Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Melatonin a rakovina prsu
Ve stravě se nacházejí látky, které mohou zvyšovat naše riziko rakoviny tím, že napodobují účinek, jaký má světelné znečištění na potlačení tvorby melatoninu v těle.
Po celá tisíciletí život na planetě Zemi probíhal za přítomnosti zhruba 12 hodin trvajícího světla a 12 hodin trvající tmy. Oheň jsme objevili docela dávno, ale svíčky jsme používali jen posledních asi 5 000 let a elektrické osvětlení používáme zhruba jen posledních sto let. Takhle USA vypadaly kdysi. Takhle o 20 let později. A takto o dalších 20 let později. A toto je výhled 20 let do budoucna. Naše obloha kdysi vypadala takto. Teď vypadá takhle. Fotografie vlevo byla pořízena během výpadku proudu. V dnešní době už děti Mléčnou dráhu na obloze neuvidí, setkají se jedině s pamlskem pojmenovaným podle ní. A proč se o tom vůbec bavíme? Má to snad vliv na naše zdraví? (Světlo, ne ta cukrovinka.) Pojďme to zjistit.
Možná jste slyšeli o tom, že světlo v noci zvyšuje riziko rakoviny prsu. Je to pravda nebo lež? V loňském roce byly zveřejněny dva odborné posudky, které zhodnotily stávající důkazy. „Elektrické světlo způsobuje rakovinu? Určitě žertujete.“ Podívejme se na důkazy. Přímo uprostřed našeho mozku se nachází šišinka (epifýza), takzvané „třetí oko“. A ta má jen jednu funkci: ve tmě vytvářet melatonin. Je napojená na naše oči a za rozbřesku se žláza vypne. Se soumrakem se znovu zapne. Díky tomu naše vnitřní orgány vědí, jaká je zrovna denní doba: rozpoznají hladinu melatoninu ve vašem krevním řečišti. A zdá se, že melatonin potlačuje růst rakoviny, jako by ji ukládal na noc ke spánku.
Pojďme teorii otestovat. Pokud je to pravda, měly by mít slepé ženy více nebo méně rakoviny prsu? Méně, viďte? Jejich šišinka se totiž sluncem nikdy nevypne. A víte, co je zajímavé? Slepota je skutečně účinná ochrana proti rakovině prsu. Snižuje riziko na polovinu. A co lidé pracující na směny, kteří někdy pracují i uprostřed noci? Měli by mít zvýšené riziko, viďte? Tvorba melatoninu je narušena. Co když žijete v sousedství s opravdu silnými pouličními světly? Čelíte zvýšenému riziku. Vědci pořídili satelitní snímky a osvětlenější oblasti vskutku byly právě ty, ve kterých byla rakovina prsu častější.
Nicméně co to má společného se stravou? V loňském roce byla vůbec poprvé zkoumána spojitost mezi hladinami melatoninu a stravou. The Harvard Nurses’ Study zjistila, že dva druhy potravin jsou výrazně spjaty s potlačením tvorby melatoninu, podobně jako jasné světlo v noci, které škodí. Zkoumali ovoce, zeleninu, ořechy, pečivo maso a mléčné výrobky. Tak kde se skrývají ti provinilci? Příjem masa i mléka byl spojen s nižšími hladinami melatoninu, což může pomoci vysvětlit zjištěnou spojitost mezi příjmem masa a mléka během dospívání a rizikem rakoviny prsu později v životě.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Stevens, R.G. Light-at-night, circadian disruption and breast cancer: assessment of existing evidence. Int J Epidemiol., 38(4):963-70, 2009.
- R. G. Stevens. Electric light causes cancer? Surely you're joking, Mr. Stevens. Mutat. Res., 682(1):1-6, 2009.
- Blask DE, Dauchy RT, Sauer LA. Putting cancer to sleep at night: the neuroendocrine/circadian melatonin signal. Endocrine. 27(2):179-88, 2005.
- E. E. Flynn-Evans, R. G. Stevens, H. Tabandeh, E. S. Schernhammer, and S. W. Lockley. Total visual blindness is protective against breast cancer. Cancer Causes Control, 0(9):1753- 1756, 2009.
- Straif K, Baan R, Grosse Y, Secretan B, El Ghissassi F, Bouvard V, Altieri A, Benbrahim-Tallaa L, Cogliano V. Carcinogenicity of shift-work, painting, and fire-fighting. Lancet Oncol., 8(12):1065-6, 2007.
- Kloog I, Haim A, Stevens RG, Barchana M, Portnov BA. Light at night co-distributes with incident breast but not lung cancer in the female population of Israel. Chronobiol Int., 25(1):65-81, 2008.
- E. S. Schernhammer, D. Feskanich, C. Niu, R. Dopfel, M. D. Holmes, and S. E. Hankinson. Dietary correlates of urinary 6-sulfatoxymelatonin concentrations in the Nurses' Health Study cohorts. Am. J. Clin. Nutr., 90(4):975-985, 2009.
Image thanks to Reigh LeBlanc via flickr