Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potravina při otravě olovem: česnek
Pomůže nějak sušený česnek v léčbě mírné až středně závažné otravě olovem?
Stravovací strategie pro léčbu intoxikace olovem jsou často založeny na studiích na hlodavcích, i když alespoň v případě tofu byla populační studie provedena na lidech a prokázala, že muži a ženy, kteří jedí více tofu, mají nižší hladinu olova. Byla zkoumána celá řada faktorů; takže to neznamená, že by milovníci tofu byli chráněni jen proto, že méně kouřili, nebo jedli méně masa, ale nemůžete zkontrolovat všechny faktory.
V ideálním případě bychom měli mít náhodnou studii s užitím placeba. Vezměte skupinu lidí vystavených olovu, rozdělte je do dvou skupin; polovina dostane jídlo, druhá polovina dostane identické jídlo s použitím placeba a uvidíte, co se stane. S léky je to snadné – můžete použít jako placebo cukrové pilulky, které vypadají stejně jako lék; takže lidé nevědí, do jaké skupiny jsou zařazeni.
Ale jak uděláte jídlo s placebem? Jednou z možností, jak skrýt to, že jste s jídlem něco dělali, je používat potraviny, které jsou tak silné, že jimi můžete naplnit pilulku, jako třeba česnek. Existují různé studie zabývající se vlivem česneku na potkany a jeho využitím jako případné protilátky při intoxikaci olovem zaměřené na různé myší orgány, ale kdo jí myší orgány? Přesto měla tato studie na zvířatech přímý vliv i na lidi. A to když byl zkoumán vliv česneku na obsah olova v kuřecích tkáních, aby byly objeveny případné možnosti využití česneku k odstranění olova obsaženého v kuřatech, která jsou olovu vystavena stejně tak, jako my všichni na planetě Zemi. A to v naději, že můžeme minimalizovat riziko plynoucí z kuřecího masa znečištěného olovem.
A fungovalo to! Krmení kuřat česnekem snižuje obsah olova v „jedlé hmotě“ kuřat až o 75 %, nebo i více. Dokonce, i když nejsou vystavena olovu a k pití jim dáváte jen destilovanou vodu, mají nějaké olovo v mase a v drobech (žijeme prostě v tak znečištěném světě), ale když je budete olovem krmit jeden týden, úroveň olova v nich rapidně vzroste. Když jim však dáte stejné množství olova s trochou přidaného česneku, dáte jim tedy jakési česnekové olovo, způsobí to, že se v jejich těle bude usazovat olova mnohem méně.
OK, a teď ta šílená část. Stejné množství olova, ale tentokrát budete čekat týden a pak jim dáte česnek, a to funguje ještě lépe. Efektivita česneku při snižování koncentrací olova byla výraznější, když byl česnek podán poté, co bylo zastaveno podávání olova, tedy po tom, co se olovo už usadilo v tkáních kuřat Vidíte, mysleli jsme si, že příznivé účinky česneku proti toxikaci olovem byly v první řadě způsobeny reakcí mezi olovem a sloučeninami síry v česneku, které by mezi sebou reagovaly ve střevním traktu a pak by byly vyloučeny z těla, ale tato studie ukázala, že česnek zřejmě obsahuje sloučeniny, které nejen že na sebe navážou olovo z obsahu střev, ale dokonce i z tělních tkání. Takže: „Výsledky ukazují, že česnek obsahuje chelatační sloučeniny schopné zvýšit eliminaci olova.“ Tedy: „Krmení česnekem může být využito k ochraně lidských spotřebitelů, a to tím, že minimalizuje koncentraci olova v mase.“
Ale pokud je česnek tak účinný při odstraňování olova z těl kuřat, proč nevyužít jeho konzumaci mnohem přímějším způsobem a to tak, že ho budeme jíst sami? No, nikdy nevznikla žádná studie o schopnosti česneku pomoci lidem vystaveným olovu, tedy alespoň doposud.
Vlastně je mi trapné říct, že tato studie byla publikována už v roce 2012, ale nějak mi unikla. Bylo to v době, když jsem právě založil a rozbíhal NutritionFacts.org. Nyní, když máme zaměstnance a celý výzkumný tým, budeme doufat, že důležité studie, jako je tato, už nám v budoucnosti nikdy neuniknou.
Ale tady to máme, zde je vzájemné srovnání terapeutických účinků česneku s látkou na chelatační terapii zvanou D-penicilamin. 117 dělníku z automobilek, kteří jsou vystavení olovu v bateriích automobilů, bylo náhodně zařazeno do jedné ze dvou skupin: lék třikrát denně, nebo osmina čajové lžičky česnekového prášku stlačená do tablety, podávaná třikrát denně. To je ekvivalent asi tak 2 stroužků čerstvého česneku denně. Obojí bylo podáváno celý měsíc. Jak bylo očekáváno, chelatační léčivo snížilo hladinu olova v krvi asi o 20 %, ale totéž dokázal česnek. Česnek fungoval stejně dobře jako lék a samozřejmě měl mnohem méně nežádoucích účinků. Zdá se tedy, že česnek je bezpečnější a mnohem více efektivní. Ale říct, že je něco efektivnějšího než chelatační terapie, nám toho moc nenapoví. Vzpomínáte si, že při chronické otravě olovem mohou chelatační látky snížit jeho hladinu, ale vůbec nezlepšují neurologické funkce?
Dobrá, jste připraveni? V tomhle bodě to začíná být naprosto úžasné.
Významné klinické zlepšení bylo zaznamenáno u skupiny užívající česnek: méně podrážděnosti, méně bolesti hlavy, zlepšení reflexů a krevního tlaku po léčbě česnekem, ale nic takového v případě léku. To znamená, že česnek byl bezpečnější a efektivnější. „Proto je možné doporučit česnek pro léčbu lehké až středně těžké otravy olovem.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zhai Q, Narbad A, Chen W. Dietary strategies for the treatment of cadmium and lead toxicity. Nutrients. 2015 Jan 14;7(1):552-71.
- Massadeh AM, Al-Safi SA, Momani IF, Alomary AA, Jaradat QM, AlKofahi AS. Garlic (Allium sativum L.) as a potential antidote for cadmium and lead intoxication: cadmium and lead distribution and analysis in different mice organs. Biol Trace Elem Res. 2007 Winter;120(1-3):227-34.
- Chen C, Wang X, Chen D, Li G, Ronnenberg A, Watanabe H, Wang X, Ryan L, Christiani DC, Xu X. Tofu consumption and blood lead levels in young Chinese adults. Am J Epidemiol. 2001 Jun 15;153(12):1206-12.
- Kianoush S, Balali-Mood M, Mousavi SR, Moradi V, Sadeghi M, Dadpour B, Rajabi O, Shakeri MT. Comparison of therapeutic effects of garlic and d-Penicillamine in patients with chronic occupational lead poisoning. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2012 May;110(5):476-81.
- Senapati SK, Dey S, Dwivedi SK, Swarup D. Effect of garlic (Allium sativum L.) extract on tissue lead level in rats. J Ethnopharmacol. 2001 Aug;76(3):229-32.
- Rogan WJ, Dietrich KN, Ware JH, Dockery DW, Salganik M, Radcliffe J, Jones RL, Ragan NB, Chisolm JJ Jr, Rhoads GG; Treatment of Lead-Exposed Children Trial Group. The effect of chelation therapy with succimer on neuropsychological development in children exposed to lead. N Engl J Med. 2001 May 10;344(19):1421-6.
- Hanafy MS, Shalaby SM, El-fouly MA, Abd el-aziz MI, Soliman FA. Effect of garlic on lead contents in chicken tissues. DTW Dtsch Tierarztl Wochenschr. 1994;101(4):157-8.
Icons created by Gan Khoon Lay, Thomas Helbig, Creative Stall and Xinh Studio from the Noun Project. Motion graphics by Avocado Video. Image credit: Good Free Photos. Image has been modified