Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny proti otravě olovem: chlorela, koriandr, rajčata, moringa?
Všechny rostliny vytvářejí „fytochelatiny“ k vázání těžkých kovů – chtějí se tak samy ochránit před jejich škodlivými účinky. Takže co se stane, když ty rostliny sníme my?
Existují tzv. chelatační léky, které můžete použít v případě akutní, životu nebezpečné otravy olovem, například když vaše dvouleté dítě spolkne malá olověná závaží na závěsy, zatímco jeho babička šila a lékař je na rentgenu přehlédne, takže by nakonec při překročení hladiny olova v krvi nad 200 vaše dítě zemřelo.
Ani v případě nižších úrovní chronické otravy olovem, jako třeba úroveň pod 45, nebylo zřejmé, zda tyto chelatační látky mají nějaký efekt… Takže byly otestovány. A neprokázalo se, že by dokázaly v delším časovém úseku snižovat hladiny olova. Dokonce ani tehdy, když byly nasazeny okamžitě a dávkovány vícekrát; olovo se nadále uvolňovalo z kostí a po roce měli tito lidé stejně vysokou hladinu olova v krvi jako skupina, která užívala placebo. Takže nijak nepřekvapuje, že i když zpočátku hladina olova v krvi klesala, nepodařilo se zjistit, že by došlo k nějakému zlepšení v oblasti kognitivních funkcí.
Vzhledem k tomu, že mnoha otravám olovem lze zabránit a nezdá se, že by ve většině případů léky fungovaly, zdůrazňuje to jen potřebu v první řadě chránit děti před tím, aby byly s olovem v kontaktu. Navzdory nejlepším záměrům lékařů udělat něco pro to, aby těmto dětem pomohli, léčba za použití těchto látek není odpověď. Jistě, v první řadě musíme zdvojnásobit úsilí, abychom otravám olovem předešli, ale co můžeme udělat pro děti, které už byly olovu vystaveny?
Metoda, která je v současnosti schválena, použití chelatačních činidel, která váží a odstraňují olovo z našich tkání, postrádá bezpečnost a efektivitu, pokud se použijí běžná chelatační činidla. A co k tomu přistupovat formou diety? Rostliny produkují fytochelatiny. Všechny vyšší rostliny mají schopnost syntetizovat sloučeniny, které vážou těžké kovy, aby se chránily před jejich škodlivými účinky. Takže co kdybychom jedli rostliny? „Na rozdíl od jiných forem léčby – [jako farmakoterapie s užitím léků] – nutriční strategie nesou příslib přirozené formy terapie, což by pravděpodobně bylo levné a mělo jen málo nebo žádné vedlejší účinky.“ Ano, ale bude to fungovat, když léky nefungují?
Bylo zjištěno, že jídlo může výrazně snížit absorpci olova, ale v té době nebylo jisté, které jednotlivé složky příjmu potravy tak dramaticky snižují absorpci olova. Vypadalo to, že se na tom může podílet obsah vápníku v jídle, ale nezdálo se, že by mléko pomáhalo, dokonce spíš věci ještě zhoršilo.
A co doplňky s obsahem vápníku? Existují ti, kteří tvrdí, že doplňky s obsahem vápníku mohou pomoci, ale „doporučení… musejí být založena na důkazech, nikoliv jen na přesvědčení.“ Avšak tato tvrzení jsou částečně založena na studiích na hlodavcích a rozdíly v absorpci a rovnováze vápníku mezi potkany a lidmi vyvození závěru poněkud znesnadňují. To, co musíte udělat, je provést test. A dokonce ani obrovská dávka 1800 mg vápníku denně neměla žádný efekt na hladinu olova v krvi. Takže důkazy nepodporují to, že by doplňky s vápníkem pomáhaly.
A co kompletní jídlo? Přehledy dietních strategií pro léčbu otravy olovem říkají věci jako: „Jezte hodně rajčat, bobulí a cibule, česneku a hroznového vína, protože jsou to přirozené prostředky vedoucí k odstranění olova z organismu, proto by měly být konzumovány pravidelně.“ Vzpomínáte si na fytochelatiny? Takže možná když budeme jíst rostliny, pomůže to odstranit olovo z našeho těla. Možná bychom mohli krmit rajčaty, bobulemi, cibulí, česnekem a hroznovým vínem krávy, prasata, kuřata a ryby, abychom snížili riziko vystavení se olovu tímto způsobem.
Tyto přírodní fytochelatinové sloučeniny fungují tak dobře, že je můžeme použít pro odstranění znečištění životního prostředí. Například chlorella může nasát olovo a zadržet ho, takže co kdybychom ji jedli? Pokud dokáže vyčistit znečištěnou vodu, může vyčistit i naše znečištěná těla? Nevíme, protože to, co máme, jsou studie jako tato, na myších, ne na lidech.
Takže když slyšíte, jak chlorella detoxikuje, je řeč o detoxikaci varlat potkanů. Takže ano, troška prášku z chlorelly může pomoci vašemu potkanímu mazlíčkovi, nebo semínka černého kmínu, nebo snítka koriandru, ale když slyšíte o tom, jak koriandr pomáhá při detoxikaci od těžkých kovů, předpokládám, že neočekáváte, že je řeč o studiích jako tato. Ale pokud máme zájem o vědu, která chrání naše děti, nejen jejich mazlíčky, máme smůlu.
To samé se týká moringy. Stejné je to s rajčaty, lněným a sezamovým olejem. Týká se to i tmavých hroznů, černého, bílého, zeleného a červeného čaje. Prostě neexistují studie prováděné na lidech, které by nám mohly poskytnout vodítko. Stravovací plány pro léčbu otravy olovem jsou obvykle založeny na studiích na potkanech, myších, krysách, potkanech, potkanech, potkanech, potkanech. Jsou zde však i určité studie na lidech, slibné studie na lidech, které budeme zkoumat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Mahaffey KR. Environmental lead toxicity: nutrition as a component of intervention. Environ Health Perspect. 1990 Nov;89:75-8.
- James HM, Hilburn ME, Blair JA. Effects of meals and meal times on uptake of lead from the gastrointestinal tract in humans. Hum Toxicol. 1985 Jul;4(4):401-7.
- Zhai Q, Narbad A, Chen W. Dietary strategies for the treatment of cadmium and lead toxicity. Nutrients. 2015 Jan 14;7(1):552-71.
- Gupta VK, Singh S, Agrawal A, Siddiqi NJ, Sharma B. Phytochemicals Mediated Remediation of Neurotoxicity Induced by Heavy Metals. Biochem Res Int. 2015;2015:534769.
- Lakshmi BV, Sudhakar M, Aparna M. Protective potential of Black grapes against lead induced oxidative stress in rats. Environ Toxicol Pharmacol. 2013 May;35(3):361-8.
- Winiarska-Mieczan A. The potential protective effect of green, black, red and white tea infusions against adverse effect of cadmium and lead during chronic exposure - A rat model study. Regul Toxicol Pharmacol. 2015 Nov;73(2):521-9.
- Mabrouk A, Ben Cheikh H. Thymoquinone supplementation reverses lead-induced oxidative stress in adult rat testes. Gen Physiol Biophys. 2015 Jan;34(1):65-72.
- Chandrasekaran VR, Hsu DZ, Liu MY. Beneficial effect of sesame oil on heavy metal toxicity. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 2014 Feb;38(2):179-85.
- Nwokocha CR, Nwokocha MI, Aneto I, Obi J, Udekweleze DC, Olatunde B, Owu DU, Iwuala MO. Comparative analysis on the effect of Lycopersicon esculentum (tomato) in reducing cadmium, mercury and lead accumulation in liver. Food Chem Toxicol. 2012 Jun;50(6):2070-3.
- Sharma V, Kansal L, Sharma A. Prophylactic efficacy of Coriandrum sativum (Coriander) on testis of lead-exposed mice. Biol Trace Elem Res. 2010 Sep;136(3):337-54.
- Velaga MK, Daughtry LK, Jones AC, Yallapragada PR, Rajanna S, Rajanna B. Attenuation of lead-induced oxidative stress in rat brain, liver, kidney and blood of male Wistar rats by Moringa oleifera seed powder. J Environ Pathol Toxicol Oncol. 2014;33(4):323-37.
- Abdel Moneim AE, Dkhil MA, Al-Quraishy S. Effects of flaxseed oil on lead acetate-induced neurotoxicity in rats. Biol Trace Elem Res. 2011 Dec;144(1-3):904-13.
- O'Connor ME, Rich D. Children with moderately elevated lead levels: is chelation with DMSA helpful? Clin Pediatr (Phila). 1999 Jun;38(6):325-31.
- Henretig F. Lead poisoning prevention, not chelation (commentary). J Toxicol Clin Toxicol. 2001;39(7):659-60.
- Rosen JF, Mushak P. Primary prevention of childhood lead poisoning--the only solution. N Engl J Med. 2001 May 10;344(19):1470-1.
- McKay CA Jr. Role of chelation in the treatment of lead poisoning: discussion of the Treatment of Lead-Exposed Children Trial (TLC). J Med Toxicol. 2013 Dec;9(4):339-43.
- Rogan WJ, Dietrich KN, Ware JH, Dockery DW, Salganik M, Radcliffe J, Jones RL, Ragan NB, Chisolm JJ Jr, Rhoads GG; Treatment of Lead-Exposed Children Trial Group. The effect of chelation therapy with succimer on neuropsychological development in children exposed to lead. N Engl J Med. 2001 May 10;344(19):1421-6.
- [No authors listed] Effect of lactose on intestinal absorption of lead. Nutr Rev. 1982 Apr;40(4):116-7.
- Ballew C, Bowman B. Recommending calcium to reduce lead toxicity in children: a critical review. Nutr Rev. 2001 Mar;59(3 Pt 1):71-9.
- Queiroz ML, da Rocha MC, Torello CO, de Souza Queiroz J, Bincoletto C, Morgano MA, Romano MR, Paredes-Gamero EJ, Barbosa CM, Calgarotto AK. Chlorella vulgaris restores bone marrow cellularity and cytokine production in lead-exposed mice. Food Chem Toxicol. 2011 Nov;49(11):2934-41.
- Suresh Kumar K, Dahms HU, Won EJ, Lee JS, Shin KH. Microalgae - A promising tool for heavy metal remediation. Ecotoxicol Environ Saf. 2015 Mar;113:329-52.
- Ahamed M, Siddiqui MK. Environmental lead toxicity and nutritional factors. Clin Nutr. 2007 Aug;26(4):400-8. Epub 2007 May 17.
- Hu H, Kotha S, Brennan T. The role of nutrition in mitigating environmental insults: policy and ethical issues. Environ Health Perspect. 1995 Sep;103 Suppl 6:185-90.
- Markowitz ME, Sinnett M, Rosen JF. A randomized trial of calcium supplementation for childhood lead poisoning. Pediatrics. 2004 Jan;113(1 Pt 1):e34-9.
- Olusola BO, Aransiola MN. Biosorption of Lead (Pb2+) from Industrial Effluent using Green Algae. International Journal of Science and Research (IJSR) ISSN (Online): 2319-7064.
- Aung WL, Hlaing NN, Aye KN. Biosorption of Lead (Pb2+) by using Chlorella vulgaris. International Journal of Chemical, Environmental & Biological Sciences (IJCEBS) Volume 1, Issue 2 (2013) ISSN 2320 –4087 (Online).
- Cobbett CS. Phytochelatins and their roles in heavy metal detoxification. Plant Physiol. 2000 Jul;123(3):825-32.
- Mustafa HN. Potential Alleviation of Chlorella vulgaris and Zingiber officinale on Lead-Induced Testicular Toxicity: an Ultrastructural Study. Folia Biol (Krakow). 2015;63(4):269-78.
- Hugelmeyer CD, Moorhead JC, Horenblas L, Bayer MJ. Fatal lead encephalopathy following foreign body ingestion: case report. J Emerg Med. 1988;6(5):397-400.
Icons created by Francisca Arévalo, Nikita Kozin, Symbolon, and Evan MacDonald from the Noun Project. Image credit: S. Alexis via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.