Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Neutralizační účinky stravy na vliv dioxinů
Fytoživiny obsažené v některých rostlinných potravinách mohou blokovat toxické účinky průmyslových znečišťujících látek (např. dioxinů) na tělo prostřednictvím systému Ah receptoru.
Není příliš časté, že by jedna molekula sama o sobě přitahovala dostatečný zájem na vědeckých konferencích v mezinárodním měřítku, ale receptor Ah patří k vzácné elitě takových molekul. To je ten receptor v našich imunitních střevních buňkách, který je aktivován brokolicí a jinou brukvovitou zeleninou.
Poslední konference nabídla vzrušující nové zprávy o způsobu, jakým jsou z rostlin odvozené složky naší potravy nezbytné pro plně funkční imunitní systém střev. Zvláště jedna studie rozšířila naše chápání toho, jakým způsobem ovlivňuje strava imunitu a zdraví tím, že ukázala, jak živiny pocházející z rostlin do hloubky ovlivňují schopnosti střevní imunitní obrany. A střevní obrana není jen proti patogenům, které požijeme, ale také proti toxinům.
Jsme neustále vystaveni široké škále toxinů v cigaretovém kouři, ve výfukových plynech, ve zplodinách ze spalování, ve vařeném mase a rybách, mléčných výrobcích a dokonce i v mateřském mléce, protože i tyto potraviny jsou toxinům vystaveny. A mnohé z těchto znečišťujících látek mají toxické účinky, působící skrze systém receptorů Ah. Například dioxiny napadají tělo především skrze potravu, ta tvoří více než 90 % expozice, protože se soustřeďují v potravinovém řetězci, čímž představují závažný zdravotní problém.
Existují však fytonutrienty v ovoci, zelenině, čaji, červeném víně a luštěninách, které blokují účinky dioxinů tak, až se to blíží úrovním, které najdete v krevním oběhu lidí poté, co snědli ovoce a zeleninu. Ke snížení toxicity dioxinů na polovinu byla třeba dávka asi tří jablek denně nebo asi lžíce červené cibule, což je naneštěstí více než většina lidí za den sní. A poločas rozpadu těchto fytonutrientů v těle je jen asi 25 hodin, takže je musíme doplňovat každý den. Pokud jich však sníme dost, příjem ze stravy rostlinného původu by měl stačit k potlačení rakovinotvorných účinků dioxinů.
Nejprve jsme si mysleli, že jen brukvovitá zelenina dokáže tyto receptory zablokovat a odstranit toxiny, ale dává to vlastně smysl? Vzhledem k rozmanitosti a flexibilitě většiny typů stravy u savců by se specifická závislost na brukvovité zelenině kvůli její schopnosti optimalizovat imunitní funkci střev zdála být příliš omezující. Spíše to vypadá, že mnoho dalších potravin obsahuje sloučeniny s podobnými imunostimulačními vlastnostmi.
A skutečně, hledání potravin obsahujících podobné imunomodulační sloučeniny už začalo. Nyní víme, že široká škála přírodních rostlinných sloučenin může působit proti chemickému znečištění, kterému jsme všichni vystaveni. Ačkoliv jeden z těchto produktů, který také ukázal, že by měl mít potenciálně blokovat rakovinotvorné účinky dioxinů, je vlastně živočišného původu – je to velbloudí moč. O velbloudí moči, nikoli o moči kravské, bylo zjištěno, že inhibuje účinky známých karcinogenních chemických látek. Důležité je, že vědci zdůraznili, že nejvyšší stupeň inhibice prokázala moč velbloudic, které nebyly březí, lepší stupeň než těch, které březí byly. Takže příště až naše děti nebudou chtít jíst ovoce a zeleninu, můžeme jim říct: „Hele! Buď sníš tohle, nebo vypiješ velbloudí čúránky.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. A. Alhaider, M. A. M. El Gendy, H. M. Korashy, A. O. S. El-Kadi. Camel urine inhibits the cytochrome P450 1a1 gene expression through an AhR-dependent mechanism in Hepa 1c1c7 cell line. J. Ethnopharmacol. 2011 133(1):184 - 190.
- O. Leavy. Mucosal immunology: The 'AHR diet' for mucosal homeostasis. Nat. Rev. Immunol. 2011 11(12):806.
- H. Ashida, I. Fukuda, T. Yamashita, K. Kanazawa. Flavones and flavonols at dietary levels inhibit a transformation of aryl hydrocarbon receptor induced by dioxin. FEBS Lett. 2000 476(3):213 - 217.
- L. V. Hooper. You AhR what you eat: Linking diet and immunity. Cell 2011 147(3):489 - 491.
- C. Esser. Biology and function of the aryl hydrocarbon receptor: Report of an international and interdisciplinary conference. Arch. Toxicol. 2012 86(8):1323 - 1329.
- H. Tilg. Diet and Intestinal Immunity. N Engl J Med. 2012 366(2):181-183.
- H. Ashida, S. Nishiumi, I. Fukuda. An update on the dietary ligands of the AhR. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2008 4(11):1429 - 1447.
- J. F. Savouret, A. Berdeaux, R. F. Casper. The a
Images thanks to Tonamel, Martin LaBarr, ulterior epicure, and Hal Dick via flickr; and Evan-Amos, Brian Arthur, Fir0002, Popolon, Amada44, and United States Department of Health and Human Services via Wikimedia