Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom užívat multivitamíny?
Co nám nejlepší dostupné vědecké důkazy říkají o roli multivitaminových přípravků v srdečním onemocnění, rakovině a dlouhověkosti?
Asi 1 z 3 Američanů užívá multivitamínový doplněk stravy. Jsou prospěšné, škodlivé, nebo neškodné? Je to ztráta peněz?
V roce 2011 studie Iowa Women’s Health Study podala zprávu o tom, že příjem multivitamínových doplňků je spojen s vyšším rizikem celkové úmrtnosti. To znamená, že ve skutečnosti ženy ve studii užívající multivitamíny platily za to, aby žily kratší život. Nicméně šlo o observační (plynoucí z pozorování) studii. To znamená, že ženy nebyly rozděleny do dvou skupin, z nichž by pouze jedna užívala multivitaminy, a poté by se pozorovalo, kdo bude žít déle. Výzkumníci jednoduše sledovali velkou skupinu žen po určitou dobu a zjistili, že ty ženy, které užívaly multivitamíny, byly zároveň těmi, které měly vyšší riziko úmrtí. Jenže možná užívaly multivitamíny právě proto, že byly nemocné. Výzkumníci nenalezli nic, co by dokazovalo, že by tomu tak bylo. V ideálním případě bychom přesto chtěli mít randomizovanou, dvojitě zaslepenou a řádně kontrolovanou studii zahrnující několik tisíc lidí sledovaných déle než deset let. Polovina by dostávala multivitamín a druhá polovina jen placebo. Pak bychom pozorovali, co se stane.
A přesně taková studie vznikla v následujícím roce, v roce 2012 – Harvard Physician Study II. A po deseti letech užívání… žádný účinek. Žádná změna výskytu infarktů, mrtvic nebo výše úmrtnosti.
Doprovodný úvodník to uzavřel s tím, že multivitamíny jenom odvádějí pozornost od účinné prevence kardiovaskulárních onemocnění. Sdělení musí zůstat jednoduché a s jasným cílem: srdečním chorobám lze z velké části předcházet dodržováním zdravé životosprávy.
Zjistili však, že u mužů s prodělanou rakovinou se užívání multivitamínu jevilo jako prvek chránící před opětovným úderem rakoviny. U těch lidí, kteří nikdy předtím rakovinu neměli, však nebyl zjištěn žádný rozdíl v ochraně před rakovinou nebo v jejím přežití. Přesto je to docela vzrušující zpráva. Je to ovšem jen jedna studie. V ideálním případě bychom chtěli mít asi 20 placebem kontrolovaných studií a výsledky pak vyhodnocovat vcelku.
A v roce 2013 nám to bylo umožněno. Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií. Bylo jich 21 a zapojeno do nich bylo více než 90 000 dobrovolníků. Nebyl zjištěn žádný vliv na úmrtnost. Některé studie zjistily zvýšenou úmrtnost na rakovinu, jiné sníženou. Celkově byl však výsledek neutrální.
Bylo to však považováno za dobrou zprávu. Po zveřejnění výsledků studie Iowa Women’s Health Study jsme totiž dostali obavy, že by multivitamínové doplňky mohly ubližovat miliónům jejich uživatelů. Na místo toho to vypadá, že příliš neškodí ani neprospívají. Doprovodný úvodník se tázal: „Měla by metaanalýza trumfnout observační studie?“ Studie Women’s Health Study totiž sledovala desítky tisíc žen téměř 20 let. Co kdybychom tedy shromáždili výsledky ze všech těchto studií, tedy rozsáhlých observačních studií, a spojily je s pokusnými studiemi? A přesně to se stalo v prosinci roku 2013 skutečností. Závěrem je, že multivitamíny zjevně nenabízejí žádné prokázané příznivé účinky proti srdečnímu onemocnění a rakovině a neprodlužují život.
Jenže proč? Nejsou snad pro nás vitamíny a minerály prospěšné? Jedním z vysvětlení tohoto výsledku by mohlo být to, že naše těla jsou velmi složitá a doplňování několika vybraných živin je obecně neúčinné nebo může dokonce uškodit. Možná bychom měli živiny přijímat způsobem, jakým to příroda zamýšlela.
Doprovodný úvodník dospěl k závěru, že „čeho je moc, toho je příliš“ a už bychom měli přestat plýtvat penězi na vitamínových a minerálních doplňcích. Američané za tyto doplňky stravy utrácejí miliardy dolarů. Lepší investicí do zdraví by bylo jíst více ovoce a zeleniny. Představte si, kdybychom tyto miliardy dolarů utráceli za zdravé jídlo!
Toto není prodejní regál, ke kterému bychom si měli chodit pro živiny. Za peníze, které ušetříme na pilulkách, si můžeme koupit větší množství těch nejzdravějších multivitamínů na celé zeměkouli.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. M. Gaziano, H. D. Sesso, W. G. Christen, V. Bubes, J. P. Smith, J. MacFadyen, M. Schvartz, J. E. Manson, R. J. Glynn, J. E. Buring. Multivitamins in the prevention of cancer in men: the Physicians' Health Study II randomized controlled trial. JAMA. 2012 308(18):1871 - 1880.
- H. D. Sesso, W. G. Christen, V. Bubes, J. P. Smith, J. MacFadyen, M. Schvartz, J. E. Manson, R. J. Glynn, J. E. Buring, J. M. Gaziano. Multivitamins in the prevention of cardiovascular disease in men: the Physicians' Health Study II randomized controlled trial. JAMA. 2012 308(17):1751 - 1760.
- E. Guallar, S. Stranges, C. Mulrow, L. J. Appel, E. R. Miller. Enough is enough: Stop wasting money on vitamin and mineral supplements. Ann Intern Med. 2013 159(12):850 - 851.
- H. Macpherson, A. Pipingas, M. P. Pase. Multivitamin-multimineral supplementation and mortality: A meta-analysis of randomized controlled trials. Am. J. Clin. Nutr. 2013 97(2):437 - 444
- M. Cully. Prevention. Multivitamins do not reduce the risk of cardiovascular disease. Nat Rev Cardiol. 2013 10(1):7.
- S. M. Chang. Should meta-analyses trump observational studies? Am. J. Clin. Nutr. 2013 97(2):237 - 238.
- S. Rautiainen, L. Wang, J. M. Gaziano, H. D. Sesso. Who uses multivitamins? A cross-sectional study in the Physicians' Health Study. Eur J Nutr. 2013 [Epub ahead of print].
- L. Anekwe. Daily multivitamins do not protect against cardiovascular events, finds study. BMJ. 2012 345:e7599.
- R. Vogt. The importance of translating research skillfully to benefit the public. Arch. Intern. Med. 2012 172(5):449; author reply 449-450.
- E. M. Lonn. Multivitamins in prevention of cardiovascular disease. JAMA. 2012 308(17):1802-1803.
- F. Greenway, K. Fujioka, Y. Yu. Vomiting from multivitamins: A potential drug interaction. Am J Ther. 2011 18(6):453 - 457.
- S. P. Fortmann, B. U. Burda, C. A. Senger, J. S. Lin, E. P. Whitlock. Vitamin and Mineral Supplements in the Primary Prevention of Cardiovascular Disease and Cancer: An Updated Systematic Evidence Review for the U.S. Preventive Services Task Force. Ann. Intern. Med. 2013 159(12):824-838.
- J. Mursu, K. Robien, L. J. Harnack, K. Park, D. R. Jacobs Jr. Dietary supplements and mortality rate in older women: The Iowa Women's Health Study. Arch. Intern. Med. 2011 171(18):1625 - 1633.
- R. F. Redberg. Vitamin supplements: More cost than value. Arch. Intern. Med. 2011 171(18):1634 - 1635.
Images thanks to stevendepolo, Clean Wal-Mart, theseanster93, and Carsten Schertzer via flickr