Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Legalizace marihuany a opioidová epidemie
Co se v příslušných státech stalo po zlegalizování lékařské marihuany? Vzrostl počet případů předávkování opiáty, zůstal stejný, nebo klesl?
Ve Spojených státech byla u miliónu lidí diagnostikována závislost na opioidech. Více než 80 Američanů každý den zemře na předávkování opioidy. Odkud se to vše bere? Většina nových uživatelů heroinu začíná s léky na předpis, opioidovými léky proti bolesti. To je důležité vědět, jelikož každoročně se stále ještě předepisuje více než 200 miliónů receptů na opioidové léky proti bolesti. Všimli jste si toho čísla? 200 milionů předepsaných receptů ve Spojených státech – každoročně. To je číslo hodně blízké celkovému počtu obyvatel USA. To je neuvěřitelné.
„Když vidíte něco, jako je tato krize závislosti na opioidech v tolika státech po celé zemi,“ řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer, „tak poslední věcí, kterou bychom měli dělat, je povzbuzovat lidi k tomu, aby kouřili marihuanu.“ Jestliže ale závislost na opioidech začíná užíváním léků proti bolesti na předpis, možná by konopí mohlo zmírnit problém tím, že by nabídlo náhradní řešení tišení bolesti. Také se může stát, že to bude fungovat opačně. Konopí se stane vstupní bránou nebo přechodným stupněm k tvrdším drogám. Tím by se opioidová epidemie zhoršila.
Ze všeho nejdříve, funguje vůbec konopí? Je to skutečně účinný lék na bolest, který byl svévolně stigmatizován a kriminalizován federální vládou? Nebo snad neposkytuje žádný zdravotní přínos a jeho obhájci se jen schovávají za kouřovou clonu nemístného nebo záměrně zavádějícího soucitu s nemocnými? Oficiální postoj Americké lékařské asociace je, že marihuana nemá žádné vědecky prokázané a v současné době přijaté lékařské využití k prevenci nebo léčbě jakékoliv choroby, ale co nám říká věda?
Navzdory rozšířenému používání opioidů, velká část pacientů s pokročilou rakovinou umírá bez požadované úlevy od bolesti. Takže podávání konopí by mohlo pomoci. Dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinické studie totiž zjistily, že látky v konopí poskytují úlevu od bolesti ekvivalentní nízkým dávkám kodeinu. Kodein je opioid používaný k léčbě mírné až středně silné bolesti. No počkat, ale pokud umíráte, chcete přece něco opravdu účinného, viďte? Proč jim nedat prostě silnou dávku morfinu?
Podívejte, stejně tak byste mohli člověka uvést do kómatu, pak byste ho také zbavili veškeré bolesti. Jenže problém s vysokými dávkami opiátů je, že vy prožíváte své poslední chvíle na konci života, obklopeni blízkými, a přitom jste tak předávkováni léky, že se ani nedokážete s nimi rozloučit. Přesně tady by mohlo konopí pomoci. Umožnilo by snížit dávku opiátů, aniž by došlo k návratu bolestí.
Na to také mnoho lidí upozorňuje. Pokud se podíváme na oblast Nové Anglie, která je, dá se říci, epicentrem opioidové epidemie, tak množství opioidů vydané z lékáren v Maine během jednoho roku by stačilo všem obyvatelům tohoto státu jako zásoba na 16 dní. Co to tam na severu vyvádějí?
V každém případě, ti vyzpovídaní obyvatele Nové Anglie, kteří byli na opioidech, převážně tvrdili, že své užívání opioidů snížili od doby, kdy začali užívat lékařské konopí. Někteří také omezili užívání antidepresiv, alkoholu, léků proti úzkosti, léků na migrény a prášků na spaní. Čtyřicet procent z nich uvedlo, že bylo schopno svou spotřebu opioidů snížit opravdu významně.
Může to dokonce snížit užívání „cracku“! Sice se může zdát zvláštní podávat drogy drogově závislým osobám, ale pokud díky tomu lidé byť jen částečně přejdou od silnější k méně silné droze, celkové následky mohou být zmírněny. Co se tedy stalo poté, co byly schváleny zákony o lékařské marihuaně? Šla míra četnosti předávkování opioidy nahoru, klesla dolů, nebo zůstala stejná?
Klesla dolů. Právní předpisy o lékařském konopí vyústily ve významný pokles v úmrtí na předávkování opioidy. Míra úmrtí na předávkování klesla asi o 25 %. Pozoruhodným důsledkem tedy je, že zákony o léčivém konopí mohou představovat slibný přístup k zastavení epidemie předávkování opioidy. Je-li to pravda, toto zjištění narušuje nejen naše konvenční představy o důsledcích legalizace marihuany pro veřejné zdraví, ale i domněnky o její lékařské užitečnosti. Americká lékařská asociace sice říká, že marihuana není z lékařského hlediska prospěšná, ale pokud lidem přináší tolik užitku, že mohou omezit léky na předpis, pak to asi znamená, že na ní přeci jen něco bude.
A co jiné léky na předpis? Jakmile prošly zákony o léčivé marihuaně, klesla předepisovanost léků proti bolesti, ale taky léků proti úzkosti, antidepresiv léků proti nevolnosti, antipsychotik, protizánětlivých léků a prášků na spaní. Pokud by tak učinily všechny státy, pak by to mohlo ušetřit asi půl miliardy dolarů ročně. Jenže půl miliarda ušetřená kapsám daňových poplatníků znamená půl miliardovou ztrátu pro farmaceutické společnosti. Není tedy divu, že jsou farmaceutické společnosti vyděšené.
Proč si myslíte, že byly farmaceutické společnosti hlavními sponzory lobbování za zákaz marihuany? Snažili se zastavit její legalizaci. Šlo o výrobce OxyContinu a Vicodinu. Mezi dalšími hlavními sponzory opozice byl pivovarský průmysl a soukromý vězeňský průmysl.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hurd YL. Cannabidiol: swinging the marijuana pendulum from 'weed' to medication to treat the opioid epidemic. Trends Neurosci. 2017;40(3):124-127.
- Furlow B. Recreational cannabis legalisation in the USA outpaces research into health effects. Lancet Respir Med. 2017;5(5):385-386.
- Bachhuber MA, Saloner B, Cunningham CO, Barry CL. Medical cannabis laws and opioid analgesic overdose mortality in the United States, 1999-2010. JAMA Intern Med. 2014;174(10):1668-1673.
- Cohen PJ. Medical marijuana: the conflict between scientific evidence and political ideology. Part one of two. J Pain Palliat Care Pharmacother. 2009;23(1):4-25.
- American Medical Association House of Delegates. AMA Resolution: 907(1-16).
- Maida V, Daeninck PJ. A user's guide to cannabinoid therapies in oncology. Curr Oncol. 2016;23(6):398-406.
- Hall W. U.S. policy responses to calls for the medical use of cannabis. Yale J Biol Med. 2015;88(3):257-264.
- Abrams DI. Integrating cannabis into clinical cancer care. Curr Oncol. 2016;23(2):S8-S14.
- Piper BJ, Dekeuster RM, Beals ML, et al. Substitution of medical cannabis for pharmaceutical agents for pain, anxiety, and sleep. J Psychopharmacol (Oxford). 2017;31(5):569-575.
- Socías ME, Kerr T, Wood E, et al. Intentional cannabis use to reduce crack cocaine use in a Canadian setting: A longitudinal analysis. Addict Behav. 2017;72:138-143.
- Bachhuber MA, Saloner B, Cunningham CO, Barry CL. Medical cannabis laws and opioid analgesic overdose mortality in the United States, 1999-2010. JAMA Intern Med. 2014;174(10):1668-1673.
- Hayes MJ, Brown MS. Legalization of medical marijuana and incidence of opioid mortality. JAMA Intern Med. 2014;174(10):1673-1674.
- Bradford AC, Bradford WD. Medical Marijuana Laws Reduce Prescription Medication Use In Medicare Part D. Health Aff (Millwood). 2016;35(7):1230-1236.
- Dyer O. US states that allow medical marijuana see drop in prescriptions for other drugs, study finds. BMJ. 2016;354:i3942.
Image credit: Just.in via flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.