Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Léky proti refluxu jícnu mohou způsobit osteoporózu
Zdá se, že léky blokující žaludeční kyselinu - inhibitory protonové pumpy (IPP) s obchodními názvy Prilosec, Prevacid, Nexium, Protonix a AcipHex - významně zvyšují riziko zlomenin kostí.
Až každý pátý dospělý člověk na světě má osteoporózu. To jsou stovky milionů lidí. Slovo „osteoporóza“ doslova znamená „porézní kost“. Většina našich kostí je ve skutečnosti porézních i přirozeně. Takto vypadá uvnitř normální zdravá kost, takto kost s osteoporózou.
Minerální hustota kostí je považována za standardní měřítko pro diagnózu osteoporózy. Ačkoliv je hraniční hodnota minerální hustoty kostí pro diagnózu osteoporózy zvolena docela nahodile, tak podle standardní definice osteoporóza postihuje asi jednu z deseti žen v 60 letech. Dále dvě z deseti v 70 letech, čtyři z deseti v 80 letech a šest nebo sedm z deseti v 90 letech. Na osteoporózu se obvykle nahlíží jako na ženské onemocnění, ale k jedné třetině zlomenin krčku dochází u mužů. Celoživotní riziko osteoporotických zlomenin pro padesátileté ženy a muže bílé rasy je 40 %, resp. 13 %.
Dobrou zprávou je, že osteoporóza není nevyhnutelná. Na základě studie největšího registru dvojčat na světě je riziko osteoporotické zlomeniny dědičné jen z méně než 30 %. Výzkumníky to vede k následujícímu závěru: „Prevence zlomenin by i u těch nejstarších seniorů měla být zaměřena na intervence do životosprávy.“ Je to v souladu s enormní proměnlivostí výskytu zlomenin kyčle po světě. Výskyt zlomenin krčku se liší 10x i 100x mezi různými zeměmi. Nasvědčuje to tomu, že nadměrná ztráta kostí není nevyhnutelným důsledkem stárnutí.
V USA Preventive Services Task Force, což je nezávislý vědecký panel sestavující preventivní pokyny založené na důkazech, doporučují screening na osteoporózu typu DEXA měřící minerální hustotu kostí všem ženám od 65 let věku. Může se začít i dříve, když jde o ženy se zvýšeným rizikem, což je třeba rodinná anamnéza zlomeniny krčku, kuřáctví, nadměrná konzumace alkoholu nebo nízká tělesná váha. A co byste měli dělat, když si vyslechnete diagnózu? Nebo ještě lépe, co dělat, aby vám nikdy nebyla diagnostikována? Než se budeme zabývat léky na léčbu osteoporózy, měli bychom začít u léků, které ji mohou způsobit.
Léky blokující žaludeční kyselinu, tzv. „inhibitory protonové pumpy“, zkráceně PPI, jsou prodávány pod značkami jako Prilosec, Prevacid, Nexium, Protonix a AcipHex, patří mezi nejužívanější léčiva a vydělávají miliardy dolarů ročně. V roce 2006 však dvě observační studie z Evropy přišly s tím, že existuje spojitost mezi užíváním této třídy léků a zvýšeným rizikem zlomenin krčku. V roce 2010 už narůstající důkazy přiměly americký FDA vydat bezpečnostní varování implikující vazbu mezi užíváním PPI a zlomeninami krčku, zápěstí a obratlů. Do dneška vzniklo již několik desítek takových studií zahrnujících více než dva miliony lidí, a celkově vzato ukazují vyšší výskyt zlomenin kyčlí u dlouhodobých i krátkodobých uživatelů a všech možných dávkování.
Paradoxní je, že většina lidí užívající tyto léky by na nich v první řadě ani být neměla. PPI jsou schváleny FDA pro 10 dní užívání při léčbě infekce H. pylori, dva týdny při pálení žáhy, maximálně osm týdnů při gastroezofageálním refluxu a dva až šest měsíců při žaludečních vředech. Přitom v průzkumu mezi lidmi bylo zjištěno, že většina uživatelů na lécích zůstávala přes rok. A více než 60 % pacientů je užívalo z nevhodných důvodů, často nesprávně, například na pouhé potíže s trávením.
Volání regulačních orgánů po zastavení rozšířeného nadužívání léků nedolehla do hluchých uší lékařů. A nyní jsou dostupné i bez předpisu, takže se problém s jejich nadužíváním nadále zhoršuje. Může být obtížné je vysadit, jelikož mnoho pacientů pociťuje potíže z vysazení přetrvávající i několik týdnů. Když vyberete normální zdravé dobrovolníky zcela bez příznaků a nasadíte jim na dva měsíce tyto léky, a pak jim je tajně vyměníte za placebo bez jejich vědomí, tak u nich najednou dojde k rozvoji příznaků jako pálení žáhy a navracení žaludeční šťávy. Takže jsou na tom hůře než na začátku, před užíváním léků.
Kromě zlomenin krčku tato třída léků také bývá spojována se zvýšeným rizikem dalších možných dlouhodobých následků jako zápal plic, střevní infekce, selhávání ledvin, rakovina žaludku a kardiovaskulární onemocnění. Účinek na krevní cévy by mohl vysvětlit případovou zprávu: „Náhlý nástup silné erektilní dysfunkce u zdravého mladého muže po zahájení užívání volně prodejného Prilosecu.“ A pak tu také máme předčasnou smrt.
Na světě jsou jedinci s nemocemi jako Zollinger-Ellisonův syndrom, kterým se tvoří nádory způsobující nadměrné vylučování žaludeční kyseliny. Pro takové lidi přínosy dlouhodobého užívání mohou převážit nad riziky, ale to je hodně okrajové, zatímco jen v USA jsou ročně PPI předepsány 100 milionkrát.
Chcete-li se vypořádat s gastroezofageálním refluxem bez léků, doporučuje se zhubnout, přestat kouřit, vynechat tučné pokrmy, zejména dvě až tři hodiny před spaním, zvýšit příjem vlákniny a celkově se blížit rostlinné stravě. Nevegetariánství je totiž spojeno s dvojnásobným rizikem zánětu z refluxu kyseliny.
Další třídy léků spojované s rizikem zlomenin krčku jsou antidepresiva, léky na Parkinsonovu chorobu, antipsychotika a léky proti úzkostem, ústně podávané kortikosteroidy a také další důležitá třída léků na pálení žáhy, antagonisté H2 receptorů jako Pepcid, Zantac, Tagamet a Axid.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org