Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovoce, jehož šťáva je zdravější
Dokázali byste uhádnout, které ovoce vám prospěje více v podobě šťávy než v neporušeném stavu?
Mohli bychom vyjmenovat nějaké ovoce, jehož zpracovaná šťáva je zdravější než celé čerstvé ovoce? Zde jsou hodnoty VCEAC u ovoce a šťáv. Černé sloupečky znázorňují celé ovoce, bílé sloupečky znázorňují šťávu. VCEAC znamená ekvivalent antioxidační kapacity vitaminu C.
Ukažme si to na příkladu; přestože jablka neobsahují 150 mg samotného vitaminu C, mají i jiné antioxidanty, které se k antioxidační síle přidají a výsledkem je ekvivalent 150 mg. Jak můžete vidět u všech druhů ovoce, oproti celému ovoci je antioxidační kapacita jeho šťávy výrazně nižší. V případě hroznové šťávy by dokonce měla být ještě nižší, protože byla obohacena o vitamín C, takže je to takový malý podvod.
Ale počkat, co je zač to poslední ovoce? Ovocná šťáva, která má výrazně více antioxidantů a zároveň lepší biologickou dostupnost žádoucích fytoživin? Odpověď zní: rajčatová šťáva. Ta má asi dvakrát větší antioxidační sílu než celá rajčata a k tomu ještě pětkrát více lykopenu. A to nebyl chyták.
Možná používáte rajčata jako zeleninu, ale je to ovoce (plod), protože má semena. To však neříkejte Nejvyššímu soudu USA, který asi neměl nic lepšího na práci a v roce 1893 rozhodl, že rajčata jsou zelenina. Ovšem tehdejší osazenstvo bylo vzdáleno jen několik soudců od lidí, kteří rozhodli, že Mr. Scott nebyl občanem, takže bych je raději neposlouchal. Arkansas se rozhodl, že uznává obě možnosti, oficiálně tedy prohlásil v rámci státu rajčata za ovoce i zeleninu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Floegel A, Kim DO, Chung SJ, Song WO, Fernandez ML, Bruno RS, Koo SI, Chun OK. Development and validation of an algorithm to establish a total antioxidant capacity database of the US diet. Int J Food Sci Nutr. 2010 Sep;61(6):600-23.
- Burton-Freeman B. Tomato Consumption and Health: Emerging Benefits. American Journal of Lifestyle Medicine. 2011 Mar/Apr:Vol. 5 no. 2:182-191.
Images thanks to ComùnicaTI via Flickr, and Missouri Historical Society, St. Louis via Wikimedia. Commons.