Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší strava pro léčbu steatózy jater
Jaké jsou tři zdroje jaterního tuku při steatóze jater a jak se ho zbavit?
Nealkoholické ztukovatění jater je v současnosti nejčastějším chronickým onemocněním jater, a to i díky epidemii obezity, která se nyní vyskytuje i u dětí. Až téměř 70 až 80 procent obézních dětí může mít ztukovatění jater. Proč nás to zajímá? Protože ztučnělá játra mohou přejít v tukovou hepatitidu, která může způsobit zjizvení a jaterní cirhózu - což je dost špatné, aniž by to navíc způsobilo vznik rakoviny jater.
Dobře, takže co je zdrojem jaterního tuku při ztukovatění jater? Existují tři hlavní zdroje: nadbytek cukru v naší stravě, nadbytek tuku v naší stravě a tuk přelévající se z vašeho vlastního nadbytečného tělesného tuku.
Jak víme, že nadbytek cukru ve stravě je špatný? Protože to bylo podrobeno zkoušce. Pokud náhodně zařadíte dospívající s tukovým onemocněním jater na dietu s nízkým obsahem volných cukrů (tedy přidaného cukru a sladkých nápojů), dojde u nich během osmi týdnů k výraznému zlepšení. Vzhledem k těmto novým údajům se v úvodníku jaterního časopisu píše: „[lze] uvést pádný argument, že jsme překonali jakékoli období nejistoty ohledně škodlivých účinků nadměrné konzumace cukru a že nyní musíme jednat ... a informovat veřejnost o zdravotních rizicích konzumace příliš velkého množství cukru.“
Jak víme, že nadbytek tuku ve stravě je škodlivý? Protože byl podroben zkoušce. Náhodně rozdělíme lidi na stejnou nízkokalorickou dietu, ale s nízkým obsahem tuku oproti dietě s vysokým obsahem tuku, a během pouhých dvou týdnů se při nízkotučné dietě snížil obsah tuku v játrech o 20 %, zatímco při stejném počtu kalorií při dietě s vysokým obsahem tuku se obsah tuku v játrech zvýšil o 35 %!
Při nízkotučné dietě se hladina inzulínu snížila asi o 15 procent a při vysokotučné dietě se hladina inzulínu zvýšila asi o 15 procent. Zastánci nízkosacharidové a ketogenní diety neustále mluví o tom, že je třeba jíst více tuků a méně sacharidů, aby se hladina inzulinu snížila, ale když se to skutečně vyzkouší, stane se pravý opak. Dokonce i jediné jídlo s vysokým obsahem tuku nejenže zvyšuje množství tuku v játrech, ale také inzulinovou rezistenci. Během čtyř hodin může citlivost celého těla na inzulín klesnout o 25 procent; vaše tělo tedy musí vypumpovat o tolik více inzulínu. Jak se píše v doprovodném redakčním článku, jediná dávka tuku je úderná.
Pacienti by tedy měli v rámci prevence nebo léčby ztukovatění jater omezit nebo se vyhnout konzumaci potravin bohatých na tuky. Ačkoli je vždy zapotřebí více dlouhodobých klinických studií, na základě současných důkazů bychom doporučili stravu s nízkým obsahem tuků, zejména nasycených tuků - tedy s nízkým obsahem masa, mléčných výrobků a nezdravých potravin, a s nízkým obsahem refinovaných sacharidů, zejména limonád.
Nasycené tuky jsou nejen metabolicky škodlivější pro lidská játra než nenasycené tuky; nasycené tuky jsou škodlivější než přímý cukr. Pokud se lidé přejídají 1000 kaloriemi nasycených tuků (jako je sýr a kokosový olej), nenasycených tuků (jako jsou ořechy a olivový olej) nebo cukru (jako jsou limonády a sladkosti), přejídání se 1000 kaloriemi denně čehokoli není dobré, ale nasycené tuky zvýšily množství tuku v játrech o 55 procent, což je výrazně více než nenasycené tuky, přičemž sladkosti jsou mezi nimi.
Takže pokud jde o hubnutí, ačkoli je beneficiální, některé diety mohou ve skutečnosti způsobit nebo zhoršit toto onemocnění - například diety s velmi nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků - zatímco ti, kteří jedí zdravou rostlinnou stravu, mohou riziko ztukovatění jater snížit. Například konzumace luštěnin (fazolí, děleného hrachu, cizrny a čočky) je spojena s nižším rizikem ztukovatění jater - až o 65 % nižší šance je při konzumaci většího množství fazolí.
V této studii se nyní nezkoumali lidé, kteří jedí striktně rostlinnou stravu, ale jen více či méně. Je těžší studovat ty, kteří se stravují zcela bezmasě, protože v současné době představují jen malou část americké populace. Ale co Američané indiánského původu? Ti, kteří pocházejí z indického subkontinentu, jsou jednou z nejrychleji rostoucích etnických skupin ve Spojených státech a zdá se, že si do značné míry zachovávají svůj způsob stravování, přičemž podíl vegetariánů je přibližně stejný jako v Indii - téměř 40 %. Víme, že v samotné Indii jsou nevegetariáni (ti, kteří jedí maso) vystaveni výrazně vyššímu riziku ztukovatění jater. Na Tchaj-wanu vidíme totéž: vegetariáni s výrazně nižším rizikem. A dokonce i vegetariáni, kteří byli postiženi, měli výrazně menší jizvy na játrech. Z jejich údajů vyplývá, že nahrazení jedné porce sóji porcí masa nebo ryb bylo spojeno s 12 až 13procentním zvýšením rizika ztukovatění jater. Ale jak je to u nás ve Spojených státech?
Vegetariánská strava byla spojena se štíhlejší postavou, lepšími hodnotami cukru v krvi, lepší hladinou cholesterolu a méně než poloviční pravděpodobností výskytu ztukovatění jater. Nevíte však, zda jde o příčinu a následek, dokud to nevyzkoušíte. Při snaze zvrátit zánětlivé střevní onemocnění pacienta se ztučnělými játry pomocí rostlinné stravy se zánět jater výrazně zlepšil. Díky zdravému stravování však také během prvních 11 dnů zhubl asi 9 kg; je tedy těžké vysledovat konkrétní účinky diety. Ve skutečnosti je třeba dávat pozor na rychlé hubnutí, protože všechen ten odbourávaný tuk navíc může zaplavit krevní oběh a někdy situaci ještě zhoršit. Takže pro pacienty s tukovým onemocněním jater by mohlo být bezpečnější zhubnout třeba tři kila týdně.
Přestože rostlinná strava ještě nebyla řádně otestována v randomizované klinické studii pro onemocnění ztučnělými játry, tvrdím, že je stále nejlepší dietou pro onemocnění ztučnělými játry. Ne na základě jediné kazuistiky, ale na základě skutečnosti, že kardiovaskulární onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí u pacientů s tukovým onemocněním jater (nikoliv se selháním jater). A máme randomizované kontrolované studie, které dokazují, že zdravá rostlinná strava a programy životního stylu mohou zvrátit srdeční onemocnění - otevřít tepny bez léků, bez operace, bez stentů. Ano, u pacientů s tukovým onemocněním jater a tukovou hepatitidou se skutečně může nakonec vyvinout jaterní cirhóza, ale pouze v případě, že předtím nezemřou na kardiovaskulární onemocnění.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Asrih M, Jornayvaz FR. Diets and nonalcoholic fatty liver disease: the good and the bad. Clin Nutr. 2014;33(2):186-90.
- Della Pepa G, Vetrani C, Lombardi G, Bozzetto L, Annuzzi G, Rivellese AA. Isocaloric Dietary Changes and Non-Alcoholic Fatty Liver Disease in High Cardiometabolic Risk Individuals. Nutrients. 2017;9(10):1065.
- Schwimmer JB, Ugalde-Nicalo P, Welsh JA, et al. Effect of a Low Free Sugar Diet vs Usual Diet on Nonalcoholic Fatty Liver Disease in Adolescent Boys: A Randomized Clinical Trial. JAMA. 2019;321(3):256-65.
- Neuschwander-Tetri BA. Too Much Sugar-The Not-So-Sweet Reality of Its Impact on Our Health. Hepatology. 2020;71(1):377-9.
- Westerbacka J, Lammi K, Häkkinen AM, et al. Dietary fat content modifies liver fat in overweight nondiabetic subjects. J Clin Endocrinol Metab. 2005;90(5):2804-9.
- Hernández EÁ, Kahl S, Seelig A, et al. Acute dietary fat intake initiates alterations in energy metabolism and insulin resistance. J Clin Invest. 2017;127(2):695-708.
- Parks E, Yki-Järvinen H, Hawkins M. Out of the frying pan: dietary saturated fat influences nonalcoholic fatty liver disease. J Clin Invest. 2017;127(2):454-6.
- Mansour A, Hekmatdoost A, Mirmiran P. What are the main areas of focus to prevent or treat non-alcoholic fatty liver disease?. J Dig Dis. 2019;20(6):271-7.
- Luukkonen PK, Sädevirta S, Zhou Y, et al. Saturated Fat Is More Metabolically Harmful for the Human Liver Than Unsaturated Fat or Simple Sugars. Diabetes Care. 2018;41(8):1732-9.
- Mazidi M, Kengne AP. Higher adherence to plant-based diets are associated with lower likelihood of fatty liver. Clin Nutr. 2019;38(4):1672-7.
- Bahrami A, Teymoori F, Eslamparast T, et al. Legume intake and risk of nonalcoholic fatty liver disease. Indian J Gastroenterol. 2019;38(1):55-60.
- Jin Y, Kanaya AM, Kandula NR, Rodriguez LA, Talegawkar SA. Vegetarian Diets Are Associated with Selected Cardiometabolic Risk Factors among Middle-Older Aged South Asians in the United States. J Nutr. 2018;148(12):1954-60.
- Singh SP, Singh A, Misra D, et al. Risk Factors Associated With Non-Alcoholic Fatty Liver Disease in Indians: A Case-Control Study. J Clin Exp Hepatol. 2015;5(4):295-302.
- Chiu TH, Lin MN, Pan WH, Chen YC, Lin CL. Vegetarian diet, food substitution, and nonalcoholic fatty liver. Ci Ji Yi Xue Za Zhi. 2018;30(2):102-9.
- Chiba M, Nakane K, Abe H, Komatsu M, Tozawa H. Onset of Ulcerative Colitis in a Patient with Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD): Dramatic Effect of Plant-based Diet for NAFLD. Inflamm Bowel Dis. 2019;25(11):e146-7.
- Bellentani S. The epidemiology of non-alcoholic fatty liver disease. Liver Int. 2017;37 Suppl 1:81-4.
- Ornish D, Scherwitz LW, Billings JH, et al. Intensive lifestyle changes for reversal of coronary heart disease. JAMA. 1998;280(23):2001-7.