Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léčba výživou a životním stylem: léčba příčin onemocnění
Jestliže lékaři dokáží eliminovat některé z našich nejběžnějších zabijáků tím, že budou léčit samotnou příčinu chronického onemocnění lépe než takřka jakákoliv jiná lékařská intervence, proč jich to nedělá více?
I když jsem vystudoval jako praktický lékař, mou zvolenou specializací je medicína životního stylu. Ano, většina z důvodů, proč lidé navštěvují lékaře, jsou choroby, kterým se dalo zabránit, ale „Medicína životního stylu není jen o prevenci chronických onemocnění, ale také o tom jak (je) léčit.“ A nejen léčit nemoci, ale také léčit příčiny onemocnění.
Pokud by lidé prostě jen dělali čtyři jednoduché věci – nekouřili, půl hodiny denně byli v pohybu, jedli stravu obsahující nezpracované potraviny rostlinného původu a vyhýbali se obezitě, mohli by tak zabránit většině případů diabetu, srdečních záchvatů, polovině mrtvic a třetině případů rakoviny. Při snižování počtu kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku, srdečních selhání, mrtvic, rakoviny a diabetu a celkové úmrtnosti mohou být i malé změny efektivnější, než téměř jakýkoliv jiný lékařský zásah.
Klíčovým rozdílem mezi konvenční medicínou a medicínou životního stylu je to, že místo pouhého léčení rizikových faktorů léčíme základní příčiny onemocnění, jak je popsáno v tomto památném článku. Stojí zde „Lékaři typicky léčí ‘rizikové faktory’ choroby, například tím, že předepisují celoživotní dávky léků na snížení vysokého krevního tlaku, zvýšené hladiny cukru v krvi a vysokého cholesterolu.“ Ale zkuste o tom popřemýšlet. Vysoký krevní tlak je jen příznakem nemocných a dysfunkčních tepen. Ano, můžete uměle snižovat krevní tlak léky, ale to není léčba základní příčiny. Ta totiž často přichází s řešeními, jako jsou strava a pohyb, jež jsou něčím jako „penicilinem medicíny životního stylu“.
„Opomíjet základní příčinu a léčit pouze rizikové faktory je trochu jako vytírat podlahu kolem přetékajícího dřezu, místo toho, abychom (jen) zavřeli kohoutek, což je důvod, proč léky obvykle musí být užívány po celý život. Pokud je podlaha zaplavena v důsledku kapajícího kohoutku, nemá smysl jen vytírat podlahu (okolo), pokud není kohoutek vypnutý. Voda z kohoutku představuje příčinu onemocnění, zaplavená podlaha zaplnění našich nemocničních lůžek.“ Přesto „se studenti medicíny dozvědí mnohem víc o metodách vysoušení podlahy, než o tom, jak vypínat kohoutky, a lékaři, kteří jsou specialisté na mopy a kartáče, mohou vydělat nekonečně více peněz, než ti, kteří se věnují zavírání kohoutků.“ A farmaceutické společnosti jsou více než šťastné, že mohou prodávat „role papírových utěrek“, takže si pacienti mohou každý den kupovat novou roli, a to po zbytek svých životů. Když budu parafrázovat Ogdena Nashe, moderní medicína dělá velký pokrok, ale míří špatným směrem.
Preventivní medicína je, po pravdě řečeno, špatná pro obchod… Když jsou řešeny základní příčiny v oblasti životního stylu, pacienti často mohou přestat užívat léky, nebo se vyhnou chirurgickému zákroku. Utrácíme miliardy a vytahujeme z lidí jejich úspory, ale jen zřídka to skutečně prodlužuje něčí život. Naproti tomu, jak vymýtit přinejmenším 90 % srdečních onemocnění?
Zamyslete se nad tím. „Srdeční onemocnění představují příčinu předčasného úmrtí více, než kterákoliv jiná nemoc, a přitom jim lze úplně předejít pouhou změnou stravy a životního stylu.“ A tytéž změny mohou zabránit vzniku nebo zvrátit mnoho dalších chronických onemocnění – tytéž změny ve stravování. Tak proč je nepředepisuje více lékařů? Jedním z důvodů je, že za to lékaři nedostanou zaplaceno. „Z medicíny životního stylu nemá nikdo zisk, proto není součástí lékařského vzdělání nebo praxe.“ V současné době lékaři nejsou v tomto ohledu vyškoleni ani nemají žádné finanční pobídky. „A tak i nadále dělají to, o čem vědí, jak to dělat, předepisují léky a provádějí operace.“
Poté, co Dean Ornish prokázal, že můžete zcela zvrátit příčinu úmrtí č. 1, tj. srdeční onemocnění, tím, že se bez léků a operací zprůchodní tepny, a to jen s pomocí rostlinné stravy a dalších zdravých změn životního stylu, myslel si, že jeho studie budou mít „smysluplný účinek na praxi v běžné kardiologii“. Koneckonců, nejednalo se snad o lék na zabijáka č. 1?! Ale musel připustit, že se mýlil. Jak si všiml, odměňování lékařů „je mnohem silnějším determinantem pro lékařskou praxi než výsledky výzkumu.“
Odměňování spíše než výzkum. Příjem nad vědou. Bohatství vs. zdraví. Není to příliš lichotivé vyobrazení lékařské profese, ale moment, pokud to lékaři neudělají, když za to nedostanou zaplaceno, tak jim prostě zaplaťme.
A tak jel dr. Ornish do Washingtonu, kde argumentoval takto: „Podívejte, pokud budeme trénovat a platit lékaře, aby se naučili, jak konkrétně pomáhat pacientům tím, že budou léčit skutečné příčiny nemocí medicínou životního stylu, místo toho, aby jen léčili rizikové faktory, mohli bychom tak ušetřit biliony!“ A to se bavíme jen o srdečních onemocněních, diabetu, prostatě a rakovině prsu. Zákon Take Back Your Health Act byl představen v americkém Senátu, „aby přiměl lékaře, aby se učili a praktikovali medicínu životního stylu“ nejen proto, že funguje lépe, ale, a tady je ten zlomový bod: lékaři za to budou placeni. Návrh zákona však odumřel… A stejně tak nadále umírají a budou umírat miliony Američanů, kteří trpí různými reverzibilními chronickými onemocněními.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. Allen, D. R. Anderson, B. Baun, S. N. Blair, L. S. Chapman, M. Eriksen, J. Fielding, G. Omenn, D. Ornish, K. R. Pelletier. Reflections on developments in health promotion in the past quarter century from founding members of the American Journal of Health Promotion Editorial Board. Am J Health Promot 2011 25(4):ei - eviii.
- M. A. Hyman, D. Ornish, M. Roizen. Lifestyle medicine: Treating the causes of disease. Altern Ther Health Med 2009 15(6):12 - 14.
- G. J. Egger, A. F. Binns, S. R. Rossner. The emergence of lifestyle medicine as a structured approach for management of chronic disease. Med. J. Aust. 2009 190(3):143 - 145.
- D. Ornish, Brown SE, Scherwitz LW, Billings JH, Armstrong WT, Ports TA, McLanahan SM, Kirkeeide RL, Brand RJ, Gould KL. Can lifestyle changes reverse coronary heart disease? The Lifestyle Heart Trial. Lancet. 1990 Jul 21;336(8708):129-33.
Images thanks to mikebaird, Philocrites, hegarty_david and puuikibeach via flickr. Thanks to Dan Piraro for his kind generosity to use his amazing work.