Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Optimální dávka vitamínu B12 pro děti, seniory a těhotné ženy
Od 50 let věku by každý, nehledě na typ stravování, měl začít užívat doplňky stravy s B12, případně obohacené potraviny. Od 65 let už mohou být dostačující pouze doplňky stravy s vysokými denními dávkami B12.
Všeobecné zlepšení statusu B12 se jeví jako „výživová nezbytnost s možnými rozsáhlými přínosy pro zdraví,“ zejména na počátku a na konci života - v raném dětství a u seniorů. Vysvětlil jsem vám svá doporučení ohledně užívání doplňků stravy s vitamínem B12 - 1x týdně nebo 1x denně, stejně jako alternativu v podobě dostatečného denního příjmu potravin obohacených o B12. U osob nad 65 let věku jsou však doporučení úplně jiná. Doporučení se mění tak, že by každý měl denně užívat vysokou dávku, konkrétně 1 000 μg.
Od 50 let věku by každý, konzumenti masa i vegani, měli užívat doplňky stravy s B12 nebo jíst obohacené potraviny. Nad 65 let věku už 50 μg nemusí stačit. Dokonce ani 100 μg se nezdá dost. Výzkumníci otestovali tři různé dávky a zjistili, že většina nedokázala normalizovat MMA. Pomohla až dávka 1 000 μg. (Pokles MMA je ukazatelem dostatku B12). Testovali však jen dávky 25, 100 a 1 000 μg. Možná by 250 nebo 500 stačilo?
Výzkumníci si dali za cíl přijít na adekvátní dávku pro osoby v tomto věku a ukázalo se, že většina potřebuje alespoň 650-1000 μg denně, proto osobně lidem nad 65 let doporučuji užívat 1 000 μg denně.
Dobrá. A co ten druhý konec životního cyklu? Následky deficience a insufience B12 během raného i pozdějšího dětství mohou být zničující. A netýká se to jen těhotných žen na rostlinné stravě. „Nedostatečný příjem B12 během těhotenství je běžný dokonce i mezi populacemi konzumujícími masné výrobky.“ Zhruba čtvrtina všech těhotných žen nepřijímá dostatek vitamínu B12 a toto číslo během třetího trimestru dosahuje takřka až na jednu třetinu. Insuficience však není tak hrozivá jako silná deficience, která se může projevovat například i mozkovou atrofií, tedy scvrkáváním mozku, jaké bylo pozorováno u „dítěte s nedostatkem vitamínu B12 a matkou vegetariánkou.“ Naštěstí lze i vážnou atrofii mozku značně zvrátit doplněním B12. Lepší je však takovému silnému nedostatku předcházet.
Řešení navržené skupinou francouzských pediatrů zní: děti neživit vegansky, jelikož doplňování B12 je nevyhnutelné. A neříkají to jen oni. Být veganem či nebýt veganem. V roce 2016 dvě odborné organizace, U.S. Academy of Nutrition and Dietetics a German Nutrition Society, vydaly rozporná prohlášení. U.S. Academy se vyjádřila, že i striktně rostlinná strava je vhodná pro všechna vývojová stádia člověka, zatímco německé uskupení zopakovalo slova francouzské skupiny. Řekli, že vzhledem k nutnosti doplňovat B12 nelze veganskou stravu doporučit těhotným a kojícím ženám, miminkům, dětem ani dospívajícím. Aby v tom byl ještě větší zmatek, American Academy of Pediatrics se vyjádřila dvojmo. Na jednom místě se shodují s postojem U.S. Academy, zatímco na jiném místě tvrdí, že veganské stravování nelze u dětí doporučit. Domnívám se však, že říkají to stejné. Všichni se shodnou na tom, že rostlinná strava bez doplňování vitamínu B12 je špatným nápadem. Proto U.S. Academy upřesňuje, že má být strava „správně sestavena.“ Každý člověk na rostlinné stravě, zejména pak těhotné a kojící ženy, si musí zajistit spolehlivý a pravidelný zdroj vitamínu B12, takže doplňky stravy nebo potraviny o vitamín obohacené. Pak je možné spojit přínosy obojího do jednoho.
Proto vznikají recenze s titulky typu: Těhotenství na rostlinné stravě: nebezpečí nebo všelék? Nebezpečné to je, pokud neužíváte vitamín B12, ovšem „dodržování rostlinné stravy během těhotenství vás může chránit před preeklampsií, pregravidní obezitou a minimalizovat vystavení látkám poškozujícím DNA.“ Navíc může také chránit novorozence „před propuknutím pediatrických nemocí, jako jsou dětské sípání, cukrovka, defekty neurální trubice, orofaciální rozštěpy a některé pediatrické nádory.“ „Těhotné veganky mají nižší než průměrný výskyt císařských řezů, méně poporodních depresí a nižší neonatální a mateřskou mortalitu. Žádné komplikace nebo negativní výsledky u nich nepřekračují průměr.“ Navíc mají i nižší výskyt potíží dříve zvaných toxémie, jde o potenciálně nebezpečnou komplikaci těhotenství - preeklampsii. „Celkově vzato rostlinné stravování poskytuje ochranu zdraví matkám i novorozencům,“ nejen „snížením rizika několika komplikací souvisejících s těhotenstvím,“ ale také snížením rizika dětských nemocí. „Děti konzumující rostlinnou stravu mají nižší riziko rozvoje obezity,“ evidentně jsou méně vystaveny léčivům používaným při chovu hospodářských zvířat a mají příznivé profily protizánětlivých buněčných signalizačních faktorů. Znovu však opakuji, že rostlinná strava musí být obohacena dostatkem B12.
Těhotné a kojící ženy mohou následovat mé doporučení užívat 50 μg denně, platící pro netěhotné dospělé, případně 2 000 μg 1x týdně. Doporučuje se však tuto dávku raději rozdělit na dvě poloviny, aby se zlepšila vstřebatelnost. Po odstavení kojenců jim můžeme začít podávat 5 μg denně. Děti ve věku 4-10 let mohou užívat polovinu dospělácké denní dávky, 25 μg denně. Od 11 let mohou dostávat 50 μg denně nebo 2 000 μg týdně. S předávkováním si nemusíte dělat starosti. Vitamín je rozpustný ve vodě a hrozí vám tak jen drahá moč.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Green R, Allen LH, Bjørke-monsen AL, et al. Vitamin B deficiency. Nat Rev Dis Primers. 2017;3:17040.
- Macfarlane AJ, Shi Y, Greene-finestone LS. High-dose compared with low-dose vitamin B-12 supplement use is not associated with higher vitamin B-12 status in children, adolescents, and older adults. J Nutr. 2014;144(6):915-20.
- Rajan S, Wallace JI, Brodkin KI, Beresford SA, Allen RH, Stabler SP. Response of elevated methylmalonic acid to three dose levels of oral cobalamin in older adults. J Am Geriatr Soc. 2002;50(11):1789-95.
- Eussen SJ, De groot LC, Clarke R, et al. Oral cyanocobalamin supplementation in older people with vitamin B12 deficiency: a dose-finding trial. Arch Intern Med. 2005;165(10):1167-72.
- Smith AD, Warren MJ, Refsum H. Vitamin B. Adv Food Nutr Res. 2018;83:215-279.
- Sukumar N, Rafnsson SB, Kandala NB, Bhopal R, Yajnik CS, Saravanan P. Prevalence of vitamin B-12 insufficiency during pregnancy and its effect on offspring birth weight: a systematic review and meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2016;103(5):1232-51.
- Kocaoglu C, Akin F, Caksen H, Böke SB, Arslan S, Aygün S. Cerebral atrophy in a vitamin B12-deficient infant of a vegetarian mother. J Health Popul Nutr. 2014;32(2):367-71.
- Lövblad K, Ramelli G, Remonda L, Nirkko AC, Ozdoba C, Schroth G. Retardation of myelination due to dietary vitamin B12 deficiency: cranial MRI findings. Pediatr Radiol. 1997;27(2):155-8.
- Lemale J, Mas E, Jung C, Bellaiche M, Tounian P. Vegan diet in children and adolescents. Recommendations from the French-speaking Pediatric Hepatology, Gastroenterology and Nutrition Group (GFHGNP). Arch Pediatr. 2019;26(7):442-450.
- Pawlak R. To vegan or not to vegan when pregnant, lactating or feeding young children. Eur J Clin Nutr. 2017;71(11):1259-1262.
- Piccoli GB, Clari R, Vigotti FN, et al. Vegan-vegetarian diets in pregnancy: danger or panacea? A systematic narrative review. BJOG. 2015;122(5):623-33.
- Baroni L, Goggi S, Battaglino R, et al. Vegan Nutrition for Mothers and Children: Practical Tools for Healthcare Providers. Nutrients. 2018;11(1)
- Pistollato F, Sumalla cano S, Elio I, Masias vergara M, Giampieri F, Battino M. Plant-Based and Plant-Rich Diet Patterns during Gestation: Beneficial Effects and Possible Shortcomings. Adv Nutr. 2015;6(5):581-91.