Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Některé ayurvédské léky jsou horší než vystavení olověným barvám
Triphala, kombinace tří plodů – amla, bibhitaki a haritaki – je nejvíce používaným bylinným přípravkem v Ajurvédské medicíně. A může mít silné protirakovinné účinky. Špatnou zprávou je, že jeden z pěti Ajurvédských bylinných doplňků stravy je kontaminován olovem, rtutí a/nebo arzénem.
Pokud jde o antioxidační sílu, nedokázal jsem si představit, že by něco mohlo překonat hřebíček. Ale pak, kde se vzala, tu se vzala, přišla amla. Jenže pak se jako ještě jiná liga objevila triphala.
Triphala je nejčastěji používanou bylinnou směsí v celé ayurvédské medicíně. „Tri“ znamená „tři“; „phala“ (v sanskrtu) znamená „ovoce“. Je to jen kombinace tří druhů ovoce: indického angreštu (amla), ovoce bibhitaki a ovoce haritaki. Není to lék nebo nějaký extrakt, ale jen tři druhy ovoce, sušené a rozdrcené na prášek. Co to dokáže?
Co se týká antioxidační síly, špetka, kterou naberete mezi prsty, což by stálo pár korun, má asi takovou antioxidační sílu jako šálek borůvek. Tak to je extraliga! Zdá se, že je schopna všeho, co umí amla: ničí buňky rakoviny prsu in vitro, ale normální buňky prsu ponechává relativně nepoškozené. To samé rakovina slinivky. V době dosažení této koncentrace triphaly bylo 90 % buněk rakoviny slinivky mrtvých. Jak vidíte, přežilo pouze 10 % nádorových buněk. Kdyby byla triphala méně toxická pro normální buňky pankreatu, očekávali bychom něco jako toto. A pokud by byla pro normální buňky zcela netoxická, asi bychom mohli očekávat toto. Ale ve skutečně vědci našli toto. Jako by se speciálně snažila ochraňovat dobré buňky, zatímco zabíjí ty špatné.
Citát z nedávné studie: „Všechny tyto zprávy naznačují účinnost triphaly jako netoxické selektivní antineoplastické [protinádorové] látky.“ Znamená to, že je netoxická vůči normálním buňkám při dávkách toxických pro buňky nádorové. A to je to, co chceme. Takže, co na tom není tak pěkné?
Analýza z roku 2011: „Detekce toxických těžkých kovů a reziduí pesticidů v bylinách, které se běžně používají v bylinných směsích.“ A jejda. Začali jsme si uvědomovat, že je to problém asi před deseti lety, kdy CDC začala zaznamenávat případy „otravy olovem v souvislosti s ajurvédskými léky.“ Smrtelné mozkové nemoci u dětí, ochrnutí, ohluchnutí. Takže výzkumníci v Bostonu šli na každý indický trh v dosahu do 20 mil a vzali každý ajurvédský bylinný léčivý přípravek, který našli. Jeden z pěti obsahoval olovo, rtuť a/nebo arzen. Ale to je jen troška. Zjistili, že lidé trpící otravou olovem z ajurvédských léků měli vyšší úrovně olova než lidé, kteří trpí otravou po odstraňování olověných nátěrů! A není to jen Boston. Celonárodní průzkum před několika lety zjistil, že ženy používající ajurvédské bylinky mají o 24 % vyšší úroveň olova než ženy, které je neužívají.
Jak je uvedeno v úvodníku v časopise Indian Journal of Medical Sciences: „Otrava olovem při ajurvédské léčbě je podceňovaný mezinárodní problém.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Carlsen MH, Halvorsen BL, Holte K, Bøhn SK, Dragland S, Sampson L, Willey C, Senoo H, Umezono Y, Sanada C, Barikmo I, Berhe N, Willett WC, Phillips KM, Jacobs DR Jr, Blomhoff R. The total antioxidant content of more than 3100 foods, beverages, spices, herbs and supplements used worldwide. Nutr J. 2010 Jan 22; 9:3.
- Sandhya T, Mishra KP. Cytotoxic response of breast cancer cell lines, MCF 7 and T 47 D to triphala and its modification by antioxidants. Cancer Lett. 2006 Jul 18;238(2):304-13. Epub 2005 Aug 30.
- Shi Y, Sahu RP, Srivastava SK. Triphala inhibits both in vitro and in vivo xenograft growth of pancreatic tumor cells by inducing apoptosis. BMC Cancer. 2008 Oct 10;8:294.
- Sandhya T, Lathika KM, Pandey BN, Mishra KP. Potential of traditional ayurvedic formulation, Triphala, as a novel anticancer drug. Cancer Lett. 2006 Jan 18;231(2):206-14.
- Baliga MS. Triphala, Ayurvedic formulation for treating and preventing cancer: a review. J Altern Complement Med. 2010 Dec;16(12):1301-8.
- Rao MM, Kumarmeena A, Galib. Detection of toxic heavy metals and pesticide residue in herbal plants which are commonly used in the herbal formulations. Environ Monit Assess. 2011 Oct;181(1-4):267-71. Epub 2011 Jan 6.
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Lead Poisoning Associated with Ayurvedic Medications --- Five States, 2000--2003. MMWR Morb Mortal Wkly Rep. 2004 Jul 9;53(26):582-4.
- Saper RB, Kales SN, Paquin J, Burns MJ, Eisenberg DM, Davis RB, Phillips RS. Heavy metal content of ayurvedic herbal medicine products. JAMA. 2004 Dec 15;292(23):2868-73.
- Buettner C, Mukamal KJ, Gardiner P, Davis RB, Phillips RS, Mittleman MA. Herbal Supplement Use and Blood Lead Levels of United States Adults. J Gen Intern Med. 2009 Nov;24(11):1175-82. Epub 2009 Jul 3.
- Kales SN, Saper RB. Ayurvedic lead poisoning: an under-recognized, international problem. Indian J Med Sci. 2009 Sep;63(9):379-81.
Image thanks to Daniel R. Blume / flickr