Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Okořeňme si ochranu naší DNA
DNA lidí používajících při vaření koření jako zázvor, rozmarýn a kurkuma je zřejmě méně náchylné k rozpadání.
Tato význačná studie porovnávající schopnost různých druhů koření potlačit zánět také porovnávala jejich schopnost chránit DNA. Hřebíček, zázvor, rozmarýn a kurkuma byly schopné významně potlačit zánětlivou odezvu. A co ochrana DNA?
Pokud odebereme vzorek tkáně náhodnému člověku, přibližně 7 % jeho buněk může vykazovat známky poškození DNA, skutečné porušení řetězců DNA. Když tyto buňky zahrnete dávkou volných radikálů, číslo může vzrůst až na 10 %. Pokud však člověk jí týden zázvor, počet poškozených buněk klesne na 8 %. Tady vidíte vzorek tkáně odebraný člověku, který nejedl žádné bylinky a koření. V důsledku toho byly buňky takových lidí citlivé na poškození DNA oxidačním stresem. Když však do stravy zařadíme obyčejný zázvor, můžeme toto poškození snížit o 25 %, to stejné platí pro rozmarýn.
Ovšem podívejte se na kurkumu. Poškození DNA se sníží o polovinu. Znovu připomínám, že nemíchali samotnou kurkumu s buňkami v Petriho misce. Jde o porovnání toho, co se stane, když vystavujete buňky konzumentů koření a buňky lidí nepoužívajících koření působení volných radikálů. Pak si k tomu vědci posadí a spočítají, jaké poškození DNA utrpělo.
A nejen, že kurkuma účinkovala mnohem lépe, ale stačilo jí dokonce i menší množství. Zde je srovnání 1 a čtvrt lžičky zázvoru nebo rozmarýnu denně se zhruba osminou čajové lžičky kurkumy, to je v podstatě jen špetka denně. Kurkuma je takto silná. Každého proto pobízím k tomu, aby toto úžasné koření používal při vaření. Chutná skvěle a zároveň může chránit naše buňky, ať už jsou vystaveny dodatečné zátěži, nebo nikoliv. Pokud spočítáte díry v řetězcích DNA lidských buněk před a po týdnu konzumace koření, bez dodatečného vystavení volným radikálům, u zázvorové a rozmarýnové skupiny nevidíte žádnou ochranu. Skupina konzumující kurkumu však podle všeho opět snížila poškození DNA na polovinu.
Může to být tím, že kurkumin je nejen sám o sobě antioxidantem, ale také zvyšuje aktivitu našich vlastních antioxidačních enzymů. Kataláza je jedním z nejaktivnějších enzymů v těle. Každý dokáže detoxikovat miliony volných radikálů za sekundu! A pokud budete konzumovat množství odpovídající třem čtvrtinám čajové lžičky kurkumy denně, aktivita tohoto enzymu v krevním oběhu se zvýší o 75 %!
A proč vlastně doporučuji používat kurkumu při vaření, a ne jako přísadu do smoothie? Protože tento účinek byl pozorován u tepelně upravené kurkumy. V praxi se totiž mnoho bylin a koření konzumuje pouze v tepelně upravené podobě, proto testovali kurkumu a oregano v syrové i vařené podobě. Pokud jde o ochranu před poškozením DNA, výsledky syrové kurkumy nedosáhly statistického významu. U protizánětlivého účinku to však bylo přesně naopak. Kurkumu bychom tedy měli jíst v obou podobách.
Co se týče praktických rad ohledně uplatnění kurkumy v kuchyni, dobrou volbou je přidávat ji do sladkých jídel obsahujících také skořici a zázvor. Přidávám ji do smoothie s příchutí dýňového koláče. Kromě kurkumy se skládá z konzervy dýně, mražených brusinek, vypeckovaných datlí, směsi koření na dýňový koláč a rostlinného mléka dle vašeho výběru. S kurkumou také vařte jídla, můžete použít sušený prášek i čerstvý kořen. Zde také doporučují tzv. kurkumové mléko, což je tradiční indický elixír vyrobený z mléka, kurkumy a cukru.
Já bych navrhoval nahradit cukr zdravějším sladidlem a mléko použít rostlinné. Například sójové mléko může nápoji dodat dodatečný příznivý účinek. Pokud užíváte kurkumu jako prostředek k boji se zánětem, tak na rozdíl od mléčných bílkovin se ve studii u lidí konzumujících sójovou bílkovinu podařilo významně zlepšit pohyblivost kloubů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A. Hutchins-Wolfbrandt, A. M. Mistry. Dietary turmeric potentially reduces the risk of cancer. Asian Pac J Cancer Prev. 2011 12:3169 - 3173.
- S. S. Percival, J. P. V. Heuvel, C. J. Nieves, C. Montero, A. J. Migliaccio, J. Meadors. Bioavailability of Herbs and Spices in Humans as Determined by ex vivo Inflammatory Suppression and DNA Strand Breaks. J Am Coll Nutr. 2012 31(4):288 - 294.
- B. B. Aggarwal, S. C. Gupta, B. Sung. Curcumin: An orally bioavailable blocker of TNF and other pro-inflammatory biomarkers. Br. J. Pharmacol. 2013 169(8):1672 - 1692.
- R. A. DiSilvestro, E. Joseph, S. Zhao, B. Joshua. Diverse effects of a low dose supplement of lipidated curcumin in healthy middle aged people. Nutr J. 2012 11(1):79.
- B. H. Arjmandi, D. A. Khalil, E. A. Lucas, B. J. Smith, N. Sinichi, S. B. Hodges, S. Juma, M. E. Munson, M. E. Payton, R. D. Tivis, A. Svanborg. Soy protein may alleviate osteoarthritis symptoms. Phytomedicine 2004 11(7 - 8):567 - 575.
Images thanks to EssjayNZ, Photoverulam, Meerkatbaby, Anthro_aya, Meganmillscrm, Theimpulsivebuy, doegox, Carol Mitchell and riy via Flickr; Ayacop via Wikimedia Commons; and Saxluvr via clker.com. Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.