Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Lokální použití jablečného octa pro léčbu křečových žil
Jaké jsou výsledky randomizované kontrolované studie o účinku lokálně aplikovaného jablečného octa na křečové žíly?
Při pátrání po nejnovější a nejzajímavější studii o octu jsem narazil na tuto: „Injekce s limetkovou šťávou a octem jako levná a přírodní alternativa pro redukci přemnožených COTS. Velmi mne to zaujalo, než mi došlo, že zkratka COTS je anglicky hvězdice trnová koruna, bláznivě vypadající mořská hvězdice. A když jsem myslel, že zvláštnější nadpis už nenajdu: „Pomočit či nepomočit: posudek na téma požahaní medúzou a metody léčby“. Vzhledem k častějšímu přemnožení medúz je i požahání lidí stále větším problémem veřejného zdraví. Medúzy mají ročně na svědomí až 150 milionů žahnutí. Každopádně věda nepodporuje použití jednoho z nechvalně proslulých prostředků: moči. Není jasné, kdy přesně začalo být oblíbené používání moči na žahnutí medúzou, nicméně scéna ze seriálu Přátelé tomu nepomohla. Stal se z toho jeden z nejvytrvalejších mýtů toxikologie. A co tedy pomáhá? Místní aplikace octu po dobu 30 vteřin může pomoci.
Může místní podání octa pomoci i v nějakých jiných případech? Co proti ekzému, jinak také atopické dermatitidě? Nejen, že namáčení v naředěném octu nijak nepomůže, ale může způsobit značné nežádoucí účinky jako podráždění kůže u většiny subjektů. Dobrá, to si vyškrtneme.
A co lokální podání octa na uremický pruritus, jeden z nejčastějších invalidizujících příznaků u pacientů s konečným stádiem onemocnění ledvin? Chronické svědivé vjemy, jenž často doprovázejí chronické onemocnění ledvin. Asi si dovedete představit, jak to může vést k depresi, nespavosti, úzkostem. Tito vědci proto zkusili randomizovat pacienty k jednomu z tohoto: aplikování krému s ovsem, naředěného octa (asi lžíce na šálek vody), nebo užívání antihistaminika. Krém s ovsem značně zmírnil intenzitu svědění, ale ne frekvenci nebo rozsah postižené plochy. Naopak ocet i léčivo splnily vše.
Co dalšího? Co takhle randomizovaná kontrolovaná studie lokálního podání jablečného octa na křečové žíly? 25 až 50 % dospělých má na nohou křečové žíly, které nemusí být jen estetickým problémem. Křečové žíly mohou působit bolest, otoky, křeče, podráždění, únavu, svědění, brnění, pálení, pocit těžkých nohou, krvácení a dokonce i tvorbu vředů. Co s nimi můžeme dělat?
Jablečný ocet, který má skutečné léčivé účinky, by podle mnoha webových stránek měl pomoci. Jistotu však budeme mít až po otestování. Pacienti byli randomizováni k nanášení octa na postižené části nohy. Zde jsou příznaky před a po v octové skupině a v kontrolní skupině. Lidé v octové skupině si zřejmě vedli lépe než kontrolní skupina. Nicméně celá pointa kontrolní skupiny je možnost přímo porovnat skupiny mezi sebou, ne jen s výchozím stavem. Porovnávání výchozího stavu a stavu po v rámci randomizovaných skupin je běžnou statistickou chybou. Může být velmi zavádějící, zkreslující a zneplatňující. Takže nakonec nevíme, jestli jablečný ocet vážně účinkuje lépe než nic.
A jsou tu i potenciální rizika. Čtrnáctiletá dívka dorazila na kliniku s dvěma erozemi na nose. Dočetla se totiž na internetu, že ocet lze použít k odstranění znamének. Místo toho si odstranila kus nosu. Aplikaci neředěného octu na pokožku nelze doporučit. A nikdy byste ho neměli v nezředěné podobě pít, můžete skončit na pohotovosti se zvracením krve a váš jícen bude vypadat takto. Jediný případ, kdy bych zvážil použití neředěného octa, spočívá v malé dávce do nosu. „Intranasální podání octu jako účinná léčba neutišitelné škytavky u pacienta s pokročilou rakovinou v paliativní péči.“
Vytrvalá, neustupující škytavka je za normálních okolností vzácná, nicméně u pacientů s pokročilou rakovinou postihuje až 1 z 25. Už samotné umírání na rakovinu je skličující, ale když k tomu přidáte nekonečnou škytavku, která vás budí, nebo vám brání trávit čas s blízkými… Vyzkoušeli proto velmi malé množství octa, tím jsou myšleny dvě kapky. Takhle to vypadá, jen dvě malé kapky ve špičce stříkačky bez jehly - a pacientova škytavka byla během pár vteřin pryč. Vědci se domnívají, že stejný nervový kořen, který vede do nosu, také obsluhuje oblast vzniku škytavky a jeho podráždění nějak přeruší škytací reflex. V minulosti byly nefarmakologické prostředky jako ocet pro podobné věci běžně používány, ale pak vyšly z obliby, jelikož se rozšířily léky; ty však v tomto případě nezabíraly.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Moutardier G, Gereva S, Mills SC, et al. Lime Juice and Vinegar Injections as a Cheap and Natural Alternative to Control COTS Outbreaks. PLoS One. 2015;10(9):e0137605.
- Montgomery L, Seys J, Mees J. To Pee, or Not to Pee: A Review on Envenomation and Treatment in European Jellyfish Species. Mar Drugs. 2016;14(7):127.
- Wilcox CL, Headlam JL, Doyle TK, Yanagihara AA. Assessing the Efficacy of First-Aid Measures in Physalia sp. Envenomation, Using Solution- and Blood Agarose-Based Models. Toxins (Basel). 2017;9(5):149.
- Luu LA, Flowers RH, Kellams AL, et al. Apple cider vinegar soaks [0.5%] as a treatment for atopic dermatitis do not improve skin barrier integrity. Pediatr Dermatol. 2019;36(5):634-639.
- Nakhaee S, Nasiri A, Waghei Y, Morshedi J. Comparison of Avena sativa, vinegar, and hydroxyzine for uremic pruritus of hemodialysis patients: a crossover randomized clinical trial. Iran J Kidney Dis. 2015;9(4):316-322.
- Atik D, Atik C, Karatepe C. The Effect of External Apple Vinegar Application on Varicosity Symptoms, Pain, and Social Appearance Anxiety: A Randomized Controlled Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:6473678.
- Bland JM, Altman DG. Comparisons against baseline within randomised groups are often used and can be highly misleading. Trials. 2011;12:264.
- Feldstein S, Afshar M, Krakowski AC. Chemical Burn from Vinegar Following an Internet-based Protocol for Self-removal of Nevi. J Clin Aesthet Dermatol. 2015;8(6):50.
- Chang J, Han SE, Paik SS, Kim YJ. Corrosive Esophageal Injury due to a Commercial Vinegar Beverage in an Adolescent. Clin Endosc. 2020;53(3):366-369.
- Kako J, Kobayashi M, Kanno Y, Tagami K. Intranasal Vinegar as an Effective Treatment for Persistent Hiccups in a Patient With Advanced Cancer Undergoing Palliative Care. J Pain Symptom Manage. 2017;54(2):e2-e4.
- Gonella S, Gonella F. Use of vinegar to relieve persistent hiccups in an advanced cancer patient. J Palliat Med. 2015;18(5):467-470.