Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Předsudky a nenávist vůči lidem s nadváhou
Jak častá je stigmatizace osob s nadváhou ve zdravotnictví?
Hmotnostní stigma je bráno za poslední „akceptovanou“ formu předpojatosti a je bezuzdnou diskriminací a stereotypizací lidí s nadváhou. Padesát žen s nadváhou bylo požádáno o vedení deníku a zapisování všech situací, kdy se cítily stigmatizovány za svou váhu. Za jediný týden bylo zaznamenáno více než tisíc takových událostí. Žena s nadváhou může očekávat, že ji budou šikanovat třeba narážkami a nadávkami, že narazí na fyzické překážky (například se nevejde na veřejné sedačky), nebo bude přímo diskriminována (například se k ní bude hůře chovat personál v restauracích a obchodech) v průměru třikrát denně. Obézní muži uvádějí třikrát méně případů diskriminace než ženy stejné hmotnosti. Zažijí nepříjemnou situaci třeba jen jednou za den.
A není to žádná paranoia. Do studií byli vybráni profesionální herci, kteří se měli hlásit jako zájemci o zaměstnání. Když se přestrojili pomocí speciálních hollywoodských převleků a vycpávek za lidi s nadváhou, tak byli mnohem více diskriminováni, než když se prezentovali se svou normální váhou. Tato předpojatost při najímání zaměstnanců byla obzvláště cílena na ženy s nadváhou, mnohem více než na muže s nadváhou.
Postoje lze prozkoumat také pomocí dotazníků. Při porovnání 16 různých stigmatizovaných sociálních skupin, jako jsou homosexuálové a lidé bez domova, jen lidé závislí na drogách a kuřáci dopadli hůře než obézní jedinci z hlediska míry odporu. Výzkumníci však poznamenali, že tam byla i jedna zajímavá remíza, obézní lidé byli „vnímáni stejně odpudivě jako politici“.
Hmotnostní stigma začíná v překvapivě nízkém věku. Už děti ve věku tří let popisují své spolužáky s nadváhou jako „zlé“, „hloupé“, „lenivé“ a „ošklivé“. Pak je tu ta slavná studie z roku 1961.
Děti na letních táborech s pestrou účastí z různých sociálních, kulturních a etnických skupin v Kalifornii, Montaně a New Yorku byly požádány, aby seřadily následující obrázky do pořadí podle toho, jak se jim zobrazený člověk líbí. Na obrázcích bylo dítě s berlemi a ortézou na noze, dítě na vozíku, dítě s chybějící rukou, dítě se znetvořeným obličejem a obézní dítě. V každé skupině testovaných dětí byla až pozoruhodná uniformita odpovědí. Obézní dítě pokaždé skončilo na posledním místě.
Jenže to byla jiná doba. V roce 2003 výzkumníci provedli opakování po 40 letech. Studie byla zopakována a výsledek je poznat už z názvu: „Stigmatizace obézních dětí se zhoršuje“. Obézní dítě bylo ještě méně oblíbené! Odpovídá to trendům napříč společností, jelikož došlo k téměř 70% nárůstu vnímané hmotnostní diskriminace při porovnání záznamů z celonárodních průzkumů z poloviny devadesátých let a novějších dat.
Postoje učitelů tomu nijak nepomáhají. Více než čtvrtina učitelů a dalších zaměstnanců školy si myslí, že stát se obézním je „jedna z nejhorších věcí, které se člověku mohou stát“. I rodiče mohou mít předsudky a méně podporovat ve studiu na univerzitě dcery s nadváhou než jejich štíhlejší sourozence. Dva přední výzkumníci zaměření na obezitu se vyjádřili takto: „Obzvláště silným vyjádřením předpojatosti je situace, kdy rodiče diskriminují své vlastní děti.“
A co lékaři? V jednom reprezentativním národním průzkumu bylo zjištěno, že více než polovina lékařů nahlížela na obézní pacienty jako na „nešikovné, neatraktivní, škaredé a neposlušné.“ Asi čtvrtina zdravotních sester souhlasila nebo silně souhlasila s tvrzením: „Péče o obézního pacienta mě obvykle znechucuje.“
Taková nevraživost může mít vážné zdravotní důsledky pro ty, kteří péči potřebují nejvíce. Obézní ženy mají například vyšší riziko rozvoje rakoviny děložního čípku, endometria a vaječníků, zároveň však nejsou tak často vyšetřovány. Morbidně obézní pacienti mají jen poloviční šanci, že se jim dostane doporučených gynekologických prohlídek. Částečně za tím stojí vyhýbání se vyšetření ze strany pacienta, nicméně někteří lékaři obézní pacienty zkrátka odmítají. Noviny Sun Sentinel provedly průzkum gynekologických praktik na Floridě a zjistily například, že jeden ze sedmi gynekologů odmítá vyšetřovat těžší ženy. Váhový limit pro příjem nových pacientek si stanovili v některém případě už na 90 kg.
Dokonce i lékaři přijímající obézní pacienty jim nevěnují dost pozornosti. Lékaři randomizovaní k tomu, že dostali zdravotní dokumentaci pacienta s migrénou, který byl prezentován jako průměrně vážící, s nadváhou, nebo obézní, řekli, že by věnovali obéznímu pacientovi o 28 % času méně. A věnovaný čas ani není kvalitním. Nahrávky z návštěv u lékařů odhalily, že si lékaři budují menší citovou vazbu k pacientům s nadváhou.
I specialisté na obezitu vykazují stále explicitnější protiobézní postoje. Od průzkumu z roku 2001 do dalšího z roku 2013 došlo ke zhoršení. Specialisté na obezitu označovali tlusté lidi jako výrazně „více líné, hloupé a bezcenné“. Dokonce i v lékařské literatuře najdeme texty, jako je tento, zde příklad z Annals of Internal Medicine. „Obezita je zločinem proti estetice - je škaredá.“
Dobré je, že jsou alespoň schopni skrývat své opovržení. Ve studii nazvané „Obézní pacienti přeceňují projevy respektu u svých lékařů“ je vidět, že navzdory negativnímu postoji lékařů vůči svým obézním pacientům, ti sami vyjadřují spokojenost se svými poskytovateli zdravotní péče. Závěr výzkumníků: „Ačkoliv lékaři svou roli hrají dobře, nedostatek skutečného respektu naznačuje, že autentičnost vztahu pacienta a lékaře je potřeba zpochybňovat.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Puhl R, Brownell KD. Bias, discrimination, and obesity. Obes Res. 2001;9(12):788-805.
- Seacat JD, Dougal SC, Roy D. A daily diary assessment of female weight stigmatization. J Health Psychol. 2016;21(2):228-40.
- Puhl RM, Andreyeva T, Brownell KD. Perceptions of weight discrimination: prevalence and comparison to race and gender discrimination in America. Int J Obes (Lond). 2008;32(6):992-1000.
- Pingitore R, Dugoni BL, Tindale RS, Spring B. Bias against overweight job applicants in a simulated employment interview. J Appl Psychol. 1994;79(6):909-17.
- Vartanian LR. Disgust and perceived control in attitudes toward obese people. Int J Obes (Lond). 2010;34(8):1302-7.
- Cramer P, Steinwert T. Thin is good, fat is bad: How early does it begin? J Appl Dev Psychol. 1998;19(3):429-51.
- Richardson SA, Goodman N, Hastorf AH, Dornbusch SM. Cultural uniformity in reaction to physical disabilities. Am Sociol Rev. 1961;26(2):241-7.
- Latner JD, Stunkard AJ. Getting worse: the stigmatization of obese children. Obes Res. 2003;11(3):452-6.
- Andreyeva T, Puhl RM, Brownell KD. Changes in perceived weight discrimination among Americans, 1995-1996 through 2004-2006. Obesity (Silver Spring). 2008;16(5):1129-34.
- Neumark-Sztainer D, Story M, Harris T, Beliefs and attitudes about obesity among teachers and school health care providers working with adolescents. J Nutr Educ Behav. 1999;31(1):3-9.
- Crandall CS. Do parents discriminate against their heavyweight daughters? Pers Soc Psychol Bull. 1995;21(7):724-35.
- Foster GD, Wadden TA, Makris AP, et al. Primary care physicians’ attitudes about obesity and its treatment. Obes Res. 2003;11(10):1168-77.
- Bagley CR, Conklin DN, Isherwood RT, Pechiulis DR, Watson LA. Attitudes of nurses toward obesity and obese patients. Percept Mot Skills. 1989;68(3 Pt 1):954.
- Poorolajal J, Jenabi E. The association between BMI and cervical cancer risk: a meta-analysis. Eur J Cancer Prev. 2016;25(3):232-8.
- Adams CH, Smith NJ, Wilbur DC, Grady KE. The relationship of obesity to the frequency of pelvic examinations: do physician and patient attitudes make a difference? Women Health. 1993;20(2):45-57.
- Hernandez-Boussard T, Ahmed SM, Morton JM. Obesity disparities in preventive care: findings from the National Ambulatory Medical Care Survey, 2005-2007. Obesity (Silver Spring). 2012;20(8):1639-44.
- LaMendola B. Some ob-gyns in South Florida turn away overweight women. South Florida Sun-Sentinel Health. May 16, 2011.
- Hebl MR, Xu J. Weighing the care: physicians’ reactions to the size of a patient. Int J Obes Relat Metab Disord. 2001;25(8):1246-52.
- Gudzune KA, Beach MC, Roter DL, Cooper LA. Physicians build less rapport with obese patients. Obesity (Silver Spring). 2013;21(10):2146-52.
- Tomiyama AJ, Finch LE, Belsky ACI, et al. Weight bias in 2001 versus 2013: contradictory attitudes among obesity researchers and health professionals. Obesity (Silver Spring). 2015;23(1):46-53.
- Wadden TA, Stunkard AJ. Social and psychological consequences of obesity. Ann Intern Med. 1985;103(6 ( Pt 2)):1062-7.
- Gudzune KA, Huizinga MM, Beach MC, Cooper LA. Obese patients overestimate physicians’ attitudes of respect. Patient Educ Couns. 2012;88(1):23-8.