Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mandle na osteoporózu
Co se stane, když lidem odeberete krev před konzumací mandlí + čtyři hodiny po konzumaci, a pak ji nakapete na kostní buňky?
V současné době se odhaduje, že deset milionů Američanů trpí osteoporózou, což způsobí více než milion zlomenin, včetně stovek tisíc zlomenin krčku, a je běžným důvodem, proč lidé končí v domovech s pečovatelskou službou. Mnoho starších žen říká, že by raději umřely, než aby si zlomily krček a skončily v těchto domovech.
Kost je dynamickým, živým orgánem, který je neustále obnovován procesem přestavby a modelování zahrnující rozpad buněk, které pojídají kosti, tzv. osteoklastů, a tvorbu kostí buňkami, které kosti budují, tzv. osteoblasty. Osteoporóza je způsobena nerovnováhou mezi kostním úbytkem a přírůstkem, nejčastěji souvisejícím s hormonálními změnami, které probíhají během menopauzy. Existuje něco, čím můžeme pomoci nachýlit rovnováhu zpět ve prospěch kostí?
Existuje řada konkrétních sloučenin v rostlinných potravinách, které vypadají slibně, ale je to založeno na takovýchto in vitro studiích, ve kterých jen v podstatě kapají nějaké rostlinné sloučeniny na buňky kostí v Petriho misce a sledují nárůst stavebních kostních buněk, nebo pokles buněk, které kosti pojídají. Ale bez ohledu na to, jak moc mají lidé rádi brusinkovou omáčku, neservírují si ji injekcí do žíly. Aby se fytonutrienty dostaly ke kosti, musí se nejprve vstřebat z trávicího traktu do krevního oběhu a projít přes játra, než mohou cirkulovat do kostry. Takže, co by bylo hezké, je tzv. ex vivo studie, kde vezmete lidi, dáte jim jídlo – nebo nedáte – a potom, o několik hodin později, jim vezmete krev, kterou potom nakapete na kostní buňky a uvidíte, jestli se něco změnilo. Ale o nic takového se ještě nikdo nikdy nepokusil – dokud nebyla provedena tato studie.
Za normálních okolností nejsem ohromen studiemi financovanými marketingovými komisemi, které platí za takové studie, jako je tato, v níž zjistili, že jezení mandlí zlepšilo vzdálenost, kterou cyklisté ujeli a jejich sportovní výkon. Ve srovnání s konzumací sušenek. Ale tato studie byla dost brilantní, což není překvapivé, vzhledem k tomu, že byla provedena ve světově proslulé laboratoři dr. Davida Jenkinse.
Byla uskutečněna studie populace, která naznačovala, že jezení mandlí může chránit před osteoporózou, takže by stačilo nakapat trochu mandlového extraktu na kostní buňky, ale to by neotestovalo celou potravinu. Místo toho byste mohli dát kostním buňkám krev získanou od dárců krmených touto celou potravinou, abyste mohli přímo testovat účinky těchto potravin na buněčné úrovni. Takže vystavili lidské osteoklasty, tedy pojídače kostí, krvi získané čtyři hodiny před a po konzumaci hrsti mandlí.
Ale počkejte chvíli, než se dostanu k výsledkům, pokud byste jedli hrst mandlí každý den, nepřibrali byste na váze? Je to téměř 200 kalorií! Pojďme to zjistit. Pokud přidáte hrst nebo jeden a půl hrsti, tj. asi 35 mandlí, k pravidelné stravě žen jako dopolední svačinu, a řeknete jim, aby ten den jedly k obědu i k večeři tolik, kolik chtějí. Budou jíst méně; ve skutečnosti o tolik méně, že vynulují kalorie z oříšků. Všichni měli stejnou snídani, pak 173 nebo 259 kalorií ze svačinky sestávající z mandlí, potom jedli k obědu tolik, kolik chtěli, ale ořechy se zdály být tak sytivé, že jedli méně na oběd nebo na večeři, takže na konci dne nebyl žádný významný rozdíl v celkovém příjmu kalorií mezi kteroukoliv ze tří skupin. Částečným důvodem, proč lidé nemají tendenci přibírat na váze, když do své stravy přidají ořechy, může být to, že začnou splachovat téměř třetinu kalorií do toalety, protože nežvýkají dost dobře. Proto si myslíme, že je v našem krevním řečišti mnohem méně tuku po snězení celých mandlí, ve srovnání se stejným množstvím mandlového oleje získaného z ořechů.
Takže vědci chtěli vidět, jestli by mohli potlačit aktivitu buněk, které pojídají naše kosti. A zjistili, že krevní sérum získané po konzumaci mandlové moučky potlačuje tvorbu a funkci lidských osteoklastů a projev genů, což poskytlo přímý důkaz podporující spojitost mezi pravidelnou konzumací mandlí a sníženým rizikem vývoje osteoporózy. Také dělali testy před a po konzumaci jiných jídel, rýže nebo brambor, aby se ujistili, že to nebyl jen nějaký obecný stravovací efekt. A nebyl, ochranný účinek se ukázal jako specifický u mandlí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- I D Platt, A R Josse, C W Kendall, D J Jenkins, A El-Sohemy. Postprandial effects of almond consumption on human osteoclast precursors--an ex vivo study. Metabolism. 2011 Jul;60(7):923-9.
- C L Shen, V von Bergen, M C Chyu, M R Jenkins, H Mo, C H Chen, I S Kwun. Fruits and dietary phytochemicals in bone protection. Nutr Res. 2012 Dec;32(12):897-910.
- S M Sacco, M N Horcajada, E Offord. Phytonutrients for bone health during ageing. Br J Clin Pharmacol. 2013 Mar;75(3):697-707.
- M Yi, J Fu, L Zhou, H Gao, C Fan, J Shao, B Xu, Q Wang, J Li, G Huang, K Lapsley, J B Blumberg, C Y Chen. The effect of almond consumption on elements of endurance exercise performance in trained athletes. J Int Soc Sports Nutr. 2014 May 11;11:18.
- S E Berry, E A Tydeman, H B Lewis, R Phalora, J Rosborough, D R Picout, P R Ellis. Manipulation of lipid bioaccessibility of almond seeds influences postprandial lipemia in healthy human subjects. Am J Clin Nutr. 2008 Oct;88(4):922-9.
- M M Grundy, T Grassby, G Mandalari, K W Waldron, P J Butterworth, S E Berry, P R Ellis. Effect of mastication on lipid bioaccessibility of almonds in a randomized human study and its implications for digestion kinetics, metabolizable energy, and postprandial lipemia. Am J Clin Nutr. 2015 Jan;101(1):25-33.
- S Hull, R Re, L Chambers, A Echaniz, M S Wickham. A mid-morning snack of almonds generates satiety and appropriate adjustment of subsequent food intake in healthy women. Eur J Nutr. 2015 Aug;54(5):803-10.
- C L Leibson, A N Tosteson, S E Gabriel, J E Ransom, L J Melton. Mortality, disability, and nursing home use for persons with and without hip fracture: a population-based study. J Am Geriatr Soc. 2002 Oct;50(10):1644-50.
- S M Robinson, B Ní Bhuachalla, B Ní Mhaille, P E Cotter, M O'Connor, S T O'Keeffe. Home, please: A conjoint analysis of patient preferences after a bad hip fracture. Geriatr Gerontol Int. 2015 Oct;15(10):1165-70.
- J K Chang, Y L Hsu, I C Teng, P L Kuo. Piceatannol stimulates osteoblast differentiation that may be mediated by increased bone morphogenetic protein-2 production. Eur J Pharmacol. 2006 Dec 3;551(1-3):1-9.
- B L Clarke, S Khosla. Physiology of bone loss. Radiol Clin North Am. 2010 May;48(3):483-95.
- S Tanabe, J Santos, V D La, A B Howell, D Grenier. A-type cranberry proanthocyanidins inhibit the RANKL-dependent differentiation and function of human osteoclasts. Molecules. 2011 Mar 11;16(3):2365-74.
- D J Becker, M L Kilgore, M A Morrisey. The societal burden of osteoporosis. Curr Rheumatol Rep. 2010 Jun;12(3):186-91.
- M Stacewicz-Sapuntzakis. Dried Plums and Their Products: Composition and health effects--an updated review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(12):1277-302.
Images thanks to Earl via Flickr.