Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přechod z hovězího ke kuřecímu a rybám nemusí snížit hladinu cholesterolu
Nepříznivý dopad červeného masa na naše hladiny cholesterolu může být ve skutečnosti podobný i u bílého masa.
Různé celonárodní organizace začaly povzbuzovat Američany, aby omezili svůj příjem masa. Ve světle těchto doporučení si průmysl s hovězím masem objednal (a také se na něm podílel) vypracování tohoto přehledu randomizovaných kontrolovaných studií, porovnávajících účinky hovězího vs. kuřecího vs. rybího masa na hladinu cholesterolu. A to za posledních 60 let.
Zjistili, že dopad spotřeby hovězího masa na profil cholesterolu u lidí je u ryb a/nebo drůbeže podobný, což znamená, že přechod z červeného masa na bílé maso pravděpodobně nic nezmění. A to opravdu není žádné překvapení, vzhledem k tomu, jak dnes geneticky manipulujeme s kuřaty natolik, že mají až desetkrát více tuku než před sto lety. Takže tu máme určitý počet případů vzorků hovězího masa, které obsahovalo méně nasycených tuků zvyšujících cholesterol než kuřata (v dolní části).
Není tedy žádným překvapením, že se u bílého masa zjistilo, že není lepší než červené, ale závěr producentů zněl: „Proto můžete jíst hovězí maso, a to jako součást vyváženého jídelníčku pro normalizaci vašeho cholesterolu“.
To je jako Coca Cola vs. Pepsi Cola. Přestože má kola méně cukru než Pepsi, je to 15 lžic cukru na láhev místo 16 lžic. Pokud by studie hladiny cukru v krvi nezjistily rozdíl mezi pitím koly a Pepsi, nedošli byste k závěru, že Pepsi může být doporučována jako nápoj vhodný pro získání kontroly nad svojí hladinou cukru v krvi. Řekli byste, že jsou obě stejně špatné, takže bychom v ideálním případě neměli konzumovat ani jednu. To je standardní trik farmaceutického průmyslu. Porovnávají svůj líbivý nový lék nikoliv s tím nejlepším lékem, který existuje, ale s nějakým špatným lékem, aby ten jejich vypadal lépe.
Všimněte si, že hovězí maso neporovnávali s rostlinnými bílkovinami, jako v této studii. Ale byl jsem překvapen, když jsem začal číst, že při přechodu na stravu s rostlinnými bílkovinami nenalezli žádný prospěch. Co jedli? Strava s rostlinným proteinem vlevo, s živočišnými bílkovinami vpravo. Snídaně vypadá dobře. Na oběd „rostlinná“ skupina místo burgeru dostala dušené fazole s rajčaty a salát – hezké. A k večeři namísto dalšího burgeru dostali jen nudnou zeleninu. Proč byl ale cholesterol „rostlinné skupiny“ stejně špatný, jako u „skupiny živočišné“? Ejhle, oni „rostlinné skupině“ podávali každý den tři polévkové lžíce hovězího loje, tři polévkové lžíce margarínu z hovězího tuku – tak to se není čemu divit. Toto bylo součástí série studií, které se snažily zjistit, co z masa tolik zvyšuje cholesterol – je to živočišná bílkovina nebo živočišný tuk? Takže přidáním extrahovaných živočišných tuků a cholesterolu vytvořili tyto falešné masné výrobky, které tohoto tuku a cholesterolu mají stejné množství.
Kdo by mohl mít takové podivné nápady? Ralston Purina, což je firma vyrábějící potravu pro psy. Bláznivé je ale to, že dokonce i když udržíte nasycený živočišný tuk a cholesterol na stejné úrovni přidáním živočišných tuků do vegetariánských hamburgerů a tím, že přinutíte „rostlinnou skupinu“ polykat tablety cholesterolu, aby se to vyrovnalo, ve skupině s rostlinnými bílkovinami přesto někdy stále ještě zaznamenáte určitou výhodu. Vidíte, jak jim v polovině studie prohodili stravu a jejich hladiny cholesterolu se prohodily také? Zaměníte lidem ve stravě maso za tofu, a jejich cholesterol půjde dolů, ale co když jim maso zaměníte za tofu plus sádlo? Pak jejich cholesterol může zůstat stejný, i když tofu a sádlo mohou být ve skutečnosti lepší než maso. Tofu se sádlem může totiž vést k menšímu množství oxidovaného cholesterolu. Takže i jen výměna živočišných bílkovin za rostlinné může přinést prospěch.
Pokud ale opravdu chceme maximalizovat schopnost stravy snižovat cholesterol, možná se budeme chtít posouvat zcela směrem k rostlinám. Standardní stravovací rada, že máme omezit tučné maso, mléčné výrobky a vejce, může snížit hladinu cholesterolu o 5-10 %, ale flexitariánská nebo vegetariánská strava jej může snížit o 10 až 15 %. Veganské způsoby stravování pak o 15 až 25 % a velmi zdravé veganské stravování až o 35 %, podobně jako u této studie ukazující pokles hodnoty LDL cholesterolu o 1,5 mmol/l během pouhých pár týdnů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- K C Maki, M E Van Elswyk, T M Rains, E L Sohn, S McNeill. A meta-analysis of randomized controlled trials that compare the lipid effects of beef versus poultry and/or fish consumption. J Clin Lipidol. 2012 Jul-Aug;6(4):352-61.
- E Ashton, M Ball. Effects of soy as tofu vs meat on lipoprotein concentrations. Eur J Clin Nutr. 2000 Jan;54(1):14-9.
- E L Ashton, F S Dalais, M J Ball. Effect of meat replacement by tofu on CHD risk factors including copper induced LDL oxidation. J Am Coll Nutr. 2000 Nov-Dec;19(6):761-7.
- K K Carroll, P M Giovannetti, M W Huff, O Moase, D C Roberts, B M Wolfe. Hypocholesterolemic effect of substituting soybean protein for animal protein in the diet of healthy young women. Am J Clin Nutr. 1978 Aug;31(8):1312-21.
- R L Shorey, B Bazan, G S Lo, F H Steinke. Determinants of hypocholesterolemic response to soy and animal protein-based diets. Am J Clin Nutr. 1981 Sep;34(9):1769-78.
- S L Wiebe, V M Bruce, B E McDonald. A comparison of the effect of diets containing beef protein and plant proteins on blood lipids of healthy young men. Am J Clin Nutr. 1984 Nov;40(5):982-9.
- P M Clifton. Protein and coronary heart disease: the role of different protein sources. Curr Atheroscler Rep. 2011 Dec;13(6):493-8.
- H R Ferdowsian, N D Barnard. Effects of plant-based diets on plasma lipids. Am J Cardiol. 2009 Oct 1;104(7):947-56.
- D J Jenkins, C W Kendall, A Marchie, D Faulkner, E Vidgen, K G Lapsley, E A Trautwein, T L Parker, R G Josse, L A Leiter, P W Connelly. The effect of combining plant sterols, soy protein, viscous fibers, and almonds in treating hypercholesterolemia. Metabolism. 2003 Nov;52(11):1478-83.
- Y Wang, C Lehane, K Ghebremeskel, M A Crawford. Modern organic and broiler chickens sold for human consumption provide more energy from fat than protein. Public Health Nutr. 2010 Mar;13(3):400-8.