Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mají vegani nižší minerální hustotu kostí a vyšší riziko osteoporózy?
Lidé, kteří se stravují rostlinnou stravou, bývají mnohem štíhlejší, což může mít negativní vliv na jejich kostní hmotu.
Odhaduje se, že osteoporóza na celém světě postihuje asi 200 milionů lidí. Osteoporóza doslova znamená „porézní kosti“ - je to onemocnění charakteristické sníženou tvorbou kostní hmoty, nadměrnou ztrátou kostní hmoty, nebo obojím. Vede ke křehkosti kostí a zvýšenému riziku zlomenin. Minerální hustota kostí je jedním z nejkonzistentnějších měřítek pro předvídání osteoporotické zlomeniny. Co můžeme jíst pro zvýšení hustoty kostí? Víme, že zvýšená konzumace rostlinných potravin je spojena se zvýšenou minerální hustotou kostí.
Rostliny obsahují rozsáhlý sortiment mikroživin a fytochemikálií, jenž mohou velkou měrou podporovat zdraví kostí. Lékařští pracovníci by proto měli být podněcováni radit pacientům navýšit konzumaci rostlinných potravin, zejména ve středním věku, nehledě na to, jaký způsob stravování klient dodržuje. Tedy nehledě na to, kolik masa a nezdravého jídla jí, v každém případě mu totiž přidání zdravých rostlinných potravin může pomoci předejít rozvoji osteoporózy.
Na druhou stranu větší konzumace živočišných potravin je spojována s vyšším rizikem zlomenin, což nám naznačuje, že živočišná strava souvisí s křehkostí kostí. Člověk by tedy očekával menší výskyt osteoporózy u lidí na rostlinné stravě. Zda to tak je, se dozvíme jedině provedením studie.
„Incidence osteoporózy mezi vegetariány a konzumenty masa“ je první studie, vydaná téměř před 50 lety. Naměřená hustota kostí byla výrazně vyšší u vegetariánů než u konzumentů masa. Průměrná hustota kostí sedmdesátiletých vegetariánů byla dokonce vyšší než hustota kostí u padesátiletých konzumentů masa. Tyto výsledky proto naznačují, že vegetariáni mají menší riziko rozvoje osteoporózy ve stáří.
Ukázalo se však, že výzkumníci to pokazili. Dexa vyšetření, které používáme nyní, přišlo na svět teprve v 80. letech min. století. Výzkumníci proto použili obyčejné rentgenové snímky a popletli jejich správnou interpretaci. Tmavší kosti na snímcích získaly vyšší skóre, jenže ve skutečnosti to znamená méně kostí. Takže jejich závěr měl být správně přesně opačný. Vegetariáni tedy měli horší minerální hustotu kostí.
Přesuňme se nyní o 40 let dopředu, kdy už máme devět studií na tisících jedincích. Celkově vzato výsledky naznačují, že vegetariánská strava, zejména pak přímo veganská, je spojena s nižší minerální hustotou kostí, nicméně rozsah spojitosti je klinicky nevýznamný. To znamená, že rozdíl byl tak malý, že to nemá praktické dopady. Tím se jen posiluje fakt, že vegetariánství nemá klinicky škodlivé účinky na zdraví kostí.
Je důležité poznamenat, že nálezy nižší minerální hustoty kostí plně nezohledňovaly doprovodné matoucí faktory jako třeba rozdíly v tělesné váze. Víme, že obézní lidé mají silnější kosti. Proč? Protože celý den každý den zvedají třeba 22 nebo i 45 kg. Kdybyste denně chodili po světě s 45kilovým batohem, vaše kosti by také zesílily. Přesně tak lze dosáhnout silných kostí: cvičením se závažím. Lidé, kteří zvedají větší váhy, mají tedy hustější kosti. A vegetariáni, zejména pak vegani, mají tak nízký výskyt obezity, že jejich nižší průměrná hustota kostí není překvapením. Vědci váhu nevzali v potaz. Pokud však naměřený rozdíl není ani klinicky významný, tak o co jde? V roce 2009 zněla odpověď na otázku „Je vegetariánství vážným rizikovým faktorem osteoporotické zlomeniny?“ Ne. Vegetariánství není silným rizikovým faktorem.
V roce 2018 již nejnovější metanalýza veganství, vegetariánství a minerální hustoty kostí zahrnovala 20 studií zkoumajících desítky tisíc účastníků. A ukázalo se, že vegetariáni a vegani měli v porovnání s konzumenty masa nižší minerální hustotu kostí. Vědci dospěli k závěru, že vegetariánská a veganská strava musí být vhodně navržena, aby byla kostní hmota uchována. Počkat, zohlednili tady vliv obezity?
Ne, nikoliv. Použili jen hrubý koeficient rizika. Takže nebyly provedeny žádné úpravy pro zohlednění faktorů jako váha. Nezohlednili věk, kouření, obezitu a pohyb, takže jejich výsledky lze těžko interpretovat. Nikdo si však nedal práci, aby znovu prošel všechny ty studie a provedl nezbytné úpravy. Nakonec se přece jen někdo našel.
Nadpis říká vše: „Rozdíly v minerální hustotě kostí mezi vegetariány a nevegetariány se stanou zanedbatelnými, jakmile zohledníte rozdíly v tělesné stavbě“. Ano, hodnoty minerální hustoty kostí byly významně nižší mezi vegetariány než u nevegetariánů, stejně jako skoro ve všech ostatních studiích o minerální hustotě kostí a nadměrné váze. Zapomeňte na klinický význam, rozdíly se staly tak malými, že dokonce ztratily statistickou významnost - jakmile byly započítány faktory tělesné stavby. To značí, že chabější kostní hmota vegetariánů je z větší části dílem nižšího BMI a obvodu pasu. Není to tedy až tak o složení stravy vegetariánů a veganů, jako spíše o tom, že jsou výrazně štíhlejší.
Malý, ale stále statisticky významný rozdíl přetrval u celkové hustoty ve spodní části páteře - rozdíl byl 0,03. Rozdílu nebyla připisována váha pro malý klinický význam. Ale je to pravda? Když se podíváte na zopakovatelnost měření minerální hustoty kostí v denní lékařské praxi, zjistíte, že opakované testy přinášejí drobné odchylky v naměřených hodnotách, takže významný rozdíl musí být něco více než jen přirozená proměnlivost. Je to tak, pro označení za nejmenší zjištěný rozdíl musí být rozdíl v minerální hustotě kostí v oblasti páteře alespoň 0,05 g/cm². Pak už by to šlo považovat za významnou změnu. Takže je pravda, že tyto výsledky mají malou klinickou relevanci. I kdyby vegetariáni a vegani měli prakticky stejnou hustotu kostí při stejné tělesné hmotnosti, stále platí, že každý příliš hubený člověk je v ohrožení. Nízké BMI je rizikovým faktorem pro zlomeniny, takže všichni lidé s nízkou tělesnou váhou nehledě na jídelníček by měli být sledováni pro prevenci osteoporózy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Berg J, Seyedsadjadi N, Grant R. Increased Consumption of Plant Foods Is Associated with Increased Bone Mineral Density. J Nutr Health Aging. 2020;24(4):388-97.
- Melaku YA, Gill TK, Appleton SL, Taylor AW, Adams R, Shi Z. Prospective Associations of Dietary and Nutrient Patterns with Fracture Risk: A 20-Year Follow-Up Study. Nutrients. 2017;9(11):1198.
- Ellis FR, Holesh S, Ellis JW. Incidence of osteoporosis in vegetarians and omnivores. Am J Clin Nutr. 1972;25(6):555-8.
- Meema HE. What's good for the heart is not good for the bones? J Bone Miner Res. 1996;11(5):704.
- Ho-Pham LT, Nguyen ND, Nguyen TV. Effect of vegetarian diets on bone mineral density: a Bayesian meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2009;90(4):943-50.
- Lanham-New SA. Is "vegetarianism" a serious risk factor for osteoporotic fracture?. Am J Clin Nutr. 2009;90(4):910-1.
- Qiao D, Li Y, Liu X, et al. Association of obesity with bone mineral density and osteoporosis in adults: a systematic review and meta-analysis. Public Health. 2020;180:22-8.
- Iguacel I, Miguel-Berges ML, Gómez-Bruton A, Moreno LA, Julián C. Veganism, vegetarianism, bone mineral density, and fracture risk: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2019;77(1):1-18.
- Appleby PN, Key TJA. Letter: Veganism, vegetarianism, bone mineral density, and fracture risk: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2019;77(6):451.
- Karavasiloglou N, Selinger E, Gojda J, Rohrmann S, Kühn T. Differences in Bone Mineral Density between Adult Vegetarians and Nonvegetarians Become Marginal when Accounting for Differences in Anthropometric Factors. J Nutr. 2020;150(5):1266-71.
- Lodder MC, Lems WF, Ader HJ, et al. Reproducibility of bone mineral density measurement in daily practice. Ann Rheum Dis. 2004;63(3):285-9.
- Shapses SA. Do We Need to Be Concerned about Bone Mineral Density in Vegetarians and Vegans? J Nutr. 2020;150(5):983-4.