Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ochrana kognitivních funkcí
Různé druhy ovoce a zeleniny zjevně podporují různé kognitivní domény mozku, důležitá je tedy nejen kvantita, ale i pestrost.
Je celé ovoce vždy lepší než šťáva, kterou z něj získáme, pokud jde o ochranu mozku? Studii o šťávě máme. A co o celých kusech ovoce nebo zeleniny? Díky největšímu registru dvojčat na světě dospěli vědci minulý rok k následujícímu závěru: „Vyšší spotřeba ovoce a zeleniny může snížit riziko rozvoje demence a Alzheimerovy choroby.“
Studium dvojčat je přínosné z následujícího důvodu: jestliže jeden člověk z dvojčat onemocní Alzheimerovou chorobu a druhý ne, získáme jedinečný pohled na vliv prostředí a stravy, protože dvojčata jsou si geneticky velmi podobná.
„Tato zjištění ukazují, že je důležité zahrnout vyšší podíl ovoce a zeleniny do stravy pro zachování kognitivního zdraví.“ Ale které druhy jsou nejlepší? V roce 2005 studie zdravotních sester na Harvardu ukázala, že vysoká spotřeba zejména brukvovité a listové zeleniny brzdí zhoršování kognitivních funkcí. Až do roku 2010 byly postupně testovány desítky rostlinných potravin, včetně tuřínu. Tentokrát proběhla studie v Norsku. Tam lidé nejedí mnoho rostlinných potravin. Například průměrná denní spotřeba fazolí činí 1,3 gramů denně. To je vlastně jedna fazole, možná jen její půlka.
Vědci zjistili, že téměř všechna rostlinná jídla zlepšovala kognitivní výkon, včetně brambor, což bylo příjemné překvapení, a hub. Jediná negativní asociace v souvislosti s kognitivními funkcemi byla zjištěna u konzumace vyššího množství bílého chleba. Podíváte-li se na zjištěná data, uvidíte negativní výsledky i u jiné skupiny rostlinných potravin; nebyl to jen bílý chléb, ale i koláče, záviny a sušenky. To, že je strava rostlinná, ještě neznamená, že je i zdravá. Ovocný džus prohrál ve srovnání s konzumací celého ovoce, reakce korelovala s dávkou ovoce a zeleniny. Čím více je jíte, tím lépe, obzvláště to platí u prvního půl kilogramu, v grafu je patrný strmější nárůst, pak se křivka vyrovnává.
A možná nejzajímavější zjištění je to následující: různé potraviny zřejmě posilují různé oblasti mozku. Například celková spotřeba zeleniny vykazovala nejsilnější pozitivní asociaci s výkonnými funkcemi, rychlostí vnímání, rozpoznávacími funkcemi a významovou i faktickou pamětí, zatímco příjem ovoce byl více spojován s vizuálními dovednostmi a autobiografickou pamětí. I když mrkev a brukvovitá zelenina se jeví jako vítěz nad ostatními, musíme jíst nejrůznější zdravé rostlinné potraviny, protože každá z nich přispívá k rozvoji různých kognitivních oblastí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Hughes TF, Andel R, Small BJ, Borenstein AR, Mortimer JA, Wolk A, Johansson B, Fratiglioni L, Pedersen NL, Gatz M. Midlife Fruit and Vegetable Consumption and Risk of Dementia in Later Life in Swedish Twins. Am J Geriatr Psychiatry. 2010 May;18(5):413-20.
- Dai Q, Borenstein AR, Wu Y, Jackson JC, Larson EB. Fruit and Vegetable Juices and Alzheimer’s Disease: The Kame Project. Am J Med. 2006 Sep;119(9):751-9.
- Kang JH, Ascherio A, Grodstein F. Fruit and vegetable consumption and cognitive decline in aging women. Ann Neurol. 2005 May;57(5):713-20.
- Nurk E, Refsum H, Drevon CA, Tell GS, Nygaard HA, Engedal K, Smith AD. Cognitive performance among the elderly in relation to the intake of plant foods. The Hordaland Health Study. Br J Nutr. 2010 Oct;104(8):1190-201.
Image thanks to ggpurk / Flickr