Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli by vegani doplňovat DHA, aby zachovali mozkové funkce?
Zjistěte, proč lidem doporučuji užívat 250 mg omega-3 masných kyselin s dlouhým řetězcem a z neznečištěného zdroje každý den.
Všichni máme tučné mozky. Asi polovina hmotnosti sušiny našeho mozku je tvořena tukem. Nižší hladiny omega-3 mastných kyselin s dlouhým řetězcem, tzv. DHA, v některých částech mozku zasažených Alzheimerovou nemocí, přiměly lidi myslet si, že by DHA mohlo působit na mozek ochranně.
Vzhledem k tomu, že hladina DHA v mozku má tendenci ke korelaci s hladinou DHA v krvi, lze provést průřezové studie pacientů s demencí a těsně před demencí. Tito pacienti mají tendenci mít nižší hladiny omega-3 – EPA a DHA s dlouhým řetězcem – cirkulujících v krevním oběhu. To však nutně neznamená, že nižší hladiny omega-3 způsobují kognitivní poruchy. Šlo jen o krátký snímek v čase, takže nevíme, co z toho se stalo jako první. Možná, že demence vedla k nedostatečnému příjmu živiny ze stravy, místo aby nedostatek ve výživě vedl k demenci. To co potřebujeme, je změřit omega-3 s dlouhým řetězcem u lidí před pokusem a tyto lidi pak sledovat po delší dobu.
A opravdu, může se vyskytnout zpomalení postupu úpadku kognitivních funkcí, a to mezi těmi, kteří začínali s vyššími hladinami omega-3. Rozdíl lze vidět také na magnetické rezonanci. Tisícům starších mužů a žen byla změřena hladina omega-3, poté byli vyšetřeni magnetickou rezonancí a později znovu. Mozky lidí s vyššími hladinami omega-3 po pěti letech vypadaly znatelně zdravěji.
Velikost našeho mozku se stárnutím zmenšuje. Děje se to přibližně od 20 let věku. Ve věku od 16 do 80 let ztrácí náš mozek asi 1 % svého objemu každé dva až tři roky. Takže v okamžiku, kdy máme okolo 70 let, náš mozek již ztratil 26 % své velikosti a je menší, než mozek dvouletého nebo tříletého dítěte.
S tím jak stárneme, naše schopnost přetvářet omega-3 s krátkým řetězcem, které se nacházejí v rostlinných potravinách, jako jsou lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy a listová zelenina, na omega-3 s dlouhým řetězcem může klesat. A tak vědci srovnávali hladiny DHA s objemem mozku.
Framinghamská studie zjistila, že nižší hladiny DHA byly spojeny s menšími objemy mozku, studie však byla jen průřezová, tj. snímkování v čase. Pak však přišla tato studie. Vyšší hladiny EPA a DHA korelovaly s větším objemem mozku o osm let později. Zatímco normální stárnutí vede k celkovému smrštění mozku, mít nižší omega-3 s dlouhým řetězcem může znamenat zvýšené riziko. Jediná věc, kterou bychom potřebovali k prokázání vztahu příčiny a následku, je randomizovaná kontrolovaná studie ukazující, že můžeme skutečně zpomalit ztrátu mozkové hmoty podáváním dodatečných omega-3 s dlouhým řetězcem.
Až dosud jsme neměli studie prokazující přínosy suplementace na kognitivní funkce. Tato dvojitě zaslepená randomizovaná intervenční studie poskytla vůbec poprvé důkazy, že suplementace omega-3 s dlouhým řetězcem působí pozitivně na mozkové funkce u zdravých starších dospělých osob. Po šesti a půl měsících bylo naměřeno významné zlepšení výkonu mozku – v porovnání s placebem. Tato šedá hmota se v placebo skupině smrštila. Lze to považovat za normální stárnutí mozku, ale toto smršťování bylo ve skupině užívající omega-3 značně zpomaleno.
Zaznamenali také změny v bílé hmotě mozkové. Zvýšená frakční anizotropie a snížení průměrné a radiální difuzivity. To jsou termíny, o kterých jsem nikdy neslyšel, ale vědci zjevně zjistili větší strukturální integritu.
Takže dostatek omega-3 s dlouhým řetězcem, EPA a DHA, může být důležitý pro zachování funkce a struktury mozku. Další otázkou je, kolik jich potřebujeme a jak je máme získat?
Framinghamská studie zjistila, že prahovou hodnotu se zdá být omega-3 index na hladině 4,4. Je to index, jenž postihuje hladiny EPA a DHA. Zdá se, že mít podstatně více než 4,4 už nehraje velkou roli. Nižší hodnota se naopak pojila se ztrátou hmoty mozku, odpovídající dalším dvěma rokům stárnutí. To je asi o čajovou lžičku mozku méně, takže je asi dobré mít index omega-3 mírně přes 4,4.
Problémem je, že lidé, kteří nejedí ryby, mohou být pod indexem 4.4. Téměř dvě třetiny veganů mohou klesnout pod hodnotu 4. Naznačuje nám to, že značná část veganů může mít hodnoty omega-3 spojené se zrychleným stárnutím mozku. Průměrný Američan hranici těsně překoná a dosáhne zhruba na index 4,5. Pokud je však rozdělíte dle věku a pohlaví a přiřadíte ke stejně rozděleným veganům, jsou na tom průměrní Američané stejně špatně. Big Mac totiž těchto omega-3 moc nemá.
Ovšem nestát si s živinami hůře než ti, kteří jedí standardní americkou stravu, nám moc neříká. Vše, co potřebujeme, je studie suplementující lidi s nízkou hladinou omega-3 nějakým doplňkem EPA a DHA bez obsahu kontaminantů. Pak bychom viděli, kolik jich potřebujeme, abychom lidi dostali přes prahovou hodnotu. Vědci tedy vybrali vegansky se stravující lidi s indexem pod 4 a dali jim EPA a DHA vyrobené z řas. Užívali průměrně 250 mg denně a během čtyř měsíců se dostali z hodnoty 3,1 z hodnotu 4,8. A proto všem lidem doporučuji jíst rostlinnou stravu spolu s doplňkem EPA a DHA bez polutantů. Pak získáme to nejlepší z obou světů: hladinu omega-3 spojenou s ochranou mozku a zároveň minimalizujeme vystavení toxickým polutantům.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J S O'Brien, E L Sampson. Lipid composition of the normal human brain: gray matter, white matter, and myelin. J Lipid Res. 1965 Oct;6(4):537-44.
- Z S Tan, W S Harris, A S Beiser, R Au, J J Himali, S Debette, A Pikula, C Decarli, P A Wolf, R S Vasan, S J Robins, S Seshadri. Red blood cell ω-3 fatty acid levels and markers of accelerated brain aging. Neurology. 2012 Feb 28;78(9):658-64.
- J V Pottala, K Yaffe, J G Robinson, M A Espeland, R Wallace, W S Harris. Higher RBC EPA + DHA corresponds with larger total brain and hippocampal volumes: WHIMS-MRI study. Neurology. 2014 Feb 4;82(5):435-42.
- E Sydenham, A D Dangour, W S Lim. Omega 3 fatty acid for the prevention of cognitive decline and dementia. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Jun 13;(6):CD005379.
- A V Witte, L Kerti, H M Hermannstädter, J B Fiebach, S J Schreiber, J P Schuchardt, A Hahn, A Flöel. Long-chain omega-3 fatty acids improve brain function and structure in older adults. Cereb Cortex. 2014 Nov;24(11):3059-68.
- B Sarter, K S Kelsey, T A Schwartz, W S Harris. Blood docosahexaenoic acid and eicosapentaenoic acid in vegans: Associations with age and gender and effects of an algal-derived omega-3 fatty acid supplement. Clin Nutr. 2015 Apr;34(2):212-8.
- J Fuhrman. Dietary Protocols to Maximize Disease Reversal and Long Term Safety. American Journal of Lifestyle Medicine May 4, 2015.
- P Y Lin, C C Chiu, S Y Huang, K P Su. A meta-analytic review of polyunsaturated fatty acid compositions in dementia. J Clin Psychiatry. 2012 Sep;73(9):1245-54.
- G L Bowman, H H Dodge, N Mattek, A K Barbey, L C Silbert, L Shinto, D B Howieson, J A Kaye, J F Quinn. Plasma omega-3 PUFA and white matter mediated executive decline in older adults. Front Aging Neurosci. 2013 Dec 16;5:92.
- J K Virtanen, D S Siscovick, R N Lemaitre, W T Longstreth, D Spiegelman, E B Rimm, I B King, D Mozaffarian. Circulating omega-3 polyunsaturated fatty acids and subclinical brain abnormalities on MRI in older adults: the Cardiovascular Health Study. J Am Heart Assoc. 2013 Oct 10;2(5):e000305.
- S C Cunnane, J A Schneider, C Tangney, J Tremblay-Mercier, M Fortier, D A Bennett, M C Morris. Plasma and brain fatty acid profiles in mild cognitive impairment and Alzheimer's disease. J Alzheimers Dis. 2012;29(3):691-7.
- E Courchesne, H J Chisum, J Townsend, A Cowles, J Covington, B Egaas, M Harwood, S Hinds, G A Press. Normal brain development and aging: quantitative analysis at in vivo MR imaging in healthy volunteers. Radiology. 2000 Sep;216(3):672-82.
- F A Muskiet, M R Fokkema, A Schaafsma, E R Boersma, M A Crawford. Is docosahexaenoic acid (DHA) essential? Lessons from DHA status regulation, our ancient diet, epidemiology and randomized controlled trials. J Nutr. 2004 Jan;134(1):183-6.
- W S Harris, J V Pottala, S A Varvel, J J Borowski, J N Ward, J P McConnell. Erythrocyte omega-3 fatty acids increase and linoleic acid decreases with age: observations from 160,000 patients. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2013 Apr;88(4):257-63.
Image thanks to WOLKE108 via pixabay