Medical Ethics) mají lékaři pacientům podat veškeré relevantní lékařské informace. Právo pacienta na vlastní rozhodnutí může být skutečně naplněno jedině tak, že pacient doopravdy obdrží dostatečné množství informací pro informované rozhodnutí. Povinností lékaře je předložit lékařské údaje pacientovi v přesném znění.
Například před tím, než lékař začne pacientovi doporučovat statiny na snížení cholesterolu, měl by mu v ideálním případě napřed říci zhruba tohle: „Měl byste vědět, že pro lidi ve vaší situaci, je počet jedinců, kteří musí být léčeni statinem, aby se zabránilo 1 úmrtí na cévní příhody, jako je infarkt nebo mrtvice, obecně mezi 60 a 100. To znamená, že pokud bych léčil 60 lidí, kteří jsou ve stejné situaci jako vy, jednomu by to mohlo prospět a dalším devětapadesáti ne. Jak ukazují tato čísla, je důležité, abyste věděl, že většina lidí, kteří užívají statin, z něj nebude mít užitek. A navíc statiny mohou mít vedlejší účinky. Mohou způsobit bolest svalů, poškození jater a podráždění žaludku dokonce i u těch, kteří z tohoto léku nemají ani žádný užitek. Tyto informace vám sděluji proto, abyste mohl zvážit rizika a přínosy léků a úpravy jídelníčku a následně mohl provést informované rozhodnutí.“
Jenže kolik lékařů se svými pacienty vede takto upřímné a otevřené diskuze? To, že lékaři nesdílejí lékařské informace se svými pacienty, je svým způsobem vodění za ruku, které by už dávno mělo být minulostí. V současnosti by lékaři měli umožňovat svým pacientům provést informovaný souhlas, pokud se zrovna nejedná o naléhavou situaci, nebo nejde o pacienta v kómatu. Nicméně velké množství lékařů stále přistupuje ke svým pacientům, jako by byli v bezvědomí.
Na konci této dlouhé diskuse o angioplastice a stentu u kulatého stolu, šéfredaktor American Journal of Cardiology připomněl účastníkům důležitou skutečnost, že je potřeba dávat si věci do souvislostí. Ateroskleróza je způsobena vysokou hladinou cholesterolu, která je zase způsobena špatnými stravovacími návyky. Takže pokud bychom se všichni drželi strav založené na rostlinných potravinách, ani bychom tuto diskuzi nemuseli vést.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- D. J. Jenkins, C. W. Kendall, D. G. Popovich, E. Vidgen, C. C. Mehling, V. Vuksan, T. P. Ransom, A. V. Rao, R. Rosenberg-Zand, N. Tariq, P. Corey, P. J. Jones, M. Raeini, J. A. Story, E. J. Furumoto, D. R. Illingworth, A. S. Pappu, P. W. Connelly. Effect of a very-high-fiber vegetable, fruit, and nut diet on serum lipids and colonic function. Metab. Clin. Exp. 2001 50(4):494 - 503.
- W. P. Castelli. The new pathophysiology of coronary artery disease. The American journal of cardiology 1998 82(10):60 - 65.
- P Christine. Communicating Evidence in Shared Decision Making. Virtual Mentor 2013 15:9-17.
- V. E. Friedewald, W. E. Boden, G. W. Stone, C. W. Yancy, W. C. Roberts. The editor's roundtable: Role of percutaneous coronary intervention and drug-eluting stents in patients with stable coronary heart disease. Am. J. Cardiol. 2011 108(10):1417 - 1425.
- T. E. Kottke, H. Blackburn, M. L. Brekke, L. I. Solberg. The systematic practice of preventive cardiology. The Am. J. Cardiol. 1987 59(6):690 - 694.
- E. Bruckert, D. Pouchain, S. Auboiron, C. Mulet. Cross-analysis of dietary prescriptions and adherence in 356 hypercholesterolaemic patients. Arch Cardiovasc Dis 2012 105(11):557 - 565.
- L. R. Erhardt, F. D. R. Hobbs. A global survey of physicians' perceptions on cholesterol management: The From The Heart study. Int. J. Clin. Pract. 2007 61(7):1078 - 1085.
- P Ray. Withholding information from patients (therapeutic privilege). Report of the council on ethical and judicial affairs CEJA Report 2-A-06.
- AMA. The AMA code of medical ethics' opinion on informing patients about treatment options. Virtual Mentor 2013 15:1.
- C. B. Esselstyn Jr, R. G. Favaloro. Introduction: More than coronary artery disease. The Am. J. of Cardiol. 1998 82(10):5 - 9.
- T. C. Campbell, B. Parpia, J. Chen. Diet, lifestyle, and the etiology of coronary artery disease: The Cornell China study. Am. J. of Cardiol. 1998 82(10):18 - 21.
- N J Stone. A Report of the American College of Cardiology/American Heart Association task force on practice guidelines. ACC/AHA 2013 1-85.
- L. M. Delahanty, D. Hayden, A. Ammerman, D. M. Nathan. Medical nutrition therapy for hypercholesterolemia positively affects patient satisfaction and quality of life outcomes. Ann Behav Med 2002 24(4):269 - 278.
- G. Weidner, S. L. Connor, J. F. Hollis, W. E. Connor. Improvements in hostility and depression in relation to dietary change and cholesterol lowering. The Family Heart Study. Ann. Intern. Med. 1992 117(10):820 - 823.
- C. B. Esselstyn. Foreword: Changing the treatment paradigm for coronary artery disease. Am. J. of Cardiol. Supplement 1998.
Images thanks to National Institutes of Health via Wikimedia.