Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Medicína založená na důkazech, anebo medicína předpojatá?
Medicína založená na důkazech může paradoxně u zdravotnických pracovníků vést ke vzniku předpojatosti vůči síle výživových intervencí.
Průlomová studie od dr. Esselstyna ukazující, že i pokročilé kardiovaskulární onemocnění lze zvrátit s pomocí stravy rostlinného původu, byla kritizována, protože se jednalo o malou studii, ale důvod, proč jsme zvyklí na velké studie je ten, že obvykle vykazují jen malé výsledky.
Výrobci léků mohou potřebovat k uskutečnění studie 7000 lidí, a to proto, aby ukázali jen sotva statisticky významný 15% pokles ischemických příhod u dílčího souboru pacientů, zatímco Esselstyn docílil 100% poklesu u těch, kteří dodržovali jeho stravovací plán, což je ještě přesvědčivější, protože jeho 18 účastníků v osmi letech před tím, než přešli na tuto dietu, prodělalo celkem 49 koronárních příhod, jako je infarkt. A to byly ty nejhorší případy; u většiny z nich už selhaly chirurgické zákroky. A tak, když jsou výsledky natolik dramatické, kolik lidí potřebujete?
Před rokem 1885 byla vzteklina rozsudkem smrti až do 6. července, kdy se stal malý Joseph Meister prvním, kdo byl očkován Pasteurovou vakcínou proti vzteklině. Výsledky tohoto a ještě dalšího případu byly v porovnání s předchozími zkušenostmi natolik dramatické, že byla nová léčba přijata s využitím vzorku pouhých dvou lidí. Tak dramatické ve srovnání s předchozími zkušenostmi, že nebyla nutná žádná randomizovaná kontrolovaná studie. Byli byste – kdyby vás nakazil vzteklý pes – ochotni zúčastnit se randomizované kontrolované studie, kdybyste v kontrolní skupině měli jistotu, že zemřete „tou nejhorší smrtí“? Naneštěstí tato otázka není pouze řečnická.
V sedmdesátých letech revoluční léčba pro děti s nedovyvinutými plícemi zvaná ECMO – mimotělní membránové okysličení – změnila úmrtnost u těchto dětí z 80 % na 20 % téměř přes noc. Z 80 % těch, které umíraly, na 80 % těch, které zůstávaly naživu. Navzdory tomuto dramatickému úspěchu byli vědci nuceni provést randomizovanou kontrolovanou studii. Odmítali to. Věděli, že odsoudí děti k smrti. Byli pod tlakem provést takovou zkoušku, protože jejich tvrzení, že ECMO funguje, mělo u jejich lékařských kolegů jen malou váhu, dokud nebylo podpořeno randomizovanou kontrolovanou studií.
A tak v dětské nemocnici na Harvardu hospitalizovali 39 kojenců, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin – ECMO, nebo jen konvenční lékařská terapie. Rozhodli se zastavit testy po čtvrtém úmrtí, aby nezabili příliš mnoho dětí. To se opravdu stalo. Studie byla zastavena po čtvrtém úmrtí při konvenční léčbě, kdy ve skupině ECMO bylo naživu devět dětí z devíti. Představte si, že jste rodiče jednoho z těchto čtyř mrtvých dětí. Stejně tak si člověk dokáže představit, že je dítětem rodiče, který zemřel při konvenční lékařské nebo chirurgické léčbě onemocnění srdce.
Studenti medicíny ve Spojených státech se učí jen velmi málo o výživě. Ještě horší je, že výuka je staví proti studiím, které ukazují sílu používání výživy při zvládání nemoci, a to tím způsobem, že je vede k tomu, aby ignorovali všechny informace, které nepocházejí z dvojitě zaslepených, randomizovaných a kontrolovaných studií. Přesto lidské bytosti nelze jen tak zaslepit proti intervencím v oblasti výživy. Člověk má sklon všímat si toho, co má na talíři. Výsledkem je, že lékaři jsou předpojatí, dávají přednost léčbě pomocí léků a jsou nastaveni proti zásahům v oblasti výživy, které umožňují léčbu chronických onemocnění.
Medicína založená na důkazech je dobrá věc. Lékařská profese se nicméně může příliš soustředit na jeden druh důkazu a vyloučit všechny ostatní, čímž degeneruje a nevšímá si těch nejdůvěryhodnějších důkazů.
Dokonalou ukázkou jsou onemocnění srdce. S využitím dostatečně zdravé stravy založené na potravinách rostlinného původu může č. 1 na našem žebříčku příčin úmrtí jednoduše přestat existovat. Cornell-Oxford China Study ukázala, že i malé množství potravin živočišného původu bylo spojeno s malým, ale měřitelným zvýšením rizika některých chronických chorob.
Jinými slovy, kauzální vztah mezi stravovacími návyky a onemocněními koronárních tepen byl dobře zmapován už před tím než Ornish a Esselstyn provedli své klinické studie. Hodnota jejich studií nebyla ani tak v množství důkazů, že by změny ve stravě byly účinné, ale v tom, že ukázaly, že lékaři mohou přesvědčit své pacienty, aby takové změny provedli. Také poskytují zajímavá data o rychlosti a rozsahu změn v závažných aterosklerotických lézích v důsledku terapie výživou.
Všechny stížnosti, že tyto studie byly malé nebo nezměřitelné jsou prostě irelevantní, protože důkaz o vlivu stravy na vznik aterosklerózy je už tak ohromující, že přiřazení pacienta ke kontrolní skupině, kde by jedl běžnou stravu, by mohlo být považováno za porušení etiky výzkumu.
Důkazy o hodnotě rostlinné stravy při léčbě chronických onemocnění jsou v lékařské literatuře k dispozici už celá desetiletí: Kempner na Duke University, John McDougall, The Physician’s Committee for Responsible Medicine. Denis Burkitt nás varoval po celá desetiletí, že standardní západní strava je běžnou příčinou úmrtí a zdravotního postižení v západním světě. Přesto lékaři v USA stále plní záchranky při patě útesu, namísto toho, aby stavěli zábrany na jeho horní hraně.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- C B Esselstyn Jr. Updating a 12-year experience with arrest and reversal therapy for coronary heart disease (an overdue requiem for palliative cardiology). The Am J Cardiol 1999 84(3):339 – 341.
- M Diaz, D Neuhauser. Pasteur and parachutes: When statistical process control is better than a randomized controlled trial. Qual Saf Health Care 2005 14(2):140 – 143.
- L E Thomas. How evidence-based medicine biases physicians against nutrition. Med Hypotheses 2013 81(6):1116 – 1119.
- M T Roe, P W Armstrong, K A A Fox, H D White, D Prabhakaran, S G Goodman, J H Cornel, D L Bhatt, P Clemmensen, F Martinez, D Ardissino, J C Nicolau, W E Boden, P A Gurbel, W Ruzyllo, A J Dalby, D K McGuire, J L Leiva-Pons, A Parkhomenko, S Gottlieb, G O Topacio, C Hamm, G Pavlides, A R Goudev, A Oto, C D. Tseng, B Merkely, V Gasparovic, R Corbalan, M Cinteză, R C McLendon, K J Winters, E B Brown, Y Lokhnygina, P E Aylward, K Huber, J S Hochman, E M Ohman. Prasugrel versus clopidogrel for acute coronary syndromes without revascularization. N. Engl. J. Med. 2012 367(14):1297 – 1309.
- P P O'Rourke, R K Crone, J P Vacanti, J H Ware, C W Lillehei, R B Parad, M F Epstein. Extracorporeal membrane oxygenation and conventional medical therapy in neonates with persistent pulmonary hypertension of the newborn: A prospective randomized study. Pediatrics 1989 84(6):957 – 963.
- C B Esselstyn Jr. Resolving the Coronary Artery Disease Epidemic Through Plant-Based Nutrition. Prev Cardiol 2001 4(4):171 – 177.
- W Prasad, A Cifu. A medical burden of proof: Towards a new ethic. BioSocieties 2012 7:72 – 87.
- J Worrall. Why There’s No Cause to Randomize. Brit J Phil Sci 2007 58:451 – 488.
- Bartlett RH, Andrews AF, Toomasian JM, Haiduc NJ, Gazzaniga AB. Extracorporeal membrane oxygenation for newborn respiratory failure: forty-five cases. Surgery. 1982 Aug;92(2):425-33.
Images thanks to Wandering Eyre via flickr