
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Otrava mořskými plody projevující se vynecháváním paměti
Vzácný toxin nazývaný kyselina domoová, se může vyskytovat v tuňáku a jiných mořských živočiších, přičemž jejich konzumace může vyvolat anterográdní amnézii, ztrátu krátkodobé paměti, kterou zpopularizoval film Memento.
V nedávné době byl zveřejněn odborný posudek týkající se kyseliny domoové. Jde o silný neurotoxin, který se (extrémně vzácně) nachází v mořských plodech a může způsobit záchvaty, kóma a smrt, stejně jako paralytické rybí toxiny, ale co je ještě zajímavější, kyselina domoová může způsobit poruchy krátkodobé paměti. Pokud někdo viděl film Memento, tak přesně o tomhle se tam bavili, jde o anterográdní amnézii.
Uveďme si jeden příklad na ukázku. Před požitím mušlí byl pacient zcela soběstačným vlastníkem malé firmy. Po večeři se mu udělalo zle, prozvracel celou noc. Potom se však jeho stav začal doopravdy zhoršovat. O deset dní později ležel v kómatu připojený na plicní ventilátor. Nakonec se zotavil. O tři měsíce později byl opět při vědomí, normálně komunikoval, měl v pořádku úsudek i sociální dovednosti. Nevěděl však, kde se nachází nebo co je za den. Nepamatoval si ve skutečnosti vůbec nic od okamžiku, kdy se mu udělalo zle. Od té doby byl „neschopen ukládat si do paměti jakékoliv nové informace.“ Pamatoval si však celý svůj život předtím, až do té osudné večeře. Toxin cílí na hipokampus, část mozku, ve které jsou uloženy vzpomínky. Když o několik let později zemřel, při pitvě u něj v této části mozku nalezli úplnou ztrátu nervové tkáně.
Tento toxin z mořských živočichů schopný způsobit amnézii již byl nalezen v tuňáku, ančovičkách, makrele, sardinkách a halibutovi. A rozsivky, které vytvářejí tento toxin, jenž se akumuluje v potravním řetězci a tělech ryb, „se stávají čím dál běžnějšími a toxičtějšími, proto představují přetrvávající ohrožení lidského zdraví a bezpečnosti mořských plodů.“
Toxin je tepelně stabilní, takže „je zřejmé, že vaření nijak nezvýší bezpečnost výrobků kontaminovaných kyselinou domoovou.“ Kyselina prochází i placentou, proniká do mozkové tkáně a hromadí se v plodové vodě, takže největší starosti nám dělá, že jí mohou být vystaveny i malé děti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to John A Beal, PhD via Wikimedia Commons, and Jonathan Ehrich and jetheriot via flickr.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
