Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Předcházení CHOPN pomocí stravy
Chronická obstrukční plicní nemoc je nyní třetí nejčastější příčinou úmrtí. Dobrou zprávou je, že kromě nekuřáctví vám v prevenci tohoto onemocnění může pomoci také úprava stravy.
Mezi tři nejčastější zabijáky v USA již nepatří srdeční onemocnění, rakovina a mrtvice. To platilo v roce 2010. Mrtvice klesla na 4. příčku. Třetí místo nyní patří CHOPN, což je chronická obstrukční plicní nemoc. Jedná se o onemocnění dýchacích cest, jako je rozedma plic.
Víme, že ostatním nejčastějším zabijákům můžeme předcházet pomocí stravy a dokonce je i do jisté míry pomocí ní léčit, ale jak je to s CHOPN? Stále sice probíhá vytěžování informací, ale 80-90 % případů lze připsat kouření. Souvisí s tím tedy vůbec nějak strava? Poznatky získané před 50 let říkají, že vyšší příjem ovoce a zeleniny byl pozitivně spojen se správnou funkcí plic obecně. Znamená to však, že by ovoce a zelenina mohly zabránit vzniku CHOPN?
Během posledních deseti let se roztrhl pytel s novými výzkumy, který měly otázku zodpovědět. V roce 2002 jsme se dozvěděli, že každá další přidaná porce ovoce do denní stravy může snížit naše riziko vzniku CHOPN, včetně úmrtí na toto onemocnění. V roce 2006 jsme zjistili, že k ovoci a zelenině z hlediska schopnosti zabránit vzniku CHOPN můžeme přidat také pití čaje. V roce 2007 se objevily dvě studie; jedna z Columbie, jedna z Harvardu. Tyto studie obvinily uzeniny – slaninu, šunku, salámy párky a klobásy, označily je za rizikový faktor pro rozvoj CHOPN. Vědci dospěli k tomu, že dusitany využívané jako konzervační látky v uzeninách mohou mít podobné nepříznivé účinky na plíce jako dusitany z cigaretového kouře. V roce 2008 se na Harvardu rozhodli studovat i ženy; dospěli ke stejným zjištěním. Nyní tedy už víme, co jíst a čeho se zdržovat.
V roce 2009 byla na seznam prospěšných věcí připsána sója. Jak tofu, tak sójové mléko vykazovalo ochranné účinky před CHOPN, obojí chránilo před dechovou nedostatečností. V roce 2009 jsme získali další důkazy svědčící ve prospěch zeleniny. V roce 2010 přibyly důkazy o prospěšnosti vlákniny, zejména z celozrnných obilovin.
Ovšem tohle je studie, na kterou jsme všichni čekali. Jistě, antioxidační a protizánětlivé účinky rostlinných potravin mohou pomoci předcházet CHOPN, ale co v případě, že už onemocnění máte? Zůstaňte připojeni, další video bude o léčbě CHOPN pomocí stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Keranis E, Makris D, Rodopoulou P, Martinou H, Papamakarios G, Daniil Z, Zintzaras E, Gourgoulianis KI. Impact of dietary shift to higher-antioxidant foods in COPD: a randomised trial. Eur Respir J. 2010 Oct;36(4):774-80.
- CDC. Deaths: Preliminary Data 2010.
- CDC. Deaths: Final Data 2012.
- Varraso R, Willett WC, Camargo CA Jr. Prospective study of dietary fiber and risk of chronic obstructive pulmonary disease among US women and men. Am J Epidemiol. 2010 Apr 1;171(7):776-84.
- Hirayama F, Lee AH, Binns CW, Zhao Y, Hiramatsu T, Tanikawa Y, Nishimura K, Taniguchi H. Do vegetables and fruits reduce the risk of chronic obstructive pulmonary disease? A case-control study in Japan. Prev Med. 2009 Aug-Sep;49(2-3):184-9.
- Hirayama F, Lee AH, Binns CW, Zhao Y, Hiramatsu T, Tanikawa Y, Nishimura K, Taniguchi H. Soy consumption and risk of COPD and respiratory symptoms: a case-control study in Japan. Respir Res. 2009 Jun 26;10:56.
- Jiang R, Camargo CA Jr, Varraso R, Paik DC, Willett WC, Barr RG. Consumption of cured meats and prospective risk of chronic obstructive pulmonary disease in women. Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):1002-8.
- Tabak C, Smit HA, Räsänen L, Fidanza F, Menotti A, Nissinen A, Feskens EJ, Heederik D, Kromhout D. Dietary factors and pulmonary function: a cross sectional study in middle aged men from three European countries. Thorax. 1999 Nov;54(11):1021-6.
- Walda IC, Tabak C, Smit HA, Räsänen L, Fidanza F, Menotti A, Nissinen A, Feskens EJ, Kromhout D. Diet and 20-year chronic obstructive pulmonary disease mortality in middle-aged men from three European countries. Eur J Clin Nutr. 2002 Jul;56(7):638-43.
- Celik F, Topcu F. Nutritional risk factors for the development of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) in male smokers. Clin Nutr. 2006 Dec;25(6):955-61.
- Varraso R, Jiang R, Barr RG, Willett WC, Camargo CA Jr. Prospective Study of Cured Meats Consumption and Risk of Chronic Obstructive Pulmonary Disease in Men. Am J Epidemiol. 2007 Dec 15;166(12):1438-45.
- Jiang R, Paik DC, Hankinson JL, Barr RG. Cured meat consumption, lung function, and chronic obstructive pulmonary disease among United States adults. Am J Respir Crit Care Med. 2007 Apr 15;175(8):798-804.
Image thanks to LeRoy Woodson via Wikimedia Commons.