Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
O kolik déle lidé žijí díky statinům?
Jaké jsou výhody a nevýhody relativního rizika versus absolutního rizika versus počtu nutného léčit versus průměrného oddálení úmrtí při užívání statinových léků snižujících hladinu cholesterolu?
V reakci na obvinění, že popisování přínosů statinů jen z pohledu snížení relativního rizika je statistický podvod vytvářený za účelem zveličit skutečnou účinnost statinů, bylo upozorněno na to, že problém s popisováním účinků v podobě snížení absolutního rizika nebo „počtu lidí k vyléčení jednoho“ tkví v závislosti výsledků na délce trvání studie. Uvedu příklad. Řekněme, že je nemoc, u které máte každoročně 2% pravděpodobnost úmrtí, existuje však lék, který riziko sníží o 50 %. Zní to skvěle, ale pak vám dojde, že za ten jeden rok se vaše riziko vlastně snížilo jen ze 2 na 1 %. Snížení vašeho absolutního rizika je jen o 1 %. Kdyby lék užívalo 100 lidí, tak by za rok místo dvou lidí umřel jeden. Museli byste tedy léčit 100 lidí, abyste zachránili jednoho. Máte zhruba 99% pravděpodobnost, že roční užívání léku na vás nebude mít vliv. Říci, že lék sníží vaše riziko úmrtí o 50 %, pak působí jako přehánění. Popřemýšlejte o tom. Přínosy se s časem navyšují. Jestliže máte 2% pravděpodobnost úmrtí každý rok, rok za rokem, tak za pár dekád už většina lidí odmítajících užívání léků bude mrtvá, zatímco většina uživatelů léků by byla ještě naživu. Takže je pravda, že první rok užívání byste měli asi jen 1% šanci, že vám lék zachrání život, ale časem by to narostlo v docela slušnou šanci, že by vám lék nakonec život zachránil.
To je ten největší důvod, proč použití relativního rizika dává smysl. Absolutní riziko se mění v závislosti na časovém období, o kterém je řeč. Díky relativnímu riziku však víte, že jakékoliv vaše současné riziko můžete užíváním léku snížit v uvedeném případě na polovinu. Statiny sice snižují riziko jen o 25 %, ale jelikož je srdečně-cévní onemocnění největším zabijákem mužů i žen, tak v případě vaší neochoty změnit stravu jde o silný argument ve prospěch těchto druhů léků. Stejnou závislost na délce konání studie pozorujeme u „oddálení smrti“ díky užívání statinů. O kolik déle žijete, užíváte-li statiny?
Průměrné „oddálení smrti“ má určité výhody nad jinými ukazateli. Může poskytnout lepší intuitivní pochopení dat široké veřejnosti. Naopak údaj „počet potřebný k vyléčení jednoho“ působí spíše jako stanovení pravděpodobnosti výhry/prohry v loterii. Když statin předejde vzniku jednoho srdečního infarktu při 5leté léčbě 100 pacientů, není to tak, že by zbylých 99 % lidí nic nezískalo. I jejich cholesterol poklesl a postup srdečního onemocnění se nejspíše zpomalil, jen to ještě nestačilo k tomu, aby lék během krátkého času zabránil infarktu.
Jaký vliv tedy mají statiny na průměrné přežití? Podle prvotních odhadů, na základě shrnutí všech randomizovaných studií, bylo „průměrné oddálení smrti“ vypočítáno asi na 3 až 4 dny. Cože? Kdo by užíval každý den lék jen proto, aby žil o pár dní déle? Dobře, tak nejprve mi to dovolte uvést do kontextu. Tři nebo čtyři dny jsou ve skutečnosti porovnatelné s prodloužením života plynoucím z jiných lékařských zásahů.
Například téměř shodné s přínosem vysoce účinných dětských vakcín. Protože jsou vakcíny tak úspěšné ve vyhlazování nakažlivých nemocí, dnes už k délce života dítěte v průměru přidají jen 3 dny navíc. Samozřejmě platí, že pokud je vaše dítě tím vzácným případem a vakcína ho přímo zachrání, získá celý život. Proto očkujeme. Jako malinký přínos se to v průměru jeví zkrátka proto, že se přínos rozdělí mezi miliony dětí, které dostanou očkování. Je to se statiny stejné?
Aktualizovaný odhad byl vydán v roce 2019. Stojí v něm, že původní odhad 3-4 dny života byl velmi nepřesný a průměrné „oddálení smrti“ bylo ve skutečnosti 10 celých dní. Novináři o tom psali senzacechtivé články, nedocházelo jim však, že jde o prodloužení za dobu trvání studie. Jestliže je vaše očekávané dožití jen pět let, pak ano, statiny by mohly prodloužit život jen o těch 10 dní, jenže statiny se užívají mnohem déle. Chcete zjistit, o kolik déle byste žili, kdybyste léky užívali po zbytek života.
A v tom případě to není 10 dní navíc, ale přinejlepším až 10 let navíc. Užívání statinů vám může umožnit žít o celé roky déle. Je to tím, že za každý milimol na litr, o který snížíte svůj LDL cholesterol, můžete žít o 3 roky déle, možná i o šest let déle, zaleží na konkrétní studii. Milimol je roven 39 americkým jednotkám. Takže když snížíte LDL cholesterol o 39 mg/dl (1 mmol/l), máte léta k dobru. Když budete celý život cvičit, prodloužíte si život tak o 6 měsíců. Přestaňte kouřit a získáte 9 měsíců. Snižte svůj LDL cholesterol o 1 mmol/l a získáte celé roky navíc. Dosáhnout toho můžete užíváním léků nebo už během 2 týdnů konzumací stravy plné ovoce, zeleniny a ořechů.
Chcete vědět, co je lepší než léky? Něco důležitého a naprosto základního bylo ztraceno v kontroverzi okolo širšího uplatnění léčby statiny. Je nezbytné, aby pacienti byli svými lékaři informováni. Mělo by to být i v příbalovém letáku. Informace, že nejen jejich hladiny cholesterolu, ale i riziko srdečně-cévních nemocí lze výrazně snížit osvojením rostlinného stravování - i bez pomoci léků. Úprava jídelníčku pro snížení rizika srdečně-cévních nemocí, včetně konzumace rostlinné stravy, má prokázanou schopnost zlepšit hladinu cholesterolu, obezitu, hypertenzi, systémový zánět a mnoho dalšího. Důležitost možnosti ovlivnit zdraví rostlinnou stravou ještě stoupne, vezmeme-li v potaz, že na rozdíl od statinů přináší žádoucí vedlejší účinky: zeštíhlení, více energie a zvýšení kvality života.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org