Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli byste během vyprazdňování střeva sedět, dřepět nebo se předklánět?
Podřepnutí a naklonění se může pomoci narovnat anorektální úhel, ale pokud je vaše strava dostatečně zdravá, měli byste se zvládat vyprázdnit bez námahy bez ohledu na zvolenou pozici.
Ve srovnání s venkovskými africkými populacemi, živícími se tradiční rostlinnou stravou, mají bílí Jihoafričané a černí i bílí Američané nejen více než 50krát více srdečních onemocnění, desetkrát více rakoviny tlustého střeva a více než 50krát více žlučových kamenů a zánětů slepého střeva, ale také trpí více než 25krát vyšší mírou takzvaných tlakových onemocnění – sem patří divertikulitida, hemoroidy, křečové žíly a hiatální kýla.
Střevní pohyby by měly probíhat bez námahy. Pokud tomu tak není a musíme se při stolici namáhat, tlak dokáže z našeho tlustého střeva vytlačit vychlípeniny a způsobit divertikulózu, nafoukne hemoroidy kolem konečníku, způsobuje selhání žilních chlopní nohou, vyvolává křečové žíly a dokonce může i vytlačit část žaludku skrz bránici do hrudní dutiny, což způsobuje hiatální kýlu, jak už jsem uvedl.
Když se o tom poprvé zmínil dr. Burkitt, za viníka považoval tlačení při stolici, způsobené nedostatkem vlákniny ve stravě, ale uznal, že existují i alternativní vysvětlení. Například na africkém venkově při defekaci používali tradiční metodu sezení ve dřepu, což může mít za následek určité snížení tlaku. Tisícovky let všichni používali tuto pozici ve dřepu, která může pomoci narovnat „anorektální úhel“. Na konci konečníku je totiž smyčka v úhlu téměř 90 stupňů, která nám pomáhá, abychom si při procházce nezaneřádili kalhoty.
Tento úhel se na toaletě při obvyklé pozici v sedě jen lehce narovnává. K maximálnímu narovnání tohoto úhlu dochází v pozici ve dřepu, což může umožňovat hladší vyprázdnění střev. (Vzpomínám si, jak jsem seděl na hodině geometrie a přemýšlel, jestli toto budu někdy používat; neměl jsem tušení, že jednoho dne díky tomu budu propočítávat anorektální úhly – jen klid děti, zůstaňte ve škole.)
Jak na tohle přišli? Naplnili latexové trubice tekutinou odrážející rentgenové paprsky, nacpali je do pár dobrovolníků, zrentgenovali je s boky ohnutými v různých úhlech a dospěli k závěru, že ohnutí kolen směrem k hrudi jako ve dřepu může tento úhel narovnat a snížit tak množství tlaku potřebného k dosažení vyprázdnění konečníku.
Nicméně otestováno to bylo až v roce 1988, když výzkumníci použili defektografii, což obnáší použití rentgenového záření během vyprazdňování buď sedící, nebo dřepící osoby. A dřep opravdu zvýšil anorektální úhel z asi 90 stupňů až asi na 140. Takže bychom si všichni měli obstarat takovou tu stoličku, něco jako nočník „dřepník“, která se dává před toaletu, a na kterou si dáte nohy? Ne, zdá se, že nefungují. Vědci se pokusili přidat podnožku pro snížení výšky sedu, ale nezdálo se, že by to výrazně ovlivnilo čas potřebný k vyprázdnění útrob nebo výrazně snížilo obtížnost vyprazdňování. Vyzkoušeli ještě vyšší podnožky, ale lidé si při jejich používání stěžovali na extrémní nepohodlí. Zdálo se, že se nic nevyrovná skutečnému podřepu, který poskytuje maximální výhody, ale v civilizovaných zemích to nemusí být vhodné.
Ovšem podobného efektu lze dosáhnout, i pokud se při sedu nakloníte dopředu s rukama na podlaze nebo blízko ní. Poradili všem trpícím zácpou, aby při defekaci zaujímali tuto předkloněnou polohu, kdy váha vašeho trupu tlačící na stehna může způsobit další stlačení vašeho tlustého střeva.
Ale namísto hledání způsobů, jak přidat ještě větší tlak, proč se nedostat ke kořenu problému. Základním důvodem nutnosti tlačit je úsilí potřebné k vytlačení nepřirozeně tuhé stolice. Manipulací s anorektálním úhlem přes dřepění nebo předklon můžete nepřirozeně tuhou stolici lépe vytlačit, ale proč řešit následek a ne příčinu, a nejíst zdravou rostlinnou stravu s dostatkem vlákniny, čímž se vytváří natolik objemná a měkká stolice, že ji lze bez problémů vytlačit v jakémkoliv úhlu? Kardiolog dr. Joel Kahn jednou řekl: „Víte, že jíte převážně rostlinnou stravu, když vám déle trvá se vyčůrat než vykakat.“
Ale vážně, dokonce ani dřep výrazně nesnižuje tlakový gradient, který může způsobit hiatální kýlu. Nezabraňuje přenosu tlaku dolů do nohou, kde může vyvolat křečové žíly. A to není jen kosmetický problém. Protrahované namáhání může způsobit poruchy srdečního rytmu, snížení průtoku krve do srdce a mozku, někdy vede k mdlobě a smrti spojené s defekací. 15 sekund tlačení může dočasně omezit průtok krve do mozku o 21 %, snížit průtok krve do srdce téměř na polovinu, což je mechanismus dobře známého syndromu úmrtí na nemocničním bažantu. Musíte při sezení tlačit? Zkuste se vyprázdnit vleže na zádech. Lehnutí si na pouhých pár sekund může váš krevní tlak vystřelit až k hodnotě 170 na 110, což může vysvětlit výskyt nechvalně častých náhlých a neočekávaných úmrtí pacientů při používání nemocničních bažantů.
Samozřejmě můžeme doufat, že jestliže jíme dosti zdravě, v nemocnici v první řadě vůbec neskončíme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G J Davies, M Crowder, B Reid, J W Dickerson. Bowel function measurements of individuals with different eating patterns. Gut. 1986 Feb;27(2):164-9.
- D Raahave. Faecal retention: a common cause in functional bowel disorders, appendicitis and haemorrhoids--with medical and surgical therapy. Dan Med J. 2015 Mar;61(3). pii: B5031.
- B A Sikirov. Primary constipation: an underlying mechanism. Med Hypotheses. 1989 Feb;28(2):71-3.
- R E Tagart. The anal canal and rectum: their varying relationship and its effect on anal continence. Dis Colon Rectum. 1966 Nov-Dec;9(6):449-52.
- D Sikirov. Comparison of straining during defecation in three positions: results and implications for human health. Dig Dis Sci. 2003 Jul;48(7):1201-5.
- S S Fedail, R F Harvey, C J Burns-Cox. Abdominal and thoracic pressures during defecation. Br Med J. 1979 Feb 3;1(6159):344.
- S Rad. Impact of ethnic habits on defecographic measurements. Arch Iranian Med 2002; 5 (2): 115-117.
- J McGuire, R S Green, S Courter, V Hauenstein, J R Braunstein, V Plessinger, A Iglauer, J Noertker. Bed Pan Deaths. Trans Am Clin Climatol Assoc. 1948;60:78-86. No abstract available.
- A Benchimol, T F Wang, K B Desser, J L Gartlan Jr. The Valsalva maneuver and coronary arterial blood flow velocity. Studies in man. Ann Intern Med. 1972 Sep;77(3):357-60.
- J C Greenfield Jr, J C Rembert, G T Tindall. Transient changes in cerebral vascular resistance during the Valsalva maneuver in man. Stroke. 1984 Jan-Feb;15(1):76-9.
- A Martin, w Odling-Smee. Pressure changes in varicose veins. Lancet. 1976 Apr 10;1(7963):768-70.
- J E Santos, G D’Ippolito, L M Leme, A Sanuda, D C Shigueoka, J Szejnfeld. Avaliação do ângulo ano-retal por meio de defecograma em voluntárias assintomáticas nulíparas e multíparas. Radiol Bras vol.36 no.4 São Paulo July/Aug. 2003 . (In Portuguese)
- D P Burkitt. Varicose veins, deep vein thrombosis, and haemorrhoids: epidemiology and suggested aetiology. Br Med J. 1972 Jun 3;2(5813):556-61.
- D P Burkitt. Dietary fibre and 'pressure diseases'. J R Coll Physicians Lond. 1975 Jan;9(2):138-46. No abstract available.
- A Y Kim. How to interpret a functional or motility test - defecography. J Neurogastroenterol Motil. 2011 Oct;17(4):416-20. doi: 10.5056/jnm.2011.17.4.416.
- W N Kapoor, J Peterson, M Karpf. Defecation syncope. A symptom with multiple etiologies. Arch Intern Med. 1986 Dec;146(12):2377-9.
Images thanks to Shawn Campbell via Flickr