Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovoce a zelenina podrobeny testu schopnosti zlepšit nám náladu
Randomizovaná kontrolovaná studie zkoumá stravu a psychickou pohodu.
Duševní zdraví se skládá ze dvou částí: z absence duševních poruch, jako je deprese, a také z existence dobré psychické pohody. Na to druhé se zaměřuje nově vznikající obor pozitivní psychologie, která se zabývá spokojeností se životem a duševní prosperitou. Projevit se to může i fyzickými přínosy, například zlepšením krevního tlaku, imunity a dlouhověkosti.
Jak přispívá konzumace jídla k psychické pohodě? Studie již spojily konzumaci ovoce a zeleniny se zlepšením psychické pohody. Systematický posudek výzkumu nalezl důkazy, že konzumace ovoce a zeleniny se pojí s lepším psychickým rozpoložením. Dobře, ale to je jenom nějaká spojitost.
Známou kritikou v této oblasti výzkumu je to, že může existovat nějaký vrozený osobnostní rys nebo metoda rodinné výchovy, které zároveň vedou lidi ke zdravější stravě i větší psychické pohodě. S jídlem tedy máme naměřenou pouze korelaci, nesprávně se vydávající za příčinného pomocníka ke zvýšení životní spokojenosti. Novější výzkum tento problém obešel tím, že sledoval, jestli změny ve stravě korelují se změnou duševní pohody. Prakticky tak sledovali vývoj duševní pohody a spokojenosti a viděli, jak se zvyšuje souběžně s konzumací ovoce a zeleniny. A podívejte na ten graf, krásná přímá úměrnost mezi množstvím přijatého ovoce a zeleniny a změnou v pociťované spokojenosti se životem.
Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny evidentně předpovídala nárůst pocitu štěstí, spokojenosti se životem a pohody. Až 0,24 bodů životní spokojenosti navíc za pět porcí ovoce/zeleniny denně. A co to znamená? Je to hodně? Je to málo? Je to hodně, vyrovná se to pozitivnímu vlivu nalezení nové práce u dříve nezaměstnaného člověka. Ve své Denní dvanáctce doporučuji denně sníst nejméně 9 porcí ovoce a zeleniny.
Tato studie byla provedena v Austrálii. Zopakovali ji také ve Velké Británii, kde dospěli ke stejným závěrům. Britové však museli svůj denní příjem navýšit o něco více, asi na 10 nebo 11 porcí. Dobře. A umí konzumace ovoce a zeleniny také snížit riziko deprese a úzkostí? Být v pohodě je fajn, ale vládu a lékařské autority často více zajímají určující faktory vážných duševních chorob, ne jen nespokojenost. S použitím stejných dat a zaměřením na duševní nemoci se zjistilo, že konzumace ovoce a zeleniny skutečně může pomoci chránit před budoucím výskytem klinické deprese a úzkostí.
Systematický posudek a metaanalýza z desítek studií zjistily, že každé navýšení příjmu ovoce o 100 gramů je spojeno se snížením rizika deprese o 3 %. To je asi půlka jablka. Přesto méně než 10 % většiny západních populací přijme alespoň to úplné minimum. Možná je špatně, že lidem říkáme jen o dlouhodobých přínosech konzumace ovoce pro prevenci chronických nemocí, namísto abychom mluvili o takřka okamžitém zlepšení psychiky. Možná bychom měli propagovat zlepšení v pocitu spokojenosti, nejprve se však musíme ujistit, že jsou ty účinky skutečné.
O spojitostech už jsme mluvili. Ano, zdravá strava může snížit riziko budoucích depresí a úzkostí, jenže diagnostikovaná deprese nebo úzkosti také mohou vést ke snížení příjmu ovoce a zeleniny. V takových studiích můžete skutečně ukázat, že zvýšení příjmu ovoce a zeleniny přišlo první, ne naopak. Jak však podotkl jeden velký a osvícený filozof, to, že kohout zakokrhá před rozbřeskem, ještě neznamená, že sám může za východ slunce. K prokázání příčinného vztahu potřebujete provést intervenční studii. Špatnou zprávou je, že do dnešního dne spousta studií vypadala takto. Lidé randomizovaní ke konzumaci ovce vykazovali zlepšení v úzkostech, depresi, únavě a emoční nepohodě. Jé, to je skvělé! No jo, jenže jen v porovnání s čokoládou a brambůrky. Jablka, mandarinky a banány dělají lidem lépe než směs bramborových lupínků a oplatků v čokoládě - to není velké překvapení.
Zato toto je studie, na kterou jsem čekal: randomizovaná kontrolovaná studie, ve které mladí dospělí byli rozděleni do skupiny s běžnou stravou, skupiny povzbuzované k vyššímu příjmu ovoce a zeleniny, nebo do třetí skupiny, která dostávala dvě porce ovoce a zeleniny denně navíc ke své běžné stravě. Lidé, kteří dostávali ovoce a zeleninu, vykazovali zlepšení v psychické pohodě. Zlepšení vitality, prosperity a motivace už za dva týdny! Ovšem prosté doporučování lidem jíst více ovoce a zeleniny nemusí stačit k dosažení plného potenciálu přínosů. Nejspíše tak musíme klást větší důraz na zásobování obyvatel čerstvými plodinami, například nabízet k nákupu ovoce zdarma. Vím, že mě by to určitě potěšilo!
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tuck NJ, Farrow C, Thomas JM. Assessing the effects of vegetable consumption on the psychological health of healthy adults: a systematic review of prospective research. Am J Clin Nutr. 2019;110(1):196-211.
- Holder MD. The Contribution of Food Consumption to Well-Being. Ann Nutr Metab. 2019;74(Suppl 2):44-51.
- Mujcic R, Oswald AJ. Does eating fruit and vegetables also reduce the longitudinal risk of depression and anxiety? A commentary on 'Lettuce be happy'. Soc Sci Med. 2019;222:346-8.
- Mujcic R, J Oswald A. Evolution of Well-Being and Happiness After Increases in Consumption of Fruit and Vegetables. Am J Public Health. 2016;106(8):1504-10.
- Ocean N, Howley P, Ensor J. Lettuce be happy: A longitudinal UK study on the relationship between fruit and vegetable consumption and well-being. Soc Sci Med. 2019;222:335-45.
- Saghafian F, Malmir H, Saneei P, Milajerdi A, Larijani B, Esmaillzadeh A. Fruit and vegetable consumption and risk of depression: accumulative evidence from an updated systematic review and meta-analysis of epidemiological studies. Br J Nutr. 2018;119(10):1087-101.
- Dreher ML. Whole Fruits and Fruit Fiber Emerging Health Effects. Nutrients. 2018;10(12):1833.
- Conner TS, Brookie KL, Carr AC, Mainvil LA, Vissers MC. Let them eat fruit! The effect of fruit and vegetable consumption on psychological well-being in young adults: A randomized controlled trial. PLoS One. 2017;12(2):e0171206.
- Smith AP, Rogers R. Positive effects of a healthy snack (fruit) versus an unhealthy snack (chocolate/crisps) on subjective reports of mental and physical health: a preliminary intervention study. Front Nutr. 2014;1:10.