Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší strava při fibromyalgii a k úlevě od dalších chronických bolestí
Protizánětlivé diety mohou být účinné při zmírňování syndromů chronické bolesti.
Fibromyalgie je častá porucha, jejíž hlavním projevem je rozsáhlá chronická bolest. Vlastně zase tak častá není, postihuje 2-4 % populace, ale spíše ta 2 % a převážně ženy. Po celá desetiletí fibromyalgii někteří zdravotničtí odborníci odmítali uznat, prý existuje jen v hlavách. Tento zaostalý názor však byl vyvrácen novějším výzkumem, který fibromyalgii označil za poruchu regulace bolesti a senzibilizace. Techniky zobrazování mozku ve studiích ukázaly několik vad při zpracování a regulaci bolesti, jež bolest u pacientů zesilují.
Studie na dvojčatech ukázaly, že asi polovina fibromyalgie je genetická, ale s tou druhou polovinou lze něco dělat. Máme spoustu léků se spoustou vedlejších účinků, které mohou pomoci s příznaky. Co tak ale zkusit změnu životosprávy? Pravidelná fyzická aktivita je považována za nezbytnost pro efektivní management fibromyalgie.
Systematický posudek a metaanalýza vypracované z randomizovaných klinických studií o účinnosti terapeutického cvičení při fibromyalgii zjistily, že aerobní i silové cvičení patří mezi účinné prostředky k redukci bolesti a zlepšení celkového stavu u lidí s fibromyalgií. Pacienti mohou mít obavy a pocity, že cvičení zhorší jejich bolest a únavu. Proto je dobré začít pomalu a postupně zátěž zvyšovat. Cílem je se časem dostat na 30-60 minut aerobního cvičení se střední intenzitou, a k tomu silové cvičení složené z 1 až 3 setů 8-11 cviků s 8-10 opakováními a zátěží okolo 3 kg nebo 45 % vašeho maxima při zvedání. A jak utlumit vnímání bolesti pomocí výživových prostředků?
Co za to vlastně může? Zánět. Během zánětlivé odezvy jsou aktivovány receptory bolesti. Chronický zánět může způsobit chronickou aktivaci, která může vést k chronické bolesti kvůli dlouhodobé přecitlivělosti drah vzniku bolesti.
Není proto překvapením, že strava podporující zánět souvisí s hypersenzitivitou k bolesti u pacientů se syndromem fibromyalgie. Které konkrétní potraviny zánět podporují a které působí proti němu? Podívejte se na tato dvě videa. Nicméně obecně platí, že složky zpracovaného jídla a živočišných výrobků, nasycený tuk, trans tuky a cholesterol, mají potvrzený prozánětlivý účinek. Naopak složky celistvých rostlinných potravin jako vláknina a fytoživiny působily silně protizánětlivě.
Příjem vlákniny ze stravy, kterou ve velkém množství najdeme jen na jednom místě, v celistvých rostlinných potravinách, je klíčový nejen pro snížení rizika bolesti v oblasti břicha, ale také bolesti svalů a kloubů. Domníváme se, že je to díky mastným kyselinám s krátkým řetězcem, které pro nás vyrábí hodná mikroflóra po konzumaci vlákniny. Tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem jsou důležitými mediátory bolesti především proto, že modulují zánět. Takže hojná přítomnost bakterií živících se vlákninou v tlustém střevě je rovna přítomnosti vlastní továrny na protizánětlivé sloučeniny. K jejich kultivaci však musíte jíst potraviny, které bakterie mají rády.
Co se týče fytoživin, tak polyfenoly z rostlin jsou široce uznávány jako protizánětlivé látky. Zde je pár potravin nabitých živinami proti bolesti: bobuloviny, listová zelenina, citrusy, ořechy, koření jako kurkuma a zázvor, edamame a zelený čaj. Proto lze provést randomizované dvojitě zaslepené zkřížené studie ukazující, jak tři šálky jahod denně významně tlumí bolest a zánět. Jestliže toto dokáže jedna rostlina, co teprve strava plná rostlin?
Když lidem předepíšete výhradně rostlinnou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny jako fazole, hrách, cizrnu a čočku, k tomu ořechy a semínka, tak snížíte jejich hladiny C-reaktivního proteinu za tři týdny o 33 %. To je hlavní krevní ukazatel systémového zánětu. A projeví se to úbytkem bolesti?
Odpověď zní ano. Alespoň při migrénách. A také při menstruačních bolestech. Významné snížení menstruačních bolestí: délky trvání bolesti i intenzity a redukce premenstruačních potíží. Dokonce už i jedna rostlina, skořice, zhruba třetina čajové lžičky třikrát denně během menstruace může pomoci. Ovšem ne tak dobře jako ibuprofen. Na druhou stranu sušený mletý zázvor má prokázané účinky porovnatelné s ibuprofenem, co se týče úlevy od bolestivé periody. Více se dozvíte v mém videu zaměřeném na toto téma.
Celistvá rostlinná strava také pomáhá od projevů osteoartritidy. Několik studií ukázalo zlepšení příznaků revmatoidní artritidy při stravě vyřazující živočišné výrobky. Možná jde ale spíše o funkci zvyšování množství zdravých rostlinných potravin. A není to jen tím, že rostlinná strava je účinným prostředkem k hubnutí. Dokonce i při stejné váze je naměřeno zlepšení revmatoidní artritidy při více rostlinném stravování. A rostlinná strava umí ulevit i od příznaků fibromyalgie.
Toto je nejnovější studie. Přijali do ní všechny lidi s chronickou muskuloskeletální bolestí, s fibromyalgií i bez ní. Ano, strava bohatá na živočišné bílkoviny a tuky je spojená s chronickou bolestí a zánětem, zatímco rostlinná strava vyvolává protizánětlivý účinek. Takže to i ve studii zabralo na bolesti? Ano. Konzumace rostlinné stravy vedla k žádoucím změnám v chronické bolesti a fungování. Jak velká změna? Minimální klinicky důležitý rozdíl v chronické muskoskeletální bolesti je jeden bod ze škály numerického hodnocení bolesti, což je stupnice od jedné do desíti a vyjadřuje, kolik bolesti cítíte. Na rostlinné stravě poklesla pociťovaná bolest v průměru o tři body na desetimístné stupnici. Z průměrných pěti nebo šesti z deseti na dva z deseti. Na rozdíl od předchozích studií zde chyběla kontrolní skupina. Nicméně jakou nevýhodu by mohlo mít zkusit jíst zdravěji? Lidé s chronickou bolestí mívají častěji nadváhu a také neduhy ze špatné stravy jako vysoký krevní tlak, cukrovku a srdeční onemocnění. A tomu všemu lze zabránit, zastavit to a v některých případech i vyléčit s pomocí dostatečně zdravé rostlinné stravy. Jakékoliv tlumení bolesti je jen třešničkou na dortu.
Počkat, to se moc nehodí. Co takhle… Přídavek guacamole k fazolovému burritu?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bair MJ, Krebs EE. Fibromyalgia. Ann Intern Med. 2020;172(5):ITC33-ITC48.
- Heidari F, Afshari M, Moosazadeh M. Prevalence of fibromyalgia in general population and patients, a systematic review and meta-analysis. Rheumatol Int. 2017;37(9):1527-1539.
- Sosa-Reina MD, Nunez-Nagy S, Gallego-Izquierdo T, Pecos-Martín D, Monserrat J, Álvarez-Mon M. Effectiveness of Therapeutic Exercise in Fibromyalgia Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Biomed Res Int. 2017;2017:2356346.
- Elma Ö, Yilmaz ST, Deliens T, et al. Do Nutritional Factors Interact with Chronic Musculoskeletal Pain? A Systematic Review. J Clin Med. 2020;9(3):702.
- Correa-Rodríguez M, Casas-Barragán A, González-Jiménez E, Schmidt-RioValle J, Molina F, Aguilar-Ferrándiz ME. Dietary Inflammatory Index Scores Are Associated with Pressure Pain Hypersensitivity in Women with Fibromyalgia. Pain Med. 2020;21(3):586-594.
- Bjørklund G, Aaseth J, Doşa MD, et al. Does diet play a role in reducing nociception related to inflammation and chronic pain?. Nutrition. 2019;66:153-165.
- Schell J, Scofield RH, Barrett JR, et al. Strawberries Improve Pain and Inflammation in Obese Adults with Radiographic Evidence of Knee Osteoarthritis. Nutrients. 2017;9(9):949.
- Towery P, Guffey JS, Doerflein C, Stroup K, Saucedo S, Taylor J. Chronic musculoskeletal pain and function improve with a plant-based diet. Complement Ther Med. 2018;40:64-69.
- Sutliffe JT, Wilson LD, de Heer HD, Foster RL, Carnot MJ. C-reactive protein response to a vegan lifestyle intervention. Complement Ther Med. 2015;23(1):32-37.
- Bunner AE, Agarwal U, Gonzales JF, Valente F, Barnard ND. Nutrition intervention for migraine: a randomized crossover trial. J Headache Pain. 2014;15(1):69.
- Barnard ND, Scialli AR, Hurlock D, Bertron P. Diet and sex-hormone binding globulin, dysmenorrhea, and premenstrual symptoms. Obstet Gynecol. 2000;95(2):245-250.
- Jahangirifar M, Taebi M, Dolatian M. The effect of Cinnamon on primary dysmenorrhea: A randomized, double-blind clinical trial. Complement Ther Clin Pract. 2018;33:56-60.
- Jaafarpour M, Hatefi M, Khani A, Khajavikhan J. Comparative effect of cinnamon and Ibuprofen for treatment of primary dysmenorrhea: a randomized double-blind clinical trial. J Clin Diagn Res. 2015;9(4):QC04-QC7.
- Ozgoli G, Goli M, Moattar F. Comparison of effects of ginger, mefenamic acid, and ibuprofen on pain in women with primary dysmenorrhea. J Altern Complement Med. 2009;15(2):129-132.
- Clinton CM, O'Brien S, Law J, Renier CM, Wendt MR. Whole-foods, plant-based diet alleviates the symptoms of osteoarthritis. Arthritis. 2015;2015:708152.
- Alwarith J, Kahleova H, Rembert E, et al. Nutrition Interventions in Rheumatoid Arthritis: The Potential Use of Plant-Based Diets. A Review. Front Nutr. 2019;6:141.
- Sköldstam L, Brudin L, Hagfors L, Johansson G. Weight reduction is not a major reason for improvement in rheumatoid arthritis from lacto-vegetarian, vegan or Mediterranean diets. Nutr J. 2005;4:15.
- Kaartinen K, Lammi K, Hypen M, Nenonen M, Hanninen O, Rauma AL. Vegan diet alleviates fibromyalgia symptoms. Scand J Rheumatol. 2000;29(5):308-313.
- Brain K, Burrows TL, Rollo ME, et al. A systematic review and meta-analysis of nutrition interventions for chronic noncancer pain. J Hum Nutr Diet. 2019;32(2):198-225.