Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší maska nebo doma vyrobená rouška proti COVID-19
Dvacet různých materiálů podrobeno testu.
Látkové roušky nejsou náhradou skutečných masek, ale mohou být stále lepší než nic. Dovolte mi ukázat vám několik studií. Tato studie testovala účinnost různých typů doma vyrobených masek a zjistila, že šátky, povlečení a trička ze 100% bavlny jsou pravděpodobně nejlepší volbou ze všech materiálů v domácnosti. Zachycují řadu bakterií a virů, zhruba ze 60 %, dobré jsou i chirurgické roušky. Jak můžete vidět, průměrná efektivita filtrace byla u chirurgických roušek 90 % a více, zatímco u improvizovaných roušek to bylo spíše 50, 60 nebo 70 %. Sáčky do vysavače účinkovaly lépe, umístily se stejně jako chirurgické roušky, zato se přes ně hůře dýchalo, takže pro použití jako roušky se nehodí, to stejné platí pro utěrky.
Inženýři z University of Cambridge prozkoumali a srovnali 20 různých alternativ k chirurgickým rouškám. Jak můžete vidět, tak například lehká trička mají menší než poloviční filtrační schopnost oproti hrubým bavlněným tričkám. Jak vidíte, větrovky a džínové kalhoty jsou až nahoře, tedy srovnatelné s chirurgickými rouškami, stejně jako sáčky do vysavače však mají jednu nevýhodu: velmi špatně se přes ně dýchá. Proto se vůbec nehodí na výrobu domácích roušek. Když vezmeme v potaz rovnováhu mezi prodyšností a filtrací, tak mezi nejvhodnější látky k výrobě roušky na obličej patří třeba bavlněný flanel, ale když nic nemáte, i jedna ponožka pevně přitisknutá na nos a ústa je dobrou nouzovou náhradou roušky. Bez ohledu na to, co použijete, se snažte nedotýkat přední strany masky během nošení nebo jejího sundávání. Poté si umyjte ruce. Látkové roušky by se měly pravidelně prát.
Ačkoliv je záměrem roušek chránit spíše ostatní před nositelem než nositele před ostatními, tak je nošení roušek během této pandemie doporučováno i pro vlastní ochranu, pokud jste vysoce ohroženi a v přeplněných prostorech. Například se zjistilo, že v nemocničním prostředí nositelé roušek byli srovnatelně chráněni před SARS. Nicméně i 3 nebo 4 vrstvy bavlněné kapesníkové látky zachytí jen zlomek toho, co dokáže zachytit chirurgická rouška. Toto jsou penetrační čísla, takže 4 vrstvy bavlny mohou zachytit jen 4 %, 10x méně než chirurgická rouška.
Improvizované roušky nepomohly při pandemii v roce 1918, zřejmě proto, že k dosažení dostatečné filtrace muselo být naneseno tolik vrstev gázy, že bylo v roušce těžké dýchat a vzduch unikal podél okrajů. Na improvizovanou roušku by se mělo nahlížet jako na poslední možnost, když není dostupná dodávka komerčních masek.
Světová zdravotnická organizace si stále nemyslí, že je nutno nosit na veřejnosti roušku. Vyjadřuje obavy, že by to mohlo vést k pocitům falešného bezpečí a zanedbávání důležitějších opatření, jako je hygiena rukou a společenský odstup. Také by si lidé mohli více sahat na obličej. Na druhou stranu, člověk si umí představit, že nošení roušky spíše přiměje lidi nesahat si na obličej. Podobě mohou účinkovat i rukavice. Vidíte-li na rukou svítivě fialové rukavice, bude vám to stále připomínat situaci. Zde jsem já při nahrávání audioknihy „Hot to Survive a Pandemic.“ Ano, i s rouškou můžete vdechnout virus a stále se můžete kontaminovat i s rukavicemi, ale cokoliv, co vám bude nepřetržitě připomínat pozici svých rukou a zabraňovat dotýkání obličeje, může pomoci.
A ještě jedna výhoda, když na veřejnosti všichni nosí roušky, tak se pacienti s příznaky, kteří by je rozhodně nosit měli, nebudou ostýchat tak činit, nebudou se bát sociálního stigmatu. Samozřejmě, že obecné nošení roušek na veřejnosti během pandemie může být zvažováno jen tehdy, když to zásobování dovolí. Naneštěstí nedostatečná příprava, zbytečné používání a skupování výrobků vedlo ke kritickému nedostatku osobních ochranných pomůcek pro lidi v první linii. Proto CDC doporučuje nosit látkovou roušku namísto těch chirurgických.
Že je situace zoufalá, poznáte, když se v úvodníku časopisu American Medical Association „Jak získat osobní ochranné pomůcky během pandemie COVID-19“ navrhuje požít jako alternativní ochranu kávové filtry.
Chirurgické roušky jsou obvykle vyráběny z papíru a želatinové vrstvy. Měly by se měnit zhruba každé čtyři hodiny, jakmile zvlhnou od slin nebo jiných tekutin, k čemu dojde dříve. Chirurgické roušky, jak je patrné z jejich jména, se obvykle používají k ochraně jiných, například pacienta ležícího na operačním sále. Masky N95, zvané též respirátory N95, jsou masky kalíškového tvaru, které na obličej přiléhají těsněji. Jejich účelem je ochrana nositele. WHO a CDC si protiřečí ve svých doporučeních, co by měli zdravotníci nosit během běžné péče o pacienty s COVID-19. CDC společně se svým evropským protějškem doporučuje respirátory N95, zatímco WHO tvrdí, že stačí chirurgické roušky. Ačkoliv část neochoty WHO schválit respirátory N95 může pramenit z vnímavosti vůči globálnímu nedostatku těchto výrobků, dynamiky přenosu viru COVID-19 zůstávají převážně neznámé, není proto zatím možné s jistotou říci, které doporučení je správné.
Relativní důležitost přímého šíření COVID-19 skrze kapénky ve srovnání s šířením nepřímým kontaktem skrze kontaminované předměty není jasná. Pro další virové respirační nemoci jako nachlazení se zdá vydechování viru významnější než přenos dotekem. To ukázala i studie s omezením hybnosti paží. Například při jednom pokusu s rhinovirem se nakazilo po kontaktu s kontaminovaným ouškem šálku jen 50 % subjektů. U chřipky je relativní významnost přenosu tohoto typu nadále předmětem diskuze, což je vskutku zvláštní, když o tomto viru víme skoro 100 let.
Berte na vědomí, že respirátory N95 mají plnou účinnost, pouze když vám perfektně přiléhají na obličej. Nejsou tedy pro všechny z nás. Už 1-2denní strniště může znatelně zhoršit přiléhavost masky. Toto je infografika od CDC znázorňující střihy vousů vhodných a nevhodných pod respirátor.
Musí se také správně používat. V laboratorním prostředí mají respirátory N95 vysokou účinnost, ale v běžném životě je to jiné. Přezkum nejlepších vědeckých poznatků o prevenci šíření respiračních virů říká, že nemáme důkazy potvrzující nadřazenost nepohodlných, drahých a dráždivých respirátorů N95 nad obyčejnými chirurgickými rouškami. Ne že by N95 nefiltrovaly lépe, ale lidé je asi nenosí správně. Díky práci s pacienty s tuberkulózou jsem zjistil, jak jsou tyto respirátory nepohodlné. To by podporovalo prohlášení WHO, že N95 nejsou ve skutečných situacích nutně lepší volbou, ačkoliv pokud správně sedí a správně se nosí, měly by být nejlepší.
I s perfektně sedící maskou přes ústa a nos však stále zůstávají virům vystaveny vaše oči. Zdravotnickému personálu se proto doporučuje nosit také brýle. Při testech se zjistilo, že opice se mohou nakazit, když jim virus COVID-19 kápnete do očí. Ovšem retrospektivní studie SARS neodhalila žádný zdokumentovaný případ přenosu na zdravotníky kvůli absenci ochrany očí.
Dokud nebudeme vědět o přenosu viru více, bylo by rozumné, aby lidé v blízkém kontaktu s kašlajícími pacienty raději byli opatrní a chránili si i oči brýlemi, případně alespoň obličejovým štítem, a k tomu respirátor N95. Během epidemie SARS v Severní Americe byly zpočátku doporučovány běžné chirurgické roušky, ale doporučení bylo změněno poté, co začali umírat lékaři.
Zde je srovnání masek N95 a rozličných látkových roušek. Berte na vědomí, že jde o penetraci, takže u masky N95 vidíme menší než 5% penetraci. Při velikosti částic, kterou masky N95 zachytí z více než 95 %, je rouška z trička schopna zachytit jen 10 %, šátky zachytí 20 %, mikiny asi 30 % a ručníky takřka 40 %.
Je zajímavé, že trička Hanes nejsou o nic lepší než jiná, ale mikiny Hanes jsou z nějakého důvodu účinnější. Samozřejmě, že studie byla financována Hanes - dělám si legraci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Van der sande M, Teunis P, Sabel R. Professional and home-made face masks reduce exposure to respiratory infections among the general population. PLoS ONE. 2008;3(7):e2618.
- Davies A, Thompson KA, Giri K, Kafatos G, Walker J, Bennett A. Testing the efficacy of homemade masks: would they protect in an influenza pandemic?. Disaster Med Public Health Prep. 2013;7(4):413-8.
- O'Kelly E, Pirog S, Ward J, Clarkson PJ. Informing Homemade Emergency Facemask Design: The Ability of Common Fabrics to Filter Ultrafine Particles. medRxiv.org. April 17, 2020.
- Desai AN, Aronoff DM. Masks and Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). JAMA. 2020.
- H1N1 Flu | Interim Recommendations for Facemask and Respirator Use to Reduce Novel Influenza A (H1N1) Virus Transmission. Centers for Disease Control and Prevention. September 24, 2009.
- Jefferson T, Del mar C, Dooley L, et al. Physical interventions to interrupt or reduce the spread of respiratory viruses: systematic review. BMJ. 2009;339:b3675.
- Jung H, Kim JK, Lee S, et al. Comparison of Filtration Efficiency and Pressure Drop in Anti-Yellow Sand Masks, Quarantine Masks, Medical Masks, General Masks, and Handkerchiefs. Aerosol Air Qual Res. 2014;14:991-1002.
- 1918 Pandemic Influenza Historic Timeline | Pandemic Influenza (Flu). Centers for Disease Control and Prevention.
- Kellogg WH, Macmillan G. An experimental study of the efficacy of gauze face masks. Am J Public Health (N Y). 1920;10(1):34-42.
- Advice on the use of masks in the context of COVID-19: interim guidance, 6 April 2020. World Health Organization. April 6, 2020.
- Leung CC, Lam TH, Cheng KK. Mass masking in the COVID-19 epidemic: people need guidance. Lancet. 2020;395(10228):945.
- Feng S, Shen C, Xia N, Song W, Fan M, Cowling BJ. Rational use of face masks in the COVID-19 pandemic. Lancet Respir Med. 2020;8(5):434-6.
- Mahase E. Covid-19: hoarding and misuse of protective gear is jeopardising the response, WHO warns. BMJ. 2020;368:m869.
- Cloth Face Coverings: Questions and Answers. Centers for Disease Control and Prevention.
- Livingston E, Desai A, Berkwits M. Sourcing Personal Protective Equipment During the COVID-19 Pandemic. JAMA. 2020.
- Barbosa MH, Graziano KU. Influence of wearing time on efficacy of disposable surgical masks as microbial barrier. Braz J Microbiol. 2006;37(3):216-7.
- Soucheray S. Unmasked: Experts explain necessary respiratory protection for COVID-19. CIDRAP. February 13, 2020.
- Chughtai AA, Seale H, Islam MS, Owais M, Macintyre CR. Policies on the use of respiratory protection for hospital health workers to protect from coronavirus disease (COVID-19). Int J Nurs Stud. 2020;105:103567.
- COVID-19 transmission. World Heart Federation. March 16, 2020.
- Dick EC, Jennings LC, Mink KA, Wartgow CD, Inhorn SL. Aerosol transmission of rhinovirus colds. J Infect Dis. 1987;156(3):442-8.
- Gwaltney JM, Hendley JO. Transmission of experimental rhinovirus infection by contaminated surfaces. Am J Epidemiol. 1982;116(5):828-33.
- Brankston G, Gitterman L, Hirji Z, Lemieux C, Gardam M. Transmission of influenza A in human beings. Lancet Infect Dis. 2007;7(4):257-65.
- Stobbe TJ, Daroza RA, Watkins MA. Facial hair and respirator fit: a review of the literature. Am Ind Hyg Assoc J. 1988;49(4):199-204.
- Sandaradura I, Goeman E, Pontivivo G, et al. A close shave? Performance of P2/N95 respirators in healthcare workers with facial hair: results of the BEARDS (BEnchmarking Adequate Respiratory DefenceS) study. J Hosp Infect. 2020;104(4):529-33.
- Infographic - Facial Hairstyles and Filtering Facepiece Respirators. Centers for Disease Control and Prevention. 2017.
- Lindsley WG, King WP, Thewlis RE, et al. Dispersion and exposure to a cough-generated aerosol in a simulated medical examination room. J Occup Environ Hyg. 2012;9(12):681-90.
- Jefferson T, Del mar CB, Dooley L, et al. Physical interventions to interrupt or reduce the spread of respiratory viruses. Cochrane Database Syst Rev. 2011;(7):CD006207.
- Or PP, Chung JW, Wong TK. A study of environmental factors affecting nurses' comfort and protection in wearing N95 respirators during bedside procedures. J Clin Nurs. 2018;27(7-8):e1477‐84.
- Han Q, Lin Q, Ni Z, You L. Uncertainties about the transmission routes of 2019 novel coronavirus. Influenza Other Respir Viruses. 2020.
- Deng W, Bao L, Gao H, et al. Rhesus macaques can be effectively infected with SARS-CoV-2 via ocular conjunctival route. bioRxiv.org. March 14, 2020.
- Shaw K. The 2003 SARS outbreak and its impact on infection control practices. Public Health. 2006;120(1):8-14.
- COVID-19 Personal Protective Equipment (PPE) for Healthcare Personnel. Centers for Disease Control and Prevention. March 23, 2020.
- Rengasamy S, Eimer B, Shaffer RE. Simple respiratory protection--evaluation of the filtration performance of cloth masks and common fabric materials against 20-1000 nm size particles. Ann Occup Hyg. 2010;54(7):789-98.
- Tanne JH, Hayasaki E, Zastrow M, Pulla P, Smith P, Rada AG. Covid-19: how doctors and healthcare systems are tackling coronavirus worldwide. BMJ. 2020;368:m1090.
- Cowling BJ, Lim WW. They’ve Contained the Coronavirus. Here’s How. The New York Times. March 13, 2020.