Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ochratoxin ve snídaňových cereáliích
Jednou z mála kontaminujících látek v potravinách, které se vyskytují ve větším množství u lidí stravujících se rostlinnou stravou, jsou mykotoxiny, plísňové toxiny obsažené v plesnivých složkách potravin, například v ovsu.
Toto je první díl ze čtyřdílné videosérie o mykotoxinech, jako jsou ochratoxin a alfatoxin. V této sérii si přiblížíme, co jsou zač, ve kterých potravinách je najdeme a jestli bychom si měli dělat starosti s jejich požitím.
Ve Francii porovnávali vystavení kontaminantům ze stravy mezi vegetariány a konzumenty masa. Výsledky ukázaly, že vystavení perzistentním znečišťujícím látkám, jako jsou PCB a dioxiny, bylo u vegetariánu výrazně menší, a to kvůli absenci potravin živočišného původu. Na druhou stranu měli vyšší odhadované vystavení některým mykotoxinům, plísňovým toxinům obsaženým v plesnivých potravinách.
Na planetě je celá řada různých plísní a valná většina z nich je neškodná. Během posledních několika let se určité plísňové toxiny, jako jsou alfatoxin a ochratoxin, začaly objevovat ve snídaňových cereáliích. Stovky vzorků odebraných z obchodů putovalo na rozbor a zhruba půlka z nich byla kontaminována ochratoxinem. Nicméně šlo o obchody v Pákistánu. Pákistán má subtropické podnebí s monzunovými dešti a bleskovými záplavami, což vede k množení plísní.
Podobné výsledky se ale objevily i v Evropě. Srbsko, Španělsko, Portugalsko. Pak byly mykotoxiny objeveny ve snídaňových cereáliích v Kanadě. A co snídaňové cereálie v USA?
Sesbíráno bylo 144 vzorků a podobně jako v jiných zemích i zde polovina obsahovala ochratoxin, ovšem jen 7 % překročilo horní limit stanovený Evropskou komisí. Jaký význam máme přikládat nalezení ochratoxinu ve snídaňových cereáliích z USA? Toto byla dosud největší studie, zahrnovala téměř 500 vzorků cereálií z regálů obchodů napříč USA. Celková míra detekce byla asi 40 %, z toho jen 16 vzorků překračovalo evropské standardy. Všechny cereálie obsahující ochratoxin byly vyrobeny z ovsa. Asi 1 ze 13 vzorků ovesných snídaňových cereálií byl kontaminován.
Ochratoxin začíná být mnoha zeměmi stále více regulován, aby se minimalizovalo dlouhodobé vystavení. Zde vidíme platné regulace pro mykotoxiny v obilných výrobcích pro děti v různých zemích. Některé státy jsou velmi striktní, jako ty v Evropské unii. Jiné méně. A někde dokonce nemají žádné regulace. Ochratoxin v USA v současnosti není nijak hlídán a regulován.
A co když budeme kupovat jen bio výrobky? Člověk by čekal, že na tom budou možná i hůře, jelikož fungicidy nejsou v ekologickém zemědělství povoleny. Nicméně koncentrace mykotoxinů jsou obvykle v biopotravinách podobné nebo i nižší ve srovnání s těmi konvenčními.
V jedné studii snídaňových cereálií například výzkumníci nalezli podobnou kontaminaci. U jídla pro malé děti to stejné. Z pohledu mykotoxinů nelze říci, že by jedno bylo lepší než druhé. Navzdory absenci fungicidů ekologické zemědělství obecně dokáže udržovat kontaminaci mykotoxiny na nízkých úrovních. Pomůžeme si však vůbec, když kontaminace je tak rozšířená? Jak velké bychom si měli dělat obavy ohledně zdravotních dopadů při dlouhodobém vystavení tomuto silnému mykotoxinu?
Když se podíváte na vzorky krve odebrané populacím před desítkami let, občas u 100 % lidí vyjde pozitivita na ochratoxin proudící v krvi. Svým způsobem jde o prakticky neodstranitelné kontaminanty potravin, a jelikož detekce mykotoxinů není vždy jednoduchá, mohou nám zůstat skryty. Když už je potravina kontaminována, mykotoxiny nelze zničit vařením. Existují tedy potraviny, kterým bychom se měli snažit vyhnout kvůli vyššímu riziku kontaminace? Přesně na tuto otázku si odpovíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Fleury S, Rivière G, Allès B, et al. Exposure to contaminants and nutritional intakes in a French vegetarian population. Food Chem Toxicol. 2017;109(Pt 1):218-29.
- Borchers AT, Chang C, Eric Gershwin M. Mold and Human Health: a Reality Check. Clin Rev Allergy Immunol. 2017;52(3):305-22.
- Iqbal SZ, Rabbani T, Asi MR, Jinap S. Assessment of aflatoxins, ochratoxin A and zearalenone in breakfast cereals. Food Chem. 2014;157:257-62.
- Torović L, Trajković Pavlović L, Popović M. Ochratoxin A and aflatoxin B1 in breakfast cereals marketed in Serbia - occurrence and health risk characterisation. Food Addit Contam Part B Surveill. 2017;10(3):176-84.
- Ibanez-Vea M, Martinez R, Gonzalez-Penas E, Lizarraga E, Lopez de Cerain A. Co-occurrence of aflatoxins, ochratoxin A and zeralenone in breakfast cereals from spanish market. Food Cont. 2011;22(12):1949-55
- Martins C, Assunção R, Cunha SC, et al. Assessment of multiple mycotoxins in breakfast cereals available in the Portuguese market. Food Chem. 2018;239:132-40.
- Roscoe V, Lombaert GA, Huzel V, et al. Mycotoxins in breakfast cereals from the Canadian retail market: a 3-year survey. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2008;25(3):347-55.
- Nguyen KTN, Ryu D. Concentration of ochratoxin A in breakfast cereals and snacks consumed in the United States. Food Cont. 2014;40:140-4.
- Lee HJ, Ryu D. Significance of Ochratoxin A in Breakfast Cereals from the United States. J Agric Food Chem. 2015;63(43):9404-9.
- Piacentini KC, Ferranti LS, Pinheiro M, Bertozzi BG, Orcha LO. Mycotoxin contamination in cereal-based baby foods. Current Opinion in Food Science. 2019;30:73-8.
- Rembialkowska E. Quality of plant products from organic agriculture. J Sci Food Agr. 2007:87(15):2757-62
- Cappozzo J, Jackson L, Lee HJ, et al. Occurrence of Ochratoxin A in Infant Foods in the United States. J Food Prot. 2017;80(2):251-6.
- Brodal G, Hofgaard IS, Eriksen GS, Bernhoft A, Sundheim L. Mycotoxins in organically versus conventionally produced cereal grains and some other crops in temperate regions. World Mycotoxin J. 2016;9(5):755-70.
- Malir F, Ostry V, Pfohl-Leszkowicz A, Malir J, Toman J. Ochratoxin A: 50 Years of Research. Toxins (Basel). 2016;8(7):191.
- Capcarova M, Zbynovska K, Kalafova A, Bulla J, Bielik P. Environment contamination by mycotoxins and their occurrence in food and feed: Physiological aspects and economical approach. J Environ Sci Health B. 2016;51(4):236-44.
- Kumar P, Mahato DK, Kamle M, Mohanta TK, Kang SG. Aflatoxins: A Global Concern for Food Safety, Human Health and Their Management. Front Microbiol. 2017;7:2170.