Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Na jídlo je třeba nahlížet jako na celý balíček
Studie naznačují, že rostlinná strava je nejlepší prevencí rakoviny.
Jak je to s masem? Myslíte si, že celkově vychází jako škodlivé, neškodné nebo přínosné?
Celkově vychází jako škodlivá potravina, jelikož na jídlo musíme nahlížet jako na celek. Je pravda, že v hovězím mase nalezneme spoustu živin. Krávy ostatně konzumují rostliny. Přestože nám však lidé tvrdí, že si můžete hovězí dát „jak si budeme přát,“ není možné zajít do Burger Kingu, objednat si hamburger Whopper a říct: „Mohl bych ho prosím dostat bez cholesterolu, tepny ucpávajícího nasyceného tuku a taky bez hormonů?“ Takhle to nefunguje; jídlo je balíček.
Nejnovější letošní studie zjistila, že riziko rakoviny prsu stoupá o více než 50 % za každých 100 gramů masa, které ženy denně sní. Sto gramů je jeden kousek kuřete. Jedno stehýnko denně a hned máte o 50 % vyšší riziko rakoviny prsu!
Nejrozsáhlejší zpráva o stravě a rakovině v dějinách byla vydána v roce 1997. Tlustopis World Cancer Research Fund (Světového fondu pro výzkum rakoviny), který prošel v podstatě každou studii o stravě a rakovině, která byla kdy zveřejněna. Posudek uzavřeli těmito slovy: „Zvolte si stravu, která je složená převážně z rostlinných potravin a bohatá na různé druhy ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin. Škroby by měly být zastoupeny v co nejméně zpracované podobě.“ To vlastně znamená konzumovat jen celozrnné obiloviny. Měli bychom jíst ovoce, zeleninu, ořechy, luštěniny a celá zrna. Přesně to říkají tisícovky studií zaměřených na prevenci rakoviny: jezte co nejvíce celistvou a rostlinnou stravu.
O deset let později vydali pokračování pokrývající tisíce studií zveřejněných po vydání první části, tedy za poslední dekádu. A dospěli ke stejnému závěru: strava založená na rostlinných potravinách je nejzdravější. Našli však dokonce ještě silnější spojitost pro zapojení obezity, alkoholu a masa do vzniku rakoviny. Nejškodlivější jsou uzeniny, slanina, párky a salámy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F. Bessaoud, J.P. Daurés, & M. Gerber. Dietary factors and breast cancer risk: a case control study among a population in Southern France. Nutr Cancer, 60(2):177-187, 2008.
- AICR/WCRF. Food, Nutrition, and the Prevention of Cancer: A Global Perspective. 1997.
- AICR/WCRF. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: A Global Perspective. 2007.
Image thanks to smith_cl9 via flickr.