Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší typ opalovacího krému
Úřad FDA dospěl k závěru, že za bezpečné lze považovat pouze dvě složky opalovacího krému: oxid zinečnatý a oxid titaničitý.
Jaký typ opalovacího přípravku používat? Krémové přípravky jsou lepší volbou než spreje, jelikož nanášenou vrstvu mnohem lépe vidíme. Pro lepší pokrytí by sprejové přípravky měly být ještě ihned po nastříkání vetřeny do pokožky. Aerosolové spreje jsou hořlavé a mohou se na kůži vznítit po vystavení otevřenému plamenu, dokonce i po zaschnutí. A navíc bezpečnost vdechování aerosolizovaných chemikálií z přípravků nebyla řádně otestována. Upřímně, to stejné můžeme říci o těch natíraných na pokožku.
Obavy okolo bezpečnosti opalovacích přípravků jsou trojího typu. Zvýšené záměrné vystavování slunci. Nedostatek vitamínu D. A nežádoucí účinky systémového vstřebávání chemikálií.
V 19. století jsme se poprvé dozvěděli, že UVB zodpovídá za popálení sluncem a poprvé jsme vytvořili přípravek k jeho blokaci. Téměř o století později jsme se dozvěděli o úloze UVA. A nyní, o celé století později, nám dochází, že infračervené záření a viditelné světlo může také přispívat k rakovině a předčasnému stárnutí. Sluneční světlo k nám proniká ve třech hlavních podobách: viditelné, ultrafialové a infračervené světlo. Viditelné světlo zahrnuje barvy duhy, červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové, fialové, souhrnně ROYGBIV. Ultrafialové, UV, je napravo od fialového ve stupnici ROYGBIV. A infračervené je nalevo od červeného. Opalovací přípravky nás mohou chránit před poškozením volnými radikály UV, ale polovina tvorby volných radikálů ze slunce v naší pokožce může být z viditelného nebo infračerveného spektra. Ty však přípravky adekvátně nepokrývají. Proto je důležité se pobytu na slunci vyhýbat. Asi si umíte představit, jak vyhledávání stínu působí nadbytečně v kontextu uchlácholení se bezpečím poskytnutým opalovacím přípravkem.
A co vitamín D? Teoretická obava, že by opalovací přípravky ovlivňovaly status vitamínu D, se v reálných podmínkách nepotvrzuje. Nejspíše proto, že dávka UV záření potřebná pro tvorbu vitamínu D je velmi nízká. Zdaleka vám nemusí zrůžovět pokožka.
Ovšem obavy ze systémového vstřebávání chemikálií z opalovacích přípravků byly nedávno ještě zesíleny po prohlášení FDA, že ani jedna z chemikálií současně používaných jako SPF nemůže být považována za obecně bezpečnou. Pouze dvě aktivní ingredience dostaly zelenou. Dva nechemické, minerální ochranné filtry: oxid titaničitý a oxid zinečnatý. Odhalení se zakládá na rostoucím množství důkazů, že transdermální (tj. skrze pokožku) vstřebávání chemikálií z opalovacích přípravků je větší, než jsme si původně mysleli. Z toho vyvstávají zatím nevyhodnocená bezpečnostní rizika. Nevyhodnocená, protože jsme si předtím nemysleli, že se tolik z nich dostává do krevního oběhu.
V roce 2019 byla vydána studie v Journal of the American Medical Association. Zjistila, že při maximálním používání už během několika dní krevní hladiny všech testovaných chemikálií z opalovacích přípravků přesáhly hranici určenou FDA, pod kterou není vyžadováno další testování bezpečnosti. Pak v roce 2020 zjistili, že už jedno nanesení všech druhů testovaných chemických filtrů vedlo k překročení prahu. Pouhé vstřebávání do těla ještě neznamená, že jsou látky nebezpečné. Jen to znamená, že musíme látky otestovat na bezpečnost. A to podle FDA multimiliardový průmysl opalovacích přípravků zatím nesplnil.
FDA dospěl k závěru, že dvě složky můžeme považovat za bezpečné, oxid zinečnatý a oxid titaničitý. A dvě mohou být již nyní považovány za nebezpečné, PABA a trolamin salicylát. A dalších 12 ingrediencí používaných na současném trhu zatím čeká na otestování bezpečnosti. Podle prověření více než 700 značek opalovacích přípravků to vypadá, že PABA a trolamin již nejsou dostupné na americkém trhu. Mohou však stále být dostupné v jiných státech. Dokud nemáme data se zbytkem chemických filtrů, doporučil bych vám držet se těch dvou minerálních. V minulosti bývaly obvykle hutné a zanechávaly bílý povlak, což může vést k velkému podhodnocení potřebného množství. Ovšem nové mikronizované receptury s menšími minerálními částečkami jsou esteticky příjemnější.
Problém je to zejména u osob s tmavší pletí. Průměrný přirozený ochranný faktor černé pokožky (v lékařské literatuře jinak také etnické pokožky nebo SOC, barevné kůže) odpovídá zhruba SPF 13. U bílé kůže je to jen SPF 3. Ačkoliv nemáme žádné intervenční studie o účinnosti opalovacích přípravků v prevenci rakoviny u lidí tmavší pleti, víme, že SPF 13 není považován za dostatečný. Proto American Academy of Dermatology doporučuje pravidelné používání SPF 30 a vyšší lidem všech odstínů pleti.
Je to smutné, ale jen 12 procent nehispánských černochů a 31 procent Hispánců uvádí pravidelné používání opalovacích přípravků. U nehispánských bělochů je to 44 %. Navzdory tomu je výskyt melanomu, nejsmrtelnější rakoviny kůže, pětkrát nižší u Hispánců v porovnání s bělochy. A více než 25x nižší u černošské populace. Nicméně pokud se u Afroameričanů objeví, je smrtnost rakoviny vyšší, nejspíše kvůli opožděné diagnóze.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org