Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Použití střevní tkáně v potravinářství a kosmetice
FDA zřejmě podlehl nátlaku průmyslu a povolil, aby se střeva krav, která mohou pocházet z kusů infikovaných nemocí šílených krav, a tedy obsahovat priony, mohla používat v potravinářských a kosmetických výrobcích.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v nedávné době znovu otevřel diskuzi ohledně možnosti používání vybraných střevních tkání v potravinářském průmyslu v USA. Když se objevily první případy nemoci šílených krav, v reakci na to zakázal úřad FDA používat veškeré vnitřnosti u potravin a výrobků osobní hygieny. Avšak v roce 2005 došlo k pozměnění této regulace. Bylo tak umožněno používat celé tenké střevo k výrobě potravin, pokud jeho posledních 80 cm bylo odstraněno. Nicméně studie již prokázaly, že infekční priony u zvířat nakažených nemocí šílených krav jsou přítomny v celé délce střeva, od žaludku až po tračník. Nabízí se otázka, zda by všechny vnitřnosti zvířete neměly být znovu odstraňovány.
Zástupci severoamerického masného průmyslu to odmítají a chtějí veškeré vnitřnosti skotu používat k výrobě potravin. Je to podobné tomu, co zaznívá od výrobců kosmetiky, parfémů a toaletních potřeb. Protestovali dokonce s tím, že pokud se v kosmetice přestanou používat jisté produkty ze skotu, sem patří i mozek, lebka, oči a mícha, stejně jako střeva či mandle skotu, ohrozí to národní zásoby kosmetiky. Projeví se to například nedostatkem lojového mýdla. Možná si FDA neuvědomuje, že kosmetické a hygienické potřeby představují čtvrt bilionů dolarů celosvětové průmyslové produkce.
Nakonec tedy úřad FDA předběžně schválil používání střevní tkáně k výrobě potravin i kosmetiky, protože ve střevě skotu bylo detekováno jen stopové množství infekčních částic. Dospět k tomuto závěru bylo nezbytné i proto, že jinak by bylo třeba zakázat konzumaci veškerého masa. Nový výzkum totiž ukazuje, že infekční agens u nemoci šílených krav je přítomno také ve svalech. Nejedná se pouze o atypické případy BSE, což byl poslední nález nemocné krávy v Kalifornii, ale také o běžnou formu BSE. Bovinní spongiformní encefalopatie (nemoci šílených krav). Nízké hladiny infekčních prionů se nacházejí v žebrech, plecku, svíčkové, roštěné, ale i ve steacích.
Nejnovější odhady z Velké Británie naznačují, že v inkubační době tohoto onemocnění je až 15 000 lidí. Nakazili se konzumací kontaminovaného masa. Téměř 200 lidí z Británie dosud zemřelo na jednu variantu Creutzfeldt-Jakobovy choroby. Inkubační doba tohoto smrtelného neurodegenerativního onemocnění může trvat dokonce desetiletí. Je to doba mezi konzumací masa a napadením mozku nemocí.
Skutečnost, že tolik lidí může být nakaženo, má značné důsledky pro bezpečnost krevních transfuzí. To je důvod, proč mnoho Američanů, kteří žijí v Anglii, nemá Červeným křížem dovoleno darovat krev. Týká se to i bezpečnosti manipulace s chirurgickými nástroji, protože nakažený člověk se může poranit a je značně obtížné sterilizovat cokoliv, co je kontaminováno.
Vzhledem k těmto faktorům je třeba obezřetnosti, pokud jde o rozhodnutí, kterou střevní tkáň konzumovat či používat k natírání úst. Jde o vyváženost. Jak zdůrazňuje jedna masová společnost, vnitřnosti se nepoužívají jen k výrobě rtěnky. Jedná se o stravu, „která nám poskytuje vzácný zdroj bílkovin, který je očividně nezbytný pro naši lidskou populaci.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Food and Drug Administration, HHS. Use of materials derived from cattle in human food and cosmetics; reopening of the comment period. Interim final rule; reopening of the comment period. Fed Regist. 2013 Mar 4;78(42):14012-3.
- Letter from Soap and Detergent Association to FDA. February 10, 2004.
- Letter from Cosmetic, Toiletry, and Fragrance Association to Center for Food Safety and Applied Nutrition. February 3, 2004.
- Letter from S Foods to FDA. July 27, 2004.
- Okada H, Miyazawa K, Fukuda S, Iwamaru Y, Imamura M, Masujin K, Matsuura Y, Fujii T, Fujii K, Kageyama S, Yoshioka M, Murayama Y, Yokoyama T. The presence of disease-associated prion protein in skeletal muscle of cattle infected with classical bovine spongiform encephalopathy. J Vet Med Sci. 2014 Jan;76(1):103-7.
- Gill ON, Spencer Y, Richard-Loendt A, Kelly C, Dabaghian R, Boyes L, Linehan J, Simmons M, Webb P, Bellerby P, Andrews N, Hilton DA, Ironside JW, Beck J, Poulter M, Mead S, Brandner S. Prevalent abnormal prion protein in human appendixes after bovine spongiform encephalopathy epizootic: large scale survey. BMJ. 2013 Oct 15;347:f5675.
- Summary Report California Bovine Spongiform Encephalopathy Case Investigation. U.S. Department of Agriculture, Animal and Plant Health Inspection Service, Veterinary Services. July 2012.
- Suardi S, Vimercati C, Casalone C, Gelmetti D, Corona C, Iulini B, Mazza M, Lombardi G, Moda F, Ruggerone M, Campagnani I, Piccoli E, Catania M, Groschup MH, Balkema-Buschmann A, Caramelli M, Monaco S, Zanusso G, Tagliavini F. Infectivity in skeletal muscle of cattle with atypical bovine spongiform encephalopathy. PLoS One. 2012;7(2):e31449.