Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ovoce liči a hypoglycin: kolik je příliš mnoho?
V plodech liči je toxin, který může být škodlivý, ale jen za určitých okolností?
Plody liči se zřejmě v mnoha kulturách hojně používaly v lidovém léčitelství k léčbě všeho možného, od prdů až po otoky varlat. Ano, ale arzen, rtuť a olovo jsou také obsaženy v mnoha „tradičních“ lécích, takže kolik nám to vlastně říká? Ale liči zřejmě vykazují četné zdravotní benefity. Ano, ale uvádějí se takovéto studie. Ochranný účinek extraktu z liči na kardiovaskulární zdraví u křečka krmeného vysokým obsahem tuku. Co s tím máš dělat? Vždyť ty květy ani nejíš. Jo, a nejsi křeček. Těžko se ale hádat s tímhle: chuť, která je sladká, voňavá a lahodná, a proto je mám tak rád. Ale pak jsem viděl takovéto články: „Toxin zabíjející děti se vynořuje ze stínů. Vědci spojují záhadná úmrtí s konzumací liči“.
Ve Vietnamu se tomu říkalo „noční můra“ - encefalitida - nevysvětlitelné epidemie u dětí, které se shodovaly se sklizní liči. Děti chodí spát v pořádku, ale druhý den ráno se probudí vážně nemocné s poruchou mozkových funkcí a záchvaty, nebo se neprobudí vůbec. Totéž se děje v Indii, kde na některých místech umírají až dvě ze tří postižených dětí. A mluvíme o tisících dětí, což se stává jedním z nejnaléhavějších případů ohrožení veřejného zdraví v zemi. Na Wikipedii se zřejmě jednalo o jednu ze tří dlouhodobě záhadných nemocí, která zůstávala záhadou více než dvě desetiletí.
Všechny klinické vzorky byly negativní na známé mozkové viry. Někteří vyšetřovatelé se tedy domnívali, že ji způsobil nějaký neznámý virus; jiní se domnívali, že za to mohly pesticidy používané v ovocných sadech. Vědělo se jen, že se to zřejmě časově shoduje se sklizní liči. Možná tedy ovoce přitahovalo netopýry a komáři pak přenášeli nějaký nový virus z netopýrů na lidi. Dobře, ale proč by pak byla ušetřena batolata? Komáři koušou i kojence.
Takže si možná děti vyměňovaly sliny s netopýry, kteří jedli napůl snědené ovoce? Nebo to možná bylo jen proto, že bylo léto a všichni dostali úpal? Dobře, tak proč vedro nebo pesticidy nepůsobily na dospělé?
Jedním z vodítek, které nakonec pomohlo vyšetřovatelům záhadu rozluštit, bylo, že děti měly trvale nízkou hladinu cukru v krvi: v některých případech až smrtelně nízkou. To zní trochu jako „jamajská zvracecí nemoc“. Když šly spát, byly naprosto v pořádku, ale druhý den ráno už jim bylo špatně, pak byly v bezvědomí a do 48 hodin obě zemřely. To vše díky konzumaci nezralého ovoce ackee, které obsahuje toxin známý jako hypoglycin, jenž brání játrům, aby celou noc vyráběla krevní cukr a udržovala tak mozek při životě, zatímco spíte. Ackee patří do čeledi mýdelníkovitých, stejně jako liči. Aha!
Muzaffarpur je však předním producentem liči a odborníci z Národního centra pro liči prohlásili, že souvislost s liči „zcela vyvrátili“. Nezávislí výzkumníci ji však našli. Plody liči obsahují methylen-cyklopropyl-glycin, tedy přesně stejný toxin hypoglycin.
Takže v prostředí podvyživených dětí, které již začínají s vyčerpanými energetickými zásobami v játrech (v důsledku chození spát hladové a celkové podvýživy), nastupuje nízká hladina cukru v krvi a v důsledku nadměrné konzumace liči se blokuje tvorba nové energie a potíže začínají. Je sociální tragédií, že v 21. století umírají děti kvůli nízké hladině cukru v krvi, což by se dalo snadno napravit. A stejně tak je tragické, že hladové děti jsou nuceny se cpát liči padajícími na zem, aby se najedly. Je to jako z Hroznů hněvu.
Šťastný konec však spočívá v tom, že místo toho, aby se pracovníci veřejného zdravotnictví zaměřili jen na lepší léčbu, snažili se raději léčit příčinu tím, že lidi poučili, že „žádné dítě by nemělo jít večer spát, aniž by snědlo uvařené jídlo, a aby rodiče omezili děti, které jedí večer liči, na žádné nebo jen velmi málo“. A naštěstí se díky těmto doporučením výskyt onemocnění dramaticky snížil. Při zpětném pohledu se zdá, že Čína varovala občany před nebezpečím liči již o deset let dříve, ale informace se zřejmě jen nedostaly k veřejnosti.
Jaké jsou důsledky pro Západ? V USA se FDA snažila chránit lidi před otravou tímto toxinem (který se zahřátím nezničí) tím, že nařídila, aby se konzervované plody ackee dovážené do země testovaly pod určitou hranicí, ale v případě dovozu liči žádné takové předpisy neexistují. „Naštěstí [podle nich] vysoká cena těchto dovážených plodů a pravděpodobnost, že je budou v malém množství konzumovat dobře živení spotřebitelé, naznačuje, že v USA není příliš důvodů k obavám.“ Malá množství? Nevíte, jak jím liči. Kdysi jsem se s nimi plížil do kina s velkými pytli, s kilogramy, protože bylo tak zábavné je loupat a jíst. Kolik je moc?
V sérii několika stovek případů otravy lidé uváděli, že snědli 300 gramů až kilo. Každé liči má asi 10 gramů, takže to je 30 až 100 plodů. Většina případů se týkala dětí; můžeme tedy pravděpodobně s jistotou říci, že 30 až 100 liči je pro děti příliš mnoho najednou. A co dospělí? V rámci vlastního experimentu jeden výzkumník právě snědl několik liči a změřil hladinu hypoglycinu v krvi a moči. Na základě toho, kolik ho bylo v ovoci, kolik ho nakonec vymočil a kolik ho bylo zjištěno v moči obětí, lze zhruba vypočítat, že dospělí by neměli sníst najednou více než 200 čerstvých liči, tedy asi 10 plechovek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Ibrahim SR, Mohamed GA. Litchi chinensis: medicinal uses, phytochemistry, and pharmacology. J Ethnopharmacol. 2015;174:492-513.
- Garvey GJ, Hahn G, Lee RV, Harbison RD. Heavy metal hazards of Asian traditional remedies. Int J Environ Health Res. 2001;11(1):63-71.
- Yang DJ, Chang YY, Hsu CL, Liu CW, Wang Y, Chen YC. Protective effect of a litchi (Litchi chinensis Sonn.)-flower-water-extract on cardiovascular health in a high-fat/cholesterol-dietary hamsters. Food Chemistry. 2010 Apr 15;119(4):1457-64.
- Pulla P. Toxicology. A child-killing toxin emerges from shadows. Science. 2015;348(6230):15-16.
- Paireau J, Tuan NH, Lefrançois R, et al. Litchi-associated acute encephalitis in children, Northern Vietnam, 2004-2009. Emerg Infect Dis. 2012;18(11):1817-24.
- John TJ, Das M. Acute encephalitis syndrome in children in Muzaffarpur: hypothesis of toxic origin. Current Science. 2014 May 10;106(9):1184-5.
- Sahni GS. Recurring epidemics of acute encephalopathy in children in Muzaffarpur, Bihar. Indian Pediatr. 2012 Jun;49(6):502-3.
- Narain JP, Lal S. Responding to the challenge of acute encephalitis syndrome/JE in India. J Commun Dis. 2014;46:1-3.
- Tanaka K, Kean EA, Johnson B. Jamaican vomiting sickness. Biochemical investigation of two cases. N Engl J Med. 1976;295(9):461-7.
- Yewale VN. Misery of mystery of Muzaffarpur. Indian Pediatr. 2014;51(8):605-6.
- Das M, Asthana S, Singh SP, Dixit S, Tripathi A, John TJ. Litchi fruit contains methylene cyclopropyl-glycine. Current Science. 2015 Dec 25;109(12):2195-7.
- Dutta D, Khandelwal D, Kalra S. Litchi-related Hypoglycemia: A Public Health Challenge, an Endocrine Opportunity. Indian J Endocrinol Metab. 2019 May-Jun;23(3):380-1.
- John TJ. Exploration of Association between Litchi Consumption and Seasonal Acute Encephalopathy Syndrome: Pediatric Infectious Disease Specialist's Viewpoint. Indian Pediatr. 2017;54(4):323-5.
- Zhang LJ, Fontaine RE. Lychee-associated encephalopathy in China and its reduction since 2000. Lancet Glob Health. 2017;5(9):e865.
- Sander J, Terhardt M, Sander S, Janzen N. Quantification of Methylenecyclopropyl Compounds and Acyl Conjugates by UPLC-MS/MS in the Study of the Biochemical Effects of the Ingestion of Canned Ackee (Blighia sapida) and Lychee (Litchi chinensis). J Agric Food Chem. 2017;65(12):2603-8.
- Spencer PS, Palmer VS. The enigma of litchi toxicity: an emerging health concern in southern Asia. Lancet Glob Health. 2017;5(4):e383-4.
- Isenberg SL, Carter MD, Graham LA, et al. Quantification of metabolites for assessing human exposure to soapberry toxins hypoglycin A and methylenecyclopropylglycine. Chem Res Toxicol. 2015;28(9):1753-9.