Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nečekejte, až se váš lékař zbaví svých zlozvyků
Tak jako většina lékařů v 50. letech minulého století kouřila, tak dnes většina lékařů nadále konzumuje potraviny, které se podílejí na našich epidemiích onemocnění z nezdravé stravy.
Když byl známý chirurg Michael DeBakey tázán, proč byly ignorovány jeho studie z 30. let, které ukazovaly na spojitost mezi kouřením a rakovinou plic, tento lékař připomněl, jak to v oné době vypadalo. V tehdejší společnosti kouřili skoro všichni. Kouřilo se ve filmech, kouřilo se všude. Setkání lékařů probíhala v oblacích cigaretového kouře. Kouření zkrátka bylo normální. Diskuze o cigaretách a rakovině plic probíhala v Kongresu v místnostech plných cigaretového kouře. V té souvislosti mě napadá, co asi snídají ti, kteří se účastní jednání Kontrolního výboru pro stravování.
Před nějakou dobou jsem zmiňoval známého statistika jménem Ronald Fisher, který aktivně vystupoval proti podle jeho slov „propagandě“, jež měla přesvědčit veřejnost, že kouření cigaret je nebezpečné. Fisher byl nesmírným přínosem na poli statistiky, ale jeho odhad ohledně rakoviny plic a kouření byl chybný kvůli neochotě přezkoumat celý soubor dostupných údajů. Zástěrkou mohla být skutečnost, že byl placeným konzultantem tabákového průmyslu, ale i to, že on sám kouřil. Jeho neochota vidět spojení mezi rakovinou a kouřením mohla mít základ v jeho kuřácké vášni. To mě nutí přemýšlet o některých vědcích v oblasti výživy, kteří tuto vášeň praktikují dodnes.
Je v tom jistá dávka ironie. Vědci, kteří jsou vegetariáni, zveřejní svůj jídelníček, a to se může jevit jako střet zájmů. V 70 000 článcích z lékařské literatury týkajících se konzumace masa jsem ani jednou neviděl, že by vědec, který jí maso, změnil své stravování. Je přeci normální jíst maso.
Stejně jako kouření bylo normální. Jak by mohlo být něco tak normálního škodlivé? Neplatí, že ten, kdo si zapálí cigaretu, tak na místě zemře. Rakovina se rozvíjí po desetiletí. Tehdy kouřila většina lékařů. Ti u sebe žádné okamžité škodlivé účinky nepozorovali, ale zdráhali se přijmout i pouhou možnost existence přímé souvislosti mezi rakovinou a kouřením, a to i přes množství důkazů.
Trvalo asi 25 let, než bylo známo vyjádření hlavního hygienika, a ještě déle, než se dostala ke slovu medicína. Nyní již neuvidíte povzbuzující reklamy se slogany: „Nadechni se až do svého srdce!“ Nyní proti těmto reklamám bojuje agentura CDC.
Ale ani u reklam na potraviny nemusíme chodit daleko. „Maso pro obranu zdraví“ nebo „Výživná slanina“. Lékaři vám předepisují maso nebo limonádu. „Trix tvoří naše zdravé návyky, chvála Pánu!“ Když dostáváte rady ohledně životního stylu z reklam na cigarety, pak je něco špatně.
V dnešní době si klidně můžete koupit hot dog nebo svíčkovou s certifikátem a doporučením kardiologické společnosti. Která potravina byla označena institucí pro výživu štítkem s nápisem „Děti jedí zdravě“? Bylo to jablko? Nebo snad brokolice? Nic takového. Byl to sýrový výrobek společnosti Kraft.
Nyní, tak jak tomu bylo i ve 30., 40. a 50. letech, v prvotní snaze chránit lidské životy, se dnešní reklamy posouvají od toho, jak zpracovat vepřovou kýtu, k tomu, jak vás ovlivní její konzumace. To je kampaň Iniciativy pro racionální a odpovědnou medicínu s názvem „Maso je nový tabák“. Doktor Barnard se to pokusil objasnit v článku, který vyšel v časopise American Medical Association’s Journal of Ethics: „Přechod na rostlinnou stravu lze nyní považovat za nutričně ekvivalentní tomu, když přestanete kouřit.“
Kolik dalších lidí však musí zemřít, než CDC začne povzbuzovat lidi, aby místo čekání na operaci srdce konečně začali jíst zdravě?
Ale stejně jako my nemusíme čekat, až náš lékař přestane kouřit, abychom s tím přestali i my sami, tak nemusíme oddalovat zdravější stravování a čekat na to, že se začne lépe stravovat i náš ošetřující lékař. Lékaři nemají profesionální monopol na informace v otázkách zdraví.
Ohledně znalostí máme demokracii, a tak než se systém změní, musíme převzít osobní odpovědnost za své zdraví i za zdraví naší rodiny. Nemůžeme čekat, až společnost v tomto ohledu udrží krok s vědou, protože je to otázka života a smrti.
Dr. Kim Allan Williams se stal předsedou Americké kardiologické společnosti. Byl dotázán, proč se řídí vlastní radou a konzumuje rostlinnou stravu. „Nevadí mi to, že jednou zemřu“, odpověděl doktor Williams. „Nechci však, aby to byla moje chyba.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Debakey M. Carcinoma of the lung and tobacco smoking: a historical perspective. Ochsner J. 1999;1(3):106-8.
- Fisher RA. Lung cancer and cigarettes. Nature. 1958;182(4628):108.
- Stolley PD. When genius errs: R.A. Fisher and the lung cancer controversy. Am J Epidemiol. 1991;133(5):416-25.
- Crowe FL, Appleby PN, Travis RC, Key TJ. Risk of hospitalization or death from ischemic heart disease among British vegetarians and nonvegetarians: results from the EPIC-Oxford cohort study. Am J Clin Nutr. 2013;97(3):597-603.
- Barnard ND. The physician's role in nutrition-related disorders: from bystander to leader. Virtual Mentor. 2013;15(4):367-72.
- Devries S, Dalen JE, Eisenberg DM, et al. A deficiency of nutrition education in medical training. Am J Med. 2014;127(9):804-6.
- Morris NP. The neglect of nutrition in medical education: a firsthand look. JAMA Intern Med. 2014;174(6):841-2.
- Deardorrff, Julie (2014, August 16). Top cardiologist touts vegan diet to patients. Chicago Tribune.
- Fisher R. Cancer and Smoking. Nature. vol 182, page 596 (30 August 1958)
Image credit: Meditations via pixabay. Image has been modified.