Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mytí rukou a dezinfikování k deaktivaci viru COVID-19
Mé receptury na výrobu domácího dezinfekčního prostředku proti SARS-CoV-2.
Protože je příliš těžké zajistit, aby se lidé nevědomky nedotýkali svého obličeje, je klíčové zajistit možnost dezinfekce rukou jejich mytím vodou s mýdlem po dobu nejméně 20 vteřin. Není zřejmé, proč CDC vybralo právě takovou délku mytí. Máme důkazy, že v případě rukou znečištěných masem obsahujícím bakterie je mytí s mýdlem po 20 vteřin lepší volbou než 5 vteřin bez mýdla. Aha. Nic nového. Jenže většina studií srovnávajících mytí rukou s mýdlem porovnávala mytí po 15 vteřin a 30 vteřin a zjistila, že mezi těmi 15 a 30 vteřinami mytí není velký rozdíl. Doporučení mýt si ruce vodou a mýdlem po 20 vteřin bylo asi stanoveno tak, aby se zajistila dostatečná pečlivost mytí rukou.
Pomocí neviditelných fluorescenčních UV barviv výzkumníci byli schopni zjistit, které oblasti rukou lidé při mytí nejčastěji opomíjejí: konečky prstů, palce a hřbety rukou. Je proto lepší naučit se všechny kroky správného mytí rukou, abyste pokryli všechny plochy, nikoliv mýt si ruce monotónním způsobem, jaký zřejmě používáte. Když si novou rutinu osvojíte, bude vám čas ubíhat o něco rychleji. A mimochodem, umělé nehty se nedoporučují, jelikož narušují efektivitu mytí rukou.
Měli bychom si ruce umývat teplou vodou? Když jsem na toto téma pořádal webinář a zeptal jsem se diváků, zhruba 1 000 z 5 000 odpovědělo špatně. Navzdory běžnému přesvědčení není nutno používat horkou vodu. Studie datující se více než 80 let zpět neukazují žádný přínos používání horké vody při mytí k likvidaci patogenů oproti mytí studenou vodou. Navíc může časté mytí horkou vodou zvyšovat riziko podráždění kůže. A k tomu může falešné přesvědčení o přínosu mytí teplou nebo horkou vodou přidat milion metrických tun uhlíku uvolněných do atmosféry navíc každý rok jen v USA. Používání balzámů a krémů na ruce má prokázané ochranné účinky proti malým oděrkám kůže spojenými s častým mytím rukou bez ohledu na teplotu vody.
Zdravotničtí odborníci, třeba WHO, doporučují místo mytí rukou raději používat dezinfekci na bázi alkoholu ve formě gelu, pěny nebo spreje k pravidelné dezinfekci rukou, pokud ruce nejsou viditelně ušpiněné. A CDC taktéž. Jaký typ hygieny rukou je doporučován? CDC nadále doporučuje používat alkoholovou dezinfekci rukou jako hlavní metodu hygieny rukou. Proč? Částečně je to tím, že to lidé dodržují více než mytí rukou mýdlem a vodou.
Tak jako se nelze spolehnout, že si lidé nebudou sahat na obličej, tak se ani nelze spolehnout, že si budou poctivě umývat ruce. Na klinice všeobecného lékařství méně než 1 z 10 mytí rukou splnilo alespoň desetivteřinovou verzi standardu CDC, méně než 10 %. Naproti tomu více než 8 z 10 úkonů dezinfikování rukou přípravkem na bázi alkoholu splnilo požadavky, které jsou jednoduché - stačí si třít ruce o sebe dokud alkohol nepokryje celou plochu rukou a poté jen počkat, až dezinfekce uschne.
Ačkoliv je za normálních okolností všude dostupný a levný, tak byl přípravek k dezinfekci rukou jedním z prvních výrobků, které zmizely z polic obchodů a internetových obchodů po propuknutí krize COVID-19. Každý, kdo se řídí mými radami z deset let staré přednášky o připravenosti na pandemii. by měl být dobře zásoben. Pokud však ne, může si dezinfekci vyrobit.
Ačkoliv je 40% alkohol - ethanol nebo isopropyl alkohol - schopen povrchově zneškodnit některé obalené viry jako SARS nebo MERS, tak jiné, třeba virus hepatitidy C a eboly, zneškodníte jedině s 60 a více procentním přípravkem, měřeno na objem spíše než gramáž. Proto i já doporučuji k dezinfekci rukou používat přípravky s alespoň 60 % alkoholu, jak doporučuje CDC, až po 75-80 %, jak doporučuje WHO. Chtějí totiž pokrýt širokou škálu patogenů. A co potřebujeme konkrétně proti COVID-19?
Ověřovací web Snopes vyvrátil memo kolující po sociálních sítích, podle kterého lze dezinfekci na ruce z vodky značky Tito's použít proti novému koronaviru. Většina vodek, včetně té Tito's, má jen 40 % alkoholu. Snopes citovali 60% minimum stanovené CDC. Nicméně od té doby CDC zveřejnilo důkazy od uznávaného týmu vědců a financované Evropskou komisí a německou vládou, které ukazují, že virus způsobující COVID-19 lze deaktivovat během 30 vteřin už s pomocí 30% alkoholu, ať už ethyl nebo isopropyl alkoholu. Takže 30 % alkoholu a 70 % vody stačilo k likvidaci koronaviru COVID-19.
V tom případě lze vskutku celou řadu tvrdého alkoholu použít k dezinfekci rukou a zneškodnit jím COVID-19. Může se aplikovat přímo nebo do jisté míry i zředěný. Většina vodky, rumu, brandy, tequily, ginu a whisky má více než 30 % alkoholu. Takže z hlediska likvidace viru COVID-19 máme stále možnost najít v policích obchodů dostatek dezinfekce na ruce, ale spíše v těch s alkoholem než s drogerií.
Hosté, kteří mě navštívili, byli překvapeni, když u mě viděli velké plastové lahve levné 60% vodky vystavené v polici na víno. Překvapivé je to zejména u někoho, kdo alkohol vůbec nepije. Zásobil jsem se už před deseti lety dle vlastních doporučení k přípravě na pandemii, abych měl zásobu domácího a levného prostředku k dezinfekci rukou při další nákaze. Současný virus mi zřejmě umožní tuto vodku ještě i naředit 50 : 50 s vodou. Vězte však, že 30% alkohol nestačí ke zneškodnění mnoha jiných patogenů, takže stále doporučuji sehnat si raději 60-80% alkohol, pokud to jde, ať zničíte všechno. V době nouze během této krize nás však může utišit zjištění, že mohou existovat alternativy.
WHO a prozatímní pokyny FDA pro lidi, kteří si chtějí vyrobit domácí dezinfekci na ruce, zahrnují přidání emulgátoru, 1,5 % glycerolu, glycerinu, který pomůže zabránit tomu, aby alkohol vysušoval pokožku. A pak ještě konzervant - 0,125 % objemu běžně prodávaného 3% peroxidu vodíku, který zabije případné kontaminující bakteriální spory. Pro inaktivaci viru je však klíčový obsah alkoholu.
Zde je recept na výrobu 3,7 litrů. Za předpokladu, že 30% alkohol stačí, a máte po ruce všechny přísady, tak můžete vyrobit 3,7 litrů dezinfekce na ruce proti COVID-19 smícháním 12 šálků 40% lihoviny a čtvrtiny šálku glycerinu, někdy uváděného jako glycerol, a pak ještě čajové lžičky peroxidu vodíku o běžné koncentraci. Zbytek dolijete vodou a ničím jiným. Přidávat želírovací látky, například gel z aloe vera, není doporučováno, může to narušit účinnosti proti virům.
Recept můžete také vydělit 4 a vytvořit tak necelý litr: 3 šálky lihoviny, polévková lžíce glycerinu, čtvrtina lžičky peroxidu vodíku a voda. Nemusíte se s tím ani tak mazat. K likvidaci tohoto konkrétního viru je nejjednodušší metodou asi použít 40% alkohol přímo jak je, neředěný, vetřít si ho do rukou. Alkohol si můžete přelít do lahvičky se sprejovým nebo stříkacím uzávěrem, pak alkohol naneste na celý povrch rukou a třete ruce o sebe 30 vteřin - než se alkohol odpaří.
Neživé povrchy se doporučuje dezinfikovat chlorovým čističem: 1 díl chlorového čističe pro domácnost naředěný 49 díly vody, takže asi 1 čajová lžička čističe na 1 šálek vody, toť vše. NIKDY nemíchejte chlorový čistič s žádným jiným čistícím prostředkem. Tento čistič reaguje s amoniakem, který se nachází v mnoha čističích na sklo a vznikly by tak nebezpečné plyny chloraminy. Také reaguje s kyselinami, octem nebo čističi na WC mísu, zanesené odtoky a s přípravky do automatických myček nádobí, vzniká plynný chlór, který je taktéž toxický.
Berte na vědomí, že běžné ředění 1 : 100, někdy doporučované na láhvi chlorového čističe samotnými výrobci, nemusí stačit, alespoň dle informací o jiných koronavirech. Proto se jeví jako lepší doporučovat ředění 1 : 50 u běžného chlorového čističe při boji s koronavirem. Ředění 1 : 50 platí pro standardní chlorový čistič, tedy 5% chlornan sodný. Čtěte etikety. Pokud máte přípravek jen s 2,5 % chlornanu sodného, museli byste použít dvě lžičky na šálek. Pokud máte naopak 10% přípravek, stačí vám půl lžičky na šálek.
Roztok chlorového čističe může být použit do měsíce od přípravy, pokud je skladován v uzavřené neprůhledné nádobě při pokojové teplotě. Byť se doporučuje nechat přípravek na dezinfikovaném povrchu působit alespoň 10 minut, při testu se ukázalo, že už 5 minut stačí k likvidaci koronaviru COVID-19. Berte však na vědomí, že povrchy silně znečištěné tělesnými tekutinami, hlenem, krví, stolicí, si žádají silnější roztok čističe: 1 díl běžného chlorového čističe na 9 dílů vody a nechat 10 minut působit. Takže takových 5 lžiček čističe k aplikaci na neživé povrchy viditelně kontaminované tělesnými tekutinami na 1 šálek vody.
Na povrchy, na které se chlorové čističe nehodí, třeba kov, který může zflekatět nebo být zkorodován, lze použít alkohol. Ukázalo se také, že dostatečně silná koncentrace jodovaného povidonu, chloroxylenu a chlorhexidinu také dokáže zničit virus do pěti minut.
Ačkoliv EPA naznačuje, že běžné kvartérní amoniové sloučeniny by měly být účinné, našel jsem starší dokument, ve které byly prohlášeny za „prakticky k ničemu “ při použití jako samotné dezinfekční činidlo proti virům uschlým na površích, včetně jednoho koronaviru způsobujícího nachlazení u člověka. Ovšem při testu byl roztok 0,1 % benzalkoniumchloridu shledán účinným proti SARS-CoV-2 už za 5 minut. Obyčejný mýdelný roztok z 1 dílu mýdla na ruce a 49 dílů vody dokázal deaktivovat virus až za 15 minut. To odpovídá 1 čajové lžičce tekutého mýdla na šálek vody. Prostředek na mytí nádobí účinkuje přinejmenším proti viru SARS rychleji, stejný roztok 1 : 50 z čisticího prostředku a vody zafungoval během 5 minut. O účinnosti prostředku na nádobí proti SARS 2 zatím nemáme žádné zprávy.
Dezinfekce Lysol ve spreji a roztok 1 : 16 Pine-Solu zničí do 30 vteřin virus myší hepatitidy, myšího koronaviru používaného v testech jako náhrada za lidské koronaviry, jelikož je práce s ním v laboratoři bezpečnější než s něčím jako SARS. Testování Lysolu a Pine-Solu proti viru COVID-19 zatím neproběhlo. V nouzi lze použít bílý 6% ocet, ten zničí více než 99,9 % virů SARS během 60 vteřin. O účinnosti proti novému viru však nic nevíme.
Nejstrašidelnější radu pro úspěšnou dekontaminaci jsem našel v časopise Journal of the Chinese Medical Association: Mrtvoly by měly být spáleny nebo pohřbeny dostatečně hluboko.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Stop the Spread of Germs. Centers for Disease Control and Prevention. April 7, 2020.
- Show Me the Science - How to Wash Your Hands. Centers for Disease Control and Prevention.
- Jensen DA, Danyluk MD, Harris LJ, Schaffner DW. Quantifying the effect of hand wash duration, soap use, ground beef debris, and drying methods on the removal of Enterobacter aerogenes on hands. J Food Prot. 2015;78(4):685-90.
- Moriyama M, Hugentobler WJ, Iwasaki A. Seasonality of Respiratory Viral Infections. Annu Rev Virol. 2020.
- Todd EC, Michaels BS, Smith D, Greig JD, Bartleson CA. Outbreaks where food workers have been implicated in the spread of foodborne disease. Part 9. Washing and drying of hands to reduce microbial contamination. J Food Prot. 2010;73(10):1937-55.
- Pellegrino R, Crandall PG, Seo HS. Using Olfaction and Unpleasant Reminders to Reduce the Intention-behavior Gap in Hand Washing. Sci Rep. 2016;6:18890.
- WakeMed on Facebook. October 8, 2018.
- lukpedclub. Hand Washing Steps Infographic, Hand Washing Vector Icon Set with detail. 123rf.com.
- Mcneil SA, Foster CL, Hedderwick SA, Kauffman CA. Effect of hand cleansing with antimicrobial soap or alcohol-based gel on microbial colonization of artificial fingernails worn by health care workers. Clin Infect Dis. 2001;32(3):367-72.
- Laestadius JG, Dimberg L. Hot water for handwashing--where is the proof?. J Occup Environ Med. 2005;47(4):434-5.
- Carrico AR, Spoden M, Wallston KA, Vandenbergh MP. The Environmental Cost of Misinformation: Why the Recommendation to Use Elevated Temperatures for Handwashing is Problematic. Int J Consum Stud. 2013;37(4):433-41.
- Price PB. The bacteriology of normal skin: A new quantitative test applied to a study of the bacterial flora and the disinfectant action of mechanical cleansing. J Infect Dis. 1938;63:301-18.
- Michaels B, Gangar V, Shultz A, Arenas M, Curiale M, Ayers T, Paulson D. Water temperature as a factor in handwashing efficacy. Food Service Technology. 2002;2:139-49.
- Mccormick RD, Buchman TL, Maki DG. Double-blind, randomized trial of scheduled use of a novel barrier cream and an oil-containing lotion for protecting the hands of health care workers. Am J Infect Control. 2000;28(4):302-10.
- World Alliance for Patient Safety. WHO guidelines on hand hygiene in health care advanced draft a summary: Clean hands are safer hands. World Health Organization. 2005.
- Frequently Asked Questions about Hand Hygiene for Healthcare Personnel Responding to COVID-2019. Centers for Disease Control and Prevention.
- Elder NC, Sawyer W, Pallerla H, Khaja S, Blacker M. Hand hygiene and face touching in family medicine offices: a Cincinnati Area Research and Improvement Group (CARInG) network study. J Am Board Fam Med. 2014;27(3):339-46.
- Siddharta A, Pfaender S, Vielle NJ, et al. Virucidal Activity of World Health Organization-Recommended Formulations Against Enveloped Viruses, Including Zika, Ebola, and Emerging Coronaviruses. J Infect Dis. 2017;215(6):902-6.
- Tanne JH, Hayasaki E, Zastrow M, Pulla P, Smith P, Rada AG. Covid-19: how doctors and healthcare systems are tackling coronavirus worldwide. BMJ. 2020;368:m1090.
- Boyce JM, Pittet D. Guideline for Hand Hygiene in Health-Care Settings. Recommendations of the Healthcare Infection Control Practices Advisory Committee and the HICPAC/SHEA/APIC/IDSA Hand Hygiene Task Force. Society for Healthcare Epidemiology of America/Association for Professionals in Infection Control/Infectious Diseases Society of America. MMWR Recomm Rep. 2002;51(RR-16):1-45, quiz CE1-4.
- Guide to Local Production: WHO-recommended Handrub Formulations. World Health Organization. April 2020.
- Evon D. Can a Homemade Tito’s Vodka Hand Sanitizer Help Stem Coronavirus? Snopes.com. March 5, 2020.
- Kratzel A, Todt D, V'kovski P, et al. Inactivation of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 by WHO-Recommended Hand Rub Formulations and Alcohols. Emerging Infect Dis. 2020;26(7).
- Policy for Temporary Compounding of Certain Alcohol-Based Hand Sanitizer Products During the Public Health Emergency Immediately in Effect Guidance for Industry. Food and Drug Administration. March 2020.
- Compounding Alcohol-Based Hand Sanitizer During COVID-19 Pandemic. United States Pharmacopeia. March 25, 2020.
- National Environment Agency. Interim Guidelines for Environmental Cleaning and Disinfection of Areas Exposed to Confirmed Case(s) of 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV) in Non-Healthcare Commercial Premises.
- Chlorine gas toxicity from mixture of bleach with other cleaning products--California. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 1991;40(36):619-21, 627-9.
- Kampf G, Todt D, Pfaender S, Steinmann E. Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and its inactivation with biocidal agents. J Hosp Infect. 2020;104(3):246-51.
- Patel P, Sanghvi S, Malik K, Khachemoune A. Back to the Basics: Diluted Bleach for COVID-19. J Am Acad Dermatol. 2020.
- Chin AWH, Chu JTS, Perera MRA, et al. Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions. The Lancet Microbe. 2020.
- Wu YC, Chen CS, Chan YJ. The outbreak of COVID-19: An overview. J Chin Med Assoc. 2020;83(3):217-20.
- List N: Disinfectants for Use Against SARS-CoV-2. U.S. Environmental Protection Agency.
- Sattar SA, Springthorpe VS, Karim Y, Loro P. Chemical disinfection of non-porous inanimate surfaces experimentally contaminated with four human pathogenic viruses. Epidemiol Infect. 1989;102(3):493-505.
- Dellanno C, Vega Q, Boesenberg D. The antiviral action of common household disinfectants and antiseptics against murine hepatitis virus, a potential surrogate for SARS coronavirus. Am J Infect Control. 2009;37(8):649-52.
- Rabenau HF, Cinatl J, Morgenstern B, Bauer G, Preiser W, Doerr HW. Stability and inactivation of SARS coronavirus. Med Microbiol Immunol. 2005;194(1-2):1-6.