Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Oxidovaný cholesterol jako příčina Alzheimerovy choroby
Oxidovaný cholesterol může být 100x toxičtější než běžných cholesterol. Kvůli tomu nám máslo ghee, konzervovaný tuňák, zpracované maso a parmezán dělá ještě další obavy navíc.
Příliš velké množství cholesterolu v krvi je už dlouho považováno za primární rizikový faktor pro rozvoj Alzheimerovy nemoci a možná i Parkinsonovy nemoci. Ukazoval jsem vám tyto pozoruhodné snímky znázorňující, jak vypadají mozkové tepny pitvaných obětí Alzheimerovy nemoci. Jsou ucpané tukem a cholesterolem. Takhle pak vypadají u starších lidí bez tohoto typu onemocnění. Ale počkat… Cholesterol nemůže přímo pronikat přes hematoencefalickou bariéru, takže se nemůže dostat až do mozku nebo z něj. Co když má mozek příliš mnoho cholesterolu a potřebuje se nějakého zbavit? Jako bezpečnostní ventil v mozku slouží enzym, který oxiduje cholesterol. Oxidovaný už pak může opustit mozek a nakonec tělo. Jo takhle, ale je tu jeden háček: tato skutečnost sice znamená, že mozek může eliminovat přebytečné množství těchto produktů oxidace, jenže ono to může fungovat obousměrně. Mohlo by to umožnit toxickému množství oxysterolů – oxidovaného cholesterolu – přítomných v krevním oběhu, aby se vydaly opačnou cestou a hromadily se v mozku.
Tato obava není jen teoretická. Tato elegantní studie ukázala, že měřením množství oxidovaného cholesterolu v krvi vycházející z mozku, v krční žíle, a jeho porovnáním s množstvím, které naopak do mozku přes tepnu vstupuje, můžete zjistit rozdíl v těchto dvou číslech. Říká nám to, že pokud máte příliš mnoho oxidovaného cholesterolu v krevním řečišti, může tento cholesterol skončit v mozku. To je problém, protože hromadění oxysterolů může být cytotoxické, mutagenní, aterogenní a možná i karcinogenní. Jinými slovy toxické pro buňky i DNA. Přispívá k srdečním onemocněním a možná i k rakovině. Ano, vzorky z aterosklerotických plaků z pitvy obsahují 20x více cholesterolu než normální tepny. Jenže nalezené množství oxidovaného cholesterolu je dokonce 45x vyšší.
Produkty oxidace cholesterolu mohou být až stokrát patologičtější, toxičtější než neoxidovaný cholesterol. Přispívají nejen k srdečním onemocněním, ale také k nejrůznějším závažným chronickým onemocněním, včetně Alzheimerovy choroby. Dobře, jak tedy můžeme snížit množství těchto oxysterolů v našem těle? Jednou možností je nekonzumovat je.
Oxidovaný cholesterol se nachází v sušeném mléku, mase a masných výrobcích (včetně ryb), sýrech, vejcích a vaječných výrobcích.
Až do nedávné doby bylo naše chápání omezené nedostatkem zkušebních metod. Až dosud jsme nebyli schopni přesně analyzovat množství v různých potravinách. Tyto látky byly nalezeny napříč spektrem živočišných produktů. Konzervovaný tuňák jich měl překvapivě hodně, ale ghí mělo nejvíce.
Ghí, tj. přepuštěné máslo, vařené máslo, se běžně používá v indické kuchyni. Zdá se, že způsob přípravy znásobuje hladiny oxidovaného cholesterolu až desetkrát. Toto vystavení oxidovanému cholesterolu ze stravy může pomoci vysvětlit, proč je indický subkontinent tolik decimován nemocemi srdce. A to se děje i přesto, že významná část populace se vyhýbá masu a vejcím. Řada indických mléčných dezertů se dělá podobným způsobem.
Oxidovaný cholesterol ve stravě je zdrojem oxidovaného cholesterolu v lidském krevním řečišti, kde může snadno překonat hematoencefalickou bariéru mozku. Tam může vyvolat zánět mozku, nárůst amyloidního plaku, který se vyskytuje již roky před diagnostikováním poškození paměti. Tyto studie z dřívější doby ukazují na tvorbu oxidovaného cholesterolu v krvi těch, kteří se živí stravou bohatou na oxidovaný cholesterol. Dojde k takto prudkému nárůstu v krevním řečišti poté, co jídlo sníte. Pokus byl proveden například se sušenými vejci, což je ingredience, kterou naleznete v mnoha druzích zpracovaných jídel. Není to však typické jídlo, které na vás čeká, když zasedáte ke stolu. Stejný efekt však přináší i konzumaci běžných potravinových zdrojů. Dejte pár lidem trochu salámu a parmezánu, které jsou přirozeně bohaté na produkty oxidace cholesterolu, a později v ten samý den již bude kolovat v jejich tělech.
Vyšší úrovně nejsou spojeny pouze s mírnou kognitivní poruchou, ale také s Alzheimerovou chorobou. Zvýšené koncentrace v mozku mohou podporovat buněčné poškození, způsobit dysfunkci nervových buněk, degeneraci a mohly by také přispět k neurologickému zánětu – zánětu mozku a tvorbě těchto amyloidních plaků. Můžete pozorovat zesílení zánětlivé genové exprese přímo v Petriho misce. Můžete vypěstovat lidské nervové buňky in vitro a pokapat je trochou cholesterolu – a zánět rychle stoupne. Ovšem přidáte-li stejné množství oxidovaného cholesterolu, je to mnohem horší. Když se při pitvě podíváte na změny v mozkových oxysterolech v různých fázích Alzheimerovy choroby, můžete vidět, jak se tam hromadí tři hlavní produkty oxidace cholesterolu. Bylo prokázáno, že se hladiny v mozcích pacientů s Alzheimerovou chorobou dramaticky zvyšují, což dokládá, že oxidovaný cholesterol může být hnací silou rozvoje Alzheimerovy nemoci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zarrouk A, Vejux A, Mackrill J, et al. Involvement of oxysterols in age-related diseases and ageing processes. Ageing Res Rev. 2014;18:148-162.
- Heverin M, Meaney S, Lütjohann D, Diczfalusy U, Wahren J, Björkhem I. Crossing the barrier: net flux of 27-hydroxycholesterol into the human brain. J Lipid Res. 2005;46(5):1047-1052.
- Lordan S, Mackrill JJ, O'Brien NM. Oxysterols and mechanisms of apoptotic signaling: implications in the pathology of degenerative diseases. J Nutr Biochem. 2009;20(5):321-336.
- Iuliano L, Micheletta F, Natoli S, et al. Measurement of oxysterols and alpha-tocopherol in plasma and tissue samples as indices of oxidant stress status. Anal Biochem. 2003;312(2):217-23.
- Otaegui-Arrazola A, Menéndez-Carreño M, Ansorena D, Astiasarán I. Oxysterols: A world to explore. Food Chem Toxicol. 2010;48(12):3289-3303.
- Poli G, Biasi F, Leonarduzzi G. Oxysterols in the pathogenesis of major chronic diseases. Redox Biol. 2013;1:125-130.
- Linseisen J, Wolfram G. Absorption of cholesterol oxidation products from ordinary foodstuff in humans. Ann Nutr Metab. 1998;42(4):221-230.
- Emanuel HA, Hassel CA, Addis PB, Bergmann SD, Zavoral JH. Plasma Cholesterol Oxidation Products (Oxysterols) in Human Subjects Fed a Meal Rich in Oxysterol. J Food Sci. 1991:56(3);843-847.
- Staprans I, Pan XM, Rapp JH, Feingold KR. Oxidized cholesterol in the diet is a source of oxidized lipoproteins in human serum. J Lipid Res. 2003;44(4):705-715.
- Savage GP, Dutta PC, Rodriguez-Estrada MT. Cholesterol oxides: their occurrence and methods to prevent their generation in foods. Asia Pac J Clin Nutr. 2002;11(1):72-78.
- Jacobson MS. Cholesterol oxides in Indian ghee: possible cause of unexplained high risk of atherosclerosis in Indian immigrant populations. Lancet. 1987;2(8560):656-658.
- Raheja BS. Ghee, cholesterol, and heart disease. Lancet. 1987;2(8568):1144-1145.
- Liu Q, An Y, Yu H, et al. Relationship between oxysterols and mild cognitive impairment in the elderly: a case-control study. Lipids Health Dis. 2016;15(1):177.
- Alexandrov P, Cui JG, Zhao Y, Lukiw WJ. 24S-hydroxycholesterol induces inflammatory gene expression in primary human neural cells. Neuroreport. 2005;16(9):909-913.
- Lathe R, Sapronova A, Kotelevtsev Y. Atherosclerosis and Alzheimer--diseases with a common cause? Inflammation, oxysterols, vasculature. BMC Geriatr. 2014;14:36.
- Testa G, Staurenghi E, Zerbinati C, et al. Changes in brain oxysterols at different stages of Alzheimer's disease: Their involvement in neuroinflammation. Redox Biol. 2016;10:24-33.
- Marwarha G, Ghribi O. Does the oxysterol 27-hydroxycholesterol underlie Alzheimer's disease-Parkinson's disease overlap?. Exp Gerontol. 2015;68:13-18.
- Gamba P, Testa G, Gargiulo S, Staurenghi E, Poli G, Leonarduzzi G. Oxidized cholesterol as the driving force behind the development of Alzheimer's disease. Front Aging Neurosci. 2015;7:119.
- Dias IH, Polidori MC, Griffiths HR. Hypercholesterolaemia-induced oxidative stress at the blood-brain barrier. Biochem Soc Trans. 2014;42(4):1001-1005.
- Wellington CL, Frikke-Schmidt R. Relation between plasma and brain lipids. Curr Opin Lipidol. 2016;27(3):225-232.
- Wang HL, Wang YY, Liu XG, et al. Cholesterol, 24-Hydroxycholesterol, and 27-Hydroxycholesterol as Surrogate Biomarkers in Cerebrospinal Fluid in Mild Cognitive Impairment and Alzheimer's Disease: A Meta-Analysis. J Alzheimers Dis. 2016;51(1):45-55.
Image credit: Pexels via Pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video