Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Mýty a fakta o vejcích
Nejnovější metaanalýza studií o konzumaci vajec a srdečním onemocnění zjistila, že i pouhé jedno vejce denně je spojeno se zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění i cukrovky.
Ve svém videu nazvaném „Vejce, cholesterol a ateroskleróza“ jsem zmiňoval studii, která ukazuje, že kouření více než dvaceti cigaret každý den v průběhu deseti let zhoršovalo stav tepen, ale kouření za současné konzumace vajec bylo ještě horší. Vejce zřejmě zesilují dopady kouření. Z hlediska ucpávání cév aterosklerotickými plátky přináší konzumace žloutků u nekuřáků asi dvoutřetinové riziko ve srovnání s kouřením.
To vás určitě zvedlo ze židle. Vejce jsou na prvním místě, pokud jde o zdroj cholesterolu v naší stravě, ale lidé ve svých dopisech redakci protestovali, že cholesterol v potravě má jen velmi malý vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Citovali tuto studii publikovanou v roce 1971 a provedenou na osmi osobách.
Pokud se však podíváte na množství následných studií, v nichž byly hodnoceny stovky dalších lidí, je patrné, že koncentrace celkového cholesterolu v krvi je zřetelně zvýšena cholesterolem získaným ze stravy. Pro ilustraci uvádím jeden extrémní příklad. Jedná se o roční hodnocení účastníka, který střídavě jedl a nejedl vejce. Nejprve vejce nekonzumoval, jeho strava byla bez cholesterolu, a hladina cholesterolu v krvi mu poklesla během pouhých tří týdnů. Následně konzumoval velké množství vajec a začal mít potíže, které přetrvávaly, když v konzumaci vajec pokračoval, a tak je opět přestal jíst. Střídala se období s vejci a bez nich, kolísala mu hladina cholesterolu v krvi podle přepínače „s vejci“ a „bez vajec“.
Jediným důvodem, proč se staráme o hladinu cholesterolu nebo o stav uvnitř našich tepen, je skutečnost, že se chceme vyhnout následkům, jako je infarkt myokardu. Zvyšují tedy vejce riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění nebo ne?
Tady je nejnovější metaanalýza, kompilace všech nejlepších studií ohledně spotřeby vajec a rizik srdečních onemocnění, sahající až do roku 1930. Když tato data zhodnotíme, co zjistíme? Ti, kteří jedli nejvíce vajec, měli 19% nárůst rizika kardiovaskulárních onemocnění a 68% navýšení rizika vzniku cukrovky. Trpíte-li cukrovkou, je riziko vzniku srdečních onemocnění vyšší o 85 %. Přitom to není tak těžké. Konzumace méně než jednoho vejce denně byla spojena s výrazně vyšším rizikem onemocnění srdce. Více než půl vajíčka denně může zvýšit riziko onemocnění srdce o 6 až 40 %, riziko diabetu o 29 %.
Vědci dospívají k závěru, že tyto nálezy podporují stravovací doporučení Americké kardiologické společnosti, jež radí omezit konzumaci vajec v dospělé populaci v rámci prevence kardiometabolických onemocnění. Sem patří i diabetes, který je v příčinách úmrtí na sedmém místě, a onemocnění srdce, zabiják číslo jedna.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- JD Spence, DJA Jenkins, J Davignon. Egg yolk consumption, smoking and carotid plaque: Reply to letters to the Editor by Sean Lucan and T Dylan Olver et al. Atherosclerosis. 2013 227(1):189 – 191.
- Y Li, C Zhou, X Zhou, L Li. Egg consumption and risk of cardiovascular diseases and diabetes: A meta-analysis. Atherosclerosis. 2013 229(2):524 – 530.
- P Hopkins. Effects of dietary cholesterol on serum cholesterol: a meta-analysis and review. Am J Clin Nutr. 1992 55(6):1060-70.
- WE Connor, SL Connor. The Key Role of Nutrient Factors in the Prevention of Coronary Disease. Preventive Medicine. 1972 1(1):49-83.
- SC Lucan. Egg on their faces (probably not in their necks); the yolk of the tenuous cholesterol-to-plaque conclusion. Atherosclerosis. 2013 227(1):182 – 183.
- E Quintao. Effect of dietary cholesterol on the regulation of total body cholesterol in man. Journal of Lipid Research. 1971 12:233-247.
- JD Spence, DJA Jenkins, J Davignon. Egg yolk consumption, carotid plaque. Atherosclerosis. 2012 224(2):469-473.
Images thanks to wilkeshe via flickr