Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Méně než 1 z 5 000 lidí splňuje doporučený příjem sodíku a draslíku
Ohromujících 99,99 % Američanů nedosahuje minimálního doporučeného příjmu draslíku (přestože je to možná jen polovina našeho přirozeného příjmu) a zůstává pod doporučeným příjmem sodíku (přestože je to možná dvojnásobek našeho přirozeného příjmu).
Globálně je nedostatku pohybu připisována ztráta více než deseti milionů let zdravého života, nicméně naše strava je zodpovědná za dvacetkrát tolik. Nezdravá strava bere lidem miliony let bez nemocí každý rok.
Které aspekty naší stravy jsou ty nejhorší? Čtyři z pěti nejsmrtelnějších aspektů souvisejí s nedostatečnou konzumací určitých potravin. Nedostatek celozrnných obilovin, nedostatek ovoce, nedostatek ořechů a semínek a nedostatek zeleniny. Pátou největší chybou je nadbytek soli. Nadbytek soli je patnáctkrát smrtelnější než například přebytek limonád, abyste si udělali trochu představu. Neexistuje žádné jediné efektivnější s výživovou související opatření pro zdraví veřejnosti než snížení příjmu sodíku ze stravy.
Proto národní i mezinárodní zdravotní organizace volají po varovných etiketách na balenou sůl a solničky. Mělo by na nich být něco jako: „Nadbytek soli způsobuje vysoký krevní tlak a zvyšuje riziko rakoviny žaludku, mrtvice, srdečního onemocnění a nemocí ledvin. Omezte příjem.“
Sůl také zvyšuje zánět. Konzumace soli je například spojena se zvýšeným rizikem aktivní fáze roztroušené sklerózy, což je neurologické zánětlivé autoimunitní onemocnění. Zhruba třikrát až čtyřikrát vyšší aktivita nemoci při středním a vysokém příjmu soli oproti příjmu nižšímu než jedna čajová lžička denně.
Tak jako lze pozorovat vyšší hladiny soli v tkáních lidí trpících onemocněním lupus, dalším vážným zánětlivým autoimunitním onemocněním, tak lze dát do korelace vysoké hladiny sodíku v míše pacientů s roztroušenou sklerózou s aktivní nemocí a sníženou strukturální integritou.
A v čem sůl najdeme? Ve velmi nezdravém jídle. Je proto těžké říci, jestli zvýšený příjem soli není pouze ukazatelem celkově nekvalitní stravy. Víme však, že vztah mezi solí a vysokým krevním tlakem je příčinný. Jak to? Protože máme přes sto randomizovaných kontrolovaných studií ukazujících, že při omezení přídavku soli váš krevní tlak poklesne. A čím větší omezení, tím lépe. Část mechanismu může spočívat v tom, že sůl poškozuje mikrobiom, přátelskou střevní mikroflóru.
Není divu. Naše těla jsou stavěna na příjem maximálně 750 mg sodíku denně. American Heart Association říká, že bychom se měli držet pod zhruba dvojnásobkem tohoto množství. V praxi však konzumujeme čtyřnásobek přirozené dávky. A stále se to zhoršuje, spotřeba soli poslední dekádu roste. Kdo si tipne, kolik procent Američanů přesahuje horní doporučený limit pro příjem, tj. 1 500 mg? 98,8 %. A to jsou údaje staré přes deset let.
Valná většina dospělých Američanů konzumuje příliš sodíku a zároveň málo draslíku, minerálu, který snižuje krevní tlak. Méně než 2 % americké dospělé populace konzumovalo doporučený minimální denní příjem draslíku. Takže přes 98 % Američanů konzumuje stravu chudou na draslík. Nedostatek je ještě palčivější, když porovnáte náš současný příjem s příjmem našich předků, kteří měli ve stravě spoustu draslíku. Naše těla jsou zřejmě stavěna na příjem více než 10 000 mg denně. Doporučuje se přijímat alespoň poloviční množství, nicméně většina z nás se tomu ani nepřiblíží.
Když obě doporučení spojíte, tak cíl pro příjem sodíku a draslíku současně dodržuje méně než 0,015 % americké populace. Takže téměř 99,99 % lidí selhává. Jen jeden z šesti tisíc Američanů se dokáže držet doporučených dávek.
Co zkusit používat náhražky soli na bázi draslíku? Místo používání stolní soli, chloridu solného, co si tak začít solit chloridem draselným? Zdá se to být až příliš dobré. Chutná stejně slaně, ale příjem sodíku snížíte a zároveň i snížíte příjem draslíku? V čem je háček? Je chlorid draselný bezpečnou náhražkou soli? A je účinný? To zjistíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org