Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovlivňují mobilní telefony funkci mozku?
World Health Organization dospěla k závěru, že záření z mobilních telefonů může způsobovat mozkové nádory, ale jaké má účinky na kognitivní funkci?
V současné době přesně nevíme, do jaké míry je zvýšeno riziko výskytu rakoviny či jiných nepříznivých dopadů tím, že se nadměrně vystavujeme radiofrekvenčnímu záření z mobilních telefonů. Před nějakou dobou jsem zkoumal data ohledně výskytu mozkových nádorů. Jaký další potenciálně nebezpečný efekt může mít toto záření na naše zdraví? Jaký je například jeho vliv na mozkové funkce?
Dramatický nárůst používání mobilních telefonů vyvolal obavy ohledně možných negativních účinků radiofrekvenčních signálů, které zasahují náš mozek. Nicméně stále zůstává neobjasněno, zda přímá expozice mobilnímu telefonu ovlivňuje lidský mozek. A tak vědci rozhodli, že je třeba to prozkoumat. Použili zobrazovací metodu PET a zjistili zvýšenou mozkovou aktivitu v té části mozku, která je nejblíže vystavena anténě telefonu, a to po 50 minutách jeho používání. Ale co to vlastně znamená? Jedná se o důkaz toho, že lidský mozek vykazuje alespoň nějakou citlivost vůči účinkům záření mobilního telefonu. Zvýšení metabolismu v oblastech mozku nejblíže vystavených anténě, tedy záření telefonu, může zvýšit excitabilitu mozkové tkáně.
Potenciální zdravotní důsledky této skutečnosti nejsou známy, jak bylo konstatováno v článku, ačkoli nám to naznačuje možný vliv na fungování mozku tím, že působí na některé neurotransmitery a neurochemické mozkové aktivity. Možná se tak dají vysvětlit změny ve výsledcích duševních testů, které byly patrné po expozici záření mobilních telefonů. Ale počkat…
V dřívějších studiích se nepodařilo zjistit negativní dopady krátkodobé expozice, pokud jde o kognitivní výkonnost. Avšak nové přezkoumání z roku 2017 zmiňuje několik studií, které naznačují nárůst negativních dopadů, jako vyšší dráždivost mozkové tkáně, což lze vyhodnotit jako zřetelný vliv na kognitivní funkce. Tato kortikální excitabilita, tedy dráždivost vnějších mozkových obalů, může být důvodem rozvoje poruch spánku, které přímo souvisejí s expozicí mobilnímu telefonu, ale zároveň může také zlepšit reakční dobu.
Jsou-li lidé vystaveni vlivu zapnutého mobilního telefonu během hraní počítačových her, jejich reakce opravdu mohou být rychlejší, srovnáme-li to se stejnou situací, kdy jejich telefon zapnutý není, tedy hodnotíme-li působení telefonu s placebo efektem telefonní makety. Výrobci v takovém případě pak mohou tvrdit, že záření mobilního telefonu může mít vliv na mozkové funkce, ale jen v pozitivním slova smyslu! Snížení reakčního času po expozici mikrovlnnému záření z mobilních telefonů může lidem pomoci lépe reagovat v různých rizikových situacích. Snižuje například chybný úsudek, čímž i riziko možných destruktivních nehod. Ale rozdíl v reakčním čase byl jen několik tisícin sekundy. Hodnocením všech těchto studií se tento efekt jeví tak nepatrný, že jeho dopady na výkon v každodenním životě můžeme prakticky vyloučit.
jedné ze studií bylo zjištěno, že lidé používající mobilní telefon velmi často, podali lepší výkon ve filtrování nepodstatných informací. Toto zlepšení v soustředěné pozornosti však mohlo nastat pouze proto, že ti, co telefon často používají, mají také značnou praxi v telefonování na přeplněných místech. Celkem vzato se zdá, že elektromagnetické pole obklopující mobilní telefon nepůsobí zlepšení kognitivních ani jemných motorických dovedností. Nicméně, měla by nás zneklidňovat předpojatost sponzorských i publikovaných informací. To znamená, že studie financované samotnými společnostmi jsou navrženy tak, aby výsledky byly zkresleny či tiše utajeny a nikdy nezveřejněny, pokud by ukázaly něco negativního.
A skutečně. Když porovnáváte zdroj financování a výsledky studií, které hodnotí zdravotní dopady používání mobilního telefonu, pak ve studiích financovaných výhradně elektronickým průmyslem je mnohem méně pravděpodobné, že v nich bude uveden skutečný vliv na lidské zdraví. Nicméně vypadalo by to podezřele, pokud všechny průmyslové studie ukazovaly nulový negativní dopad. Někteří tedy obviňují průmysl, že povýšil „zastírání a mlžení“ na novou úroveň. Studie financované elektronickým průmyslem s vyšší pravděpodobností nepřinášely informace o vlivu telefonů, jak se ostatně dalo očekávat. Totožný vliv nebyl popsán souběžně ve dvou studiích a několik pokusů o replikaci výsledků selhalo. Takže zřejmý výstup z těchto studií se skvěle hodí k postoji průmyslu, že reprodukovatelné biologické dopady vlastně neexistují.
Nejedná se jen o popírání existence těchto účinků. Jestliže všechny studie financované průmyslem, na rozdíl od nezávislého výzkumu, nenalezly žádné negativní dopady, pak by se mohlo stát, že se ve výzkumném programu v tomto směru nebude dále pokračovat. Samozřejmě, že všichni nemohou ihned zveřejnit nežádoucí aspekty používání telefonů, rozhodně by to pro podnikání nepřineslo nic dobrého. Místo toho se veřejnosti předloží změť rozporuplných závěrů, čímž se společnosti mohou lépe chránit. Je to možná i součást dobře vymyšlené právní strategie v boji proti případným soudním sporům, ale to se nejspíše nikdy nedozvíme.
Víme však, že když Světová zdravotnická organizace zveřejnila, že mobilní telefony mohou způsobovat nádory mozku, elektronický průmysl začal hodnotit možná poškození, aby WHO diskreditoval. Podobně tomu bylo v situaci, kdy WHO upozorňovala na rizika pasivního kouření. Mezi průmyslovými výrobci je zkrátka patrný sklon rozsévat zmatek a pochybnosti.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Carlberg M, Hardell L. Evaluation of mobile phone and cordless phone use and glioma risk using the Bradford Hill viewpoints from 1965 on association or causation. Biomed Res Int. 2017;2017:9218486.
- Valentini E, Ferrara M, Presaghi F, Gennaro LD, Curcio G. Systematic review and meta-analysis of psychomotor effects of mobile phone electromagnetic fields. Occup Environ Med. 2010;67:708-716.
- Barth A, Winker R, Ponocny-Seliger E, et al. A meta-analysis for neurobehavioural effects due to electromagnetic field exposure emitted by GSM mobile phones. Occup Environ Med. 2008;65:342-346.
- Huss A, Egger M, Hug K, Huwiler-Müntener K, Röösli M. Source of funding and results of studies of health effects of mobile phone use: systematic review of experimental studies. Environ Health Perspect. 2007;115:1-4.
- Lai H, Hardell L. Cell phone radiofrequency radiation exposure and brain glucose metabolism. JAMA. 2011;305:828-829.
- Volkow ND, Tomasi D, Wang G, et al. Effects of cell phone radiofrequency signal exposure on brain glucose metabolism. JAMA. 2011;305:808-813.
- Mortazavi SMJ, Rouintan MS, Taeb S, et al. Human short-term exposure to electromagnetic fields emitted by mobile phones decreases computer-assisted visual reaction time. Acta Neurologica Belgica. 2012;112:171-175.
- Marino AA, Carrubba S. The effects of mobile-phone electromagnetic fields on brain electrical activity: a critical analysis of the literature. Electromagn Biol Med. 2009;28:250-274.
- Zhang J, Sumich A, Wang GY. Acute effects of radiofrequency electromagnetic field emitted by mobile phone on brain function. Bioelectromagnetics. 2017;38:329-338.
- Arns M, Van Luijtelaar G, Sumich A, Hamilton R, Gordon E. Electroencephalographic, personality, and executive function measures associated with frequent mobile phone use. Intern J Neuroscience. 2007;117:1341-1360.
- Mortazavi SAR, Tavakkoli-Golpayegani A, Haghani M, Mortazavi SMJ. Looking at the other side of the coin: the search for possible biopositive cognitive effects of the exposure to 900 MHz GSM mobile phone radiofrequency radiation. J Environ Health Sci Eng. 2014;12:75.
- Carpenter DO. Human disease resulting from exposure to electromagnetic fields. Rev Environ Health. 2013;28(4):159-172.
Image credit: Rahul Chakraborty via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.