
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Může alkohol způsobovat rakovinu?
Jestliže i mírná spotřeba alkoholu dokáže způsobit rakovinu, proč před tím lékaři nevarují své pacienty?
O možném spojení mezi konzumací alkoholu a nadměrnou úmrtností na rakovinu víme již přes sto let. Ačkoli se hromadí důkazy, že pití alkoholu může být spojeno i s rakovinou slinivky, rakovinou prostaty a melanomem, jsme si již jisti, že alkohol zvyšuje riziko rakoviny úst, hrdla, jícnu, kolorektální rakoviny, rakoviny jater, hlasivek a rakoviny prsu. Podle současných odhadů může alkohol celosvětově za přibližně 5,8 % úmrtí na rakoviny těchto orgánů.
A tady máme rozdělení mezi muže a ženy. U mužů způsobuje alkohol většinou rakovinu hlavy, krku a gastrointestinální rakoviny, zatímco u žen většinou rakovinu prsu. Zdá se, že alkohol každoročně způsobí více než 100 000 případů rakoviny prsu. Ano, ale týká se to jen těžkých pijáků? Ne. Všechny stupně důkazů poukazují na rizikový vztah mezi konzumací alkoholu a nebezpečím rakoviny prsu i při konzumaci v malých množstvích.
Samozřejmě, zdravá strava může napomoci upravit toto riziko. Ano, alkohol zvyšuje riziko rakoviny prsu, ale strava bohatá na vlákninu může mít opačný účinek. A tak konzumace celozrnné rostlinné stravy může zmírnit nežádoucí účinky alkoholu. Ukazuje se, že alkohol zvyšuje hladinu pohlavních hormonů, jako je estrogen, což může zvýšit riziko rakoviny prsu. Tady ale vidíte, že při konzumaci potravin bohatých na vlákninu se děje opak. Zdá se, že vláknina váže estrogen v tlustém střevě a pomáhá ho vyloučit z těla. Ale ani tak se nejeví, že by jakákoli úroveň spotřeby alkoholu byla z hlediska rakoviny zcela bezpečná.
A proto v lékařské literatuře vidíte takovéto komentáře včetně vykřičníku a všeho – „konzumaci návykového karcinogenu nelze považovat za možnou volbu v rámci zdravého životního stylu.“ Konečná zpráva o alkoholu by tedy měla znít jasně: je toxický, karcinogenní, způsobuje vrozené vady a je potenciálně návykový. Jakýmkoli jiným tvrzením dávají vědci alkoholové lobby a propagátorům alkoholu příležitost překrucovat vědecké důkazy a upřednostňovat své zisky před zdravím veřejnosti.
To se děje popíráním důkazů, překrucováním důkazů, a snahou rozptýlit pozornost veřejnosti. Alkoholový průmysl, kterému se přezdívá Big Booze (tj. velký násoska), se, jak se zdá, zapojuje do stejného druhu rozsáhlého zkreslování důkazů, kterým je proslulý průmysl tabákový (Big Tobacco).
Přesto jsou schopni udržovat iluzi ospravedlnění. Společnosti vyrábějící alkohol, tabák a nezdravá jídla se stále více snaží prezentovat jako zdroje objektivních zdravotních informací o svých produktech; informace o zdraví by ale měly být poskytovány zdravotními institucemi a nikoli nejúspěšnějšími pouličními prodavači drog 21. století.
Alkoholový průmysl na tomto nepropojení obrovským způsobem vydělává, a někdy dokonce používá prevenci rakoviny jako způsob propagace svého karcinogenního produktu. Jeden příklad za všechny: Mike’s Hard Pink Lemonade. „Připojte se k boji, pijte Růžové“ karcinogeny, když spojily vytvoření své verze alkoholu s růžovou stužkou s úmrtím jedné ze svých zaměstnankyň na rakovinu prsu. Paradoxně tak ve jménu prevence přispívají k riziku. A koneckonců, kdo může zapomenout na kampaň „Kbelíky pro léčbu“, se kterou přišlo KFC?
Riziko rakoviny je jedna z věcí, o které vám alkoholový průmysl neřekne. Ale proč vám o něm neřekne ani váš lékař? Mezi veřejností je poměrně málo povědomí o této spojitosti, a lékařská komunita o něm do značné míry mlčí. Lékařští pracovníci mohou mít čím dál větší přehled ve věcech korporátních konfliktů a zájmů obecně, proč ale ignorujeme průmysl výroby alkoholu?
Jinými slovy, proč je alkohol nejlépe uchovávaným tajemstvím rakoviny? Možná je to kvůli tomu, že sami lékaři jsou pijáci; a tak zapírají celou tuto záležitost sami před sebou.
Nejen, že většina lékařů pije, značná část dokonce připouští, že pijí, zatímco jsou v režimu pracovní pohotovosti, a mluví i o setkáních s kolegy lékaři, kteří byli po dobu pracovní pohotovosti zjevně pod vlivem alkoholu. I když většina lékařů cítí povinnost informovat své pacienty, pokud by taková situace nastala, odhadnete, kolik z nich to skutečně udělá? Pouze 12 % z nich uvedlo, že informovali své pacienty o tom, že pili.
Průmysl identifikoval informaci „alkohol způsobuje rakovinu“ jako značnou hrozbu. Má proto „zájem na zachování status quo relativní nevědomosti, nejistoty a popírání, a to nejen mezi populací obecně, ale i mezi zdravotními poradci, kterým tato populace důvěřuje“. „Tváří v tvář tomu nastává čas, aby pracovníci ve zdravotnictví odložili všechny sklony, které by mohly pramenit z jejich vlastního pití … a bezvýhradně sdělovali svým pacientům a komunitám, kterým slouží, že alkohol způsobuje rakovinu.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Petticrew M, Maani Hessari N, Knai C, Weiderpass E. How alcohol industry organisations mislead the public about alcohol and cancer. Drug Alcohol Rev. 2017.
- Bagnardi V, Rota M, Botteri E, et al. Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose-response meta-analysis. Br J Cancer. 2015;112(3):580-593.
- Connor J. Alcohol consumption as a cause of cancer. Addiction. 2017;112(2):222-228.
- Shield KD, Soerjomataram I, Rehm J. Alcohol use and breast cancer: a critical review. Alcohol Clin Exp Res. 2016;40(6):1166-1181.
- Braillon A. Consumption of alcohol, an addictive carcinogen, cannot be a healthy lifestyle choice!. J Stud Alcohol Drugs. 2016;77(5):838.
- Romieu I, Ferrari P, Chajès V, et al. Fiber intake modulates the association of alcohol intake with breast cancer. Int J Cancer. 2017;140(2):316-321.
- Mart S, Giesbrecht N. Red flags on pinkwashed drinks: contradictions and dangers in marketing alcohol to prevent cancer. Addiction. 2015;110(10):1541-1548.
- Burki TK. Low public awareness of link between cancer and alcohol. Lancet Oncol. 2016;17(5):e184.
- Newsholme A. The possible association of the consumption of alcohol with excessive mortality from cancer. Br Med J. 1903;2(2241):1529-1531.
- Slevin T, Chikritzhs T. Why is alcohol cancer's best-kept secret?. Addiction. 2017;112(2):229-230.
- Peterman JF, Desbiens NA. Should physicians be allowed to use alcohol while on call?. J Med Ethics. 2005;31(1):21-26.
- Moodie AR. Big alcohol: the vector of an industrial epidemic. Addiction. 2014;109(4):525-526.
- Barbour V, Clark J, Jones S, Norton M, Veitch E. Let's be straight up about the alcohol industry. PLoS Med. 2011;8(5):e1001041.
- Sellman D. Ten things the alcohol industry won't tell you about alcohol. Drug Alcohol Rev. 2010;29(3):301-303.
- Praud D, Rota M, Rehm J, et al. Cancer incidence and mortality attributable to alcohol consumption. Int J Cancer. 2016;138(6):1380-1387.
- Bagnardi V, Blangiardo M, La Vecchia C, Corrao G. Alcohol consumption and the risk of cancer: a meta-analysis. Alcohol Res Health. 2001;25(4):263-270.
- Testino G, Leone S, Sumberaz A, Borro P. Alcohol and cancer. Alcohol Clin Exp Res. 2015;39(11):2261.
Image credit: Robert Mathews via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
