Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Důsledky předpojatosti vůči lidem s nadváhou ve zdravotní péči
Jak může být stigmatizace osob s nadváhou začarovaným kruhem?
Ačkoliv držení úplného půstu může drasticky zvýšit krevní hladiny stresového hormonu kortizolu, a to za pět dní až na dvojnásobek, pouhé držení diety nikoliv. Existuje však způsob, jak se stres a obezita mohou změnit v začarovaný kruh: hmotnostní stigma.
Z tisíců lidí sledovaných po čtyři roky měli právě ti, kteří zažívali diskriminaci, více než dvojnásobné riziko, že se stanou obézními. A ti, kteří již obézní byli, měli více než trojnásobné riziko, že se z obezity nedostanou, při porovnání s lidmi, kteří sice začínali na stejné váze, ale nesetkávali se s diskriminací. Na jedné straně rovnice kalorické rovnováhy může jít o stresem podmíněné přejídání a na druhé straně o nechuť cvičit vyvolanou stigmatizací.
Obézní jedincí, kteří se častěji setkávají s hmotnostním stigmatem, uvádějí větší neochotu cvičit na veřejnosti, protože se bojí odsouzení a stydí se. Strachování, že jsem „příliš tlustý, abych šel cvičit“, má své opodstatnění. Silné protiobezitní předsudky totiž byly zdokumentovány u profesionálů ve fitness i běžných návštěvníků tělocvičen, což se může projevit jako nepřívětivé prostředí ve fitness centrech a klubech pro zdraví.
Ať už se nakloní libovolná strana vah v kalorické rovnováze, lidé pociťující hmotnostní stigma mohou v konečném důsledku utrpět na zdraví i nezávisle na přidané váze. Lidé, kteří se častěji setkávají s předsudky kvůli tloušťce, vykazují častější výskyt deprese, vyšší hladiny zánětu, vyšší hladiny oxidativního stresu a žijí kratší dobu. Dvě studie sledující celkem téměř 20 000 lidí nalezly asi o 50 % vyšší riziko úmrtí u jedinců uvádějících častější každodenní diskriminaci. Hmotnostní diskriminace může zkrátit očekávané dožití. Navzdory těmto rizikům někteří učenci zastávají názor, že bychom tloušťku měli odsuzovat ještě více.
Vysloužilý prezident prestižního Hastings Center nechvalně prosazoval „lehkou verzi stigmatizace“ s použitím sociálních tlaků pro přinucení lidí ke zhubnutí, aniž bychom se museli uchýlit k přímé diskriminaci. Jeho argument je, že co jiného má konec konců potenciál čelit přesvědčovací síle miliard dolarů utrácených ročně za reklamy potravinářským a nápojářským průmyslem. Proti tabáku to zabralo. Připomíná vlastní souboj se závislostí: „Sociální tlak v podobě zostuzování a urážení mě přesvědčil stejnou měrou o nutnosti přestat kouřit jako možné zdravotní následky.“ Kampaně veřejného zdraví s cílem stigmatizovat cigarety přeměnily „něco, co bylo dříve považováno jen za nezdravý návyk, v přímo zavrženíhodné chování.“
Když byly podobné kampaně testovány proti obezitě, setkaly se se silným odporem. Kampaň Strong4Life v Georgii zahrnovala plakáty s mrzutě se tvářícími obézními dětmi doprovázené texty jako „Varování: buclaté děti nemusí přežít své rodiče“ nebo „Je těžké být malou holčičkou, když nejste malí“. Sponzoři kampaně reklamy obhajovaly jako pokus prolomit popírání existence problému, navíc ve státě, kde je zaznamenán jeden z nejvyšších výskytů dětské obezity. Strategie je však obhajitelná, jenom pokud doopravdy funguje.
Výzkumníci z Yale zjistili, že ženy s normální váhou, kterým byla nabídnuta miska lentilek M&M’s, bonbónů Jelly Beans a bramborových lupínků jako svačina po zhlédnutí videí se stigmatizujícím obsahem zachycujícím stereotypy vyšší váhy jako nešikovnost, hlasitost a lenost, snědly asi stejné množství pochutin jako při sledování neutrálního obsahu typu reklamy na pojištění. Když však sledovaly ty stejné dva sety videí ženy s nadváhou, tak se jejich příjem kalorií ztrojnásobil po zhlédnutí stigmatizujících scén. Závěr výzkumníků: „Toto je přímé zpochybnění představy, že tlak na zhubnutí vyvíjený v podobě hmotnostního stigma bude mít pozitivní a motivační vliv na jedince s nadváhou.“ Jinými slovy, může to vše zhoršit. Označení za „příliš tlustého“ bylo v dětském věku spojeno s vyšším rizikem obezity v budoucnu při porovnání s dětmi, které sice vážily stejně, ale nikdo jim nic ošklivého neříkal. Znamená to, že bychom prostě měli ignorovat zjevný problém? Mnoho lékařů si to zřejmě myslí.
Tak jako veterináři váhají s upozorněním majitele, že je jejich mazlíček obézní, tak jen necelá čtvrtina rodičů dětí s nadváhou uvádí, že jim pediatr něco pověděl o váhovému statutu jejich dítěte. Člověk by si řekl, že to musí být zjevné, nicméně průzkum Gallup Survey zjistil, že rodiče podle všeho „notoricky špatně hodnotí, jak je na tom jejich dítě s váhou“. Podobně i procento dospělých označujících svou váhu za nadváhu zůstává poslední desetiletí prakticky stejné, ačkoliv obezity raketově přibývá. Gallup dospěl k závěru, že všechno toto pomáhá „vykreslit obrázek rozsáhlé iluze o rostoucí váze ve Spojených státech“.
Myslím, že pacienti mají právo být správně informováni. Lidé, kterým lékař řekl o jejich nadváze, mají asi čtyřnásobnou pravděpodobnost, že se pokusí zhubnout a asi dvojnásobnou pravděpodobnost, že uspějí.
Stejně jako kouřící lékaři s menší pravděpodobností budou nabádat své kouřící pacienty k odvykání, tak i lékaři s nadváhou s menší pravděpodobností začnou rozebírat téma váhy, někdy dokonce obezitu ani neuvedou do záznamů pacienta.
Pacienti přitom paradoxně věří výživovému poradenství od lékařů s nadváhou více, než věří lékařům s normální váhou. Naneštěstí mohou praktiční lékaři nabídnout jen velmi málo konkrétních rad. Méně než polovina dotazovaných lékařů uvedla, že svým pacientům dává konkrétní rady. Prosté prohlášení „hlídejte si, co jíte“ pacientům jen stěží nějak zvlášť pomůže, mnoho praktických lékařů se však nezmůže ani na tohle. Většina lékařů řekla, že by trávila více času prací s pacienty na úpravě hmotnosti, pokud by jejich čas byl „náležitě ohodnocen“. Možná bychom jim mohli dávat bonus, když se zdrží svalování viny na oběti. Jedno duo komentátorů napsalo v reakci na zastánce stigmatizování: „Kdyby hanobení redukovalo obezitu, už by žádní tlusté lidé nebyli.“
Tuto videosérii o hmotnostním stigmatu bych rád zakončil výsledky studie, ze kterých budete mít ústa dokořán. Tato studie nejlépe ilustruje, jak těžké je žít v obézním těle. Jestliže toto nevyvolá sympatie u mých lékařských kolegů, pak už nevím, co jiného by mohlo. Výzkumníci mluvili s muži i ženami, kteří zhubnuli přes 45 kg a váhu si udrželi, aby využili jejich jedinečný vhled do problematiky, jelikož účastníci na vlastní kůži zažili, jaké to je být morbidně obézní a pak v průměru o 57 kg lehčí. Výzkumníci udělali rozhovor se 47 podobnými jedinci.
Požádali je, aby si vzpomněli na svou minulost s vyšší váhou a vybrali si: „Pokud by vám někdo nabídl pár milionů dolarů za to, že zůstanete navždy morbidně obézní, přijali byste jeho nabídku? „Nebo byste si raději za všech okolností vybrali zdravou váhu?“ První možnost zněla: „Vybral bych si normální váhu a žádné peníze. Učinit rozhodnutí by mi zabralo asi tak jednu vteřinu.“ Druhá možnost zněla: „Asi bych si vybral vážit normálně. Nicméně možnost získat tolik peněz by mě přiměla se nad svým rozhodnutím více zamyslet.“ Třetí možnost zněla: „Chtěl jsem vážit normálně, ale peníze by se mi vážně hodily. Kdybych byl multimilionářem, myslím, že bych se mohl smířit s životem morbidně obézního člověka.“ Jeden ze 47 si to musel promyslet, zbylých 46 si hned vybralo první možnost. Nikdo si nevybral třetí možnost. Všichni řekli, že by oželeli možnost stát se multimilionářem, kdyby dosáhli normální váhy.
Jestli vás tohle šokovalo, připoutejte se, bude to jízda. Potom se jich zeptali, jak by porovnali obezitu s jiným tělesným postižením. Za běžných okolností platí, že když se lidí zeptáme, jestli by si vybrali žít se svým vlastním postižením nebo nějakým jiným, většina tíhne k tomu nechat si své stávající neduhy. Jeden příklad. I když by většina lidí byla raději hluchá než slepá, slepí lidé by z většiny preferovali zůstat slepí, než mít zrak místo sluchu. Už se totiž naučili žít se svým zdravotním znevýhodněním, takže v poznaném spatřují bezpečí. Nicméně když se na to zeptali dříve obézních lidí, stal se pravý opak.
Každý ze 47 tázaných řekl, že by byl raději hluchý po zbytek života, než aby byl po zbytek života obézní. Všichni do jednoho řekli, že by raději měli potíže se čtením, měli cukrovku, měli silné akné či měli srdeční onemocnění, než byli obézní. Přes 90 % řeklo, že by si raději nechalo amputovat nohu a asi devět z deseti řeklo, že by raději byli celý život slepí než obézní. Obezita se jeví jako jediný handicap, u kterého by téměř všichni chtěli měnit, nehledě za co. Přidám citaci jednoho účastníka studie: „Když jste slepí, lidé vám chtějí pomoci. Nikdo nechce pomoci tlustému člověku.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bergendahl M, Vance ML, Iranmanesh A, Thorner MO, Veldhuis JD. Fasting as a metabolic stress paradigm selectively amplifies cortisol secretory burst mass and delays the time of maximal nyctohemeral cortisol concentrations in healthy men. J Clin Endocrinol Metab. 1996;81(2):692-9.
- Nakamura Y, Walker BR, Ikuta T. Systematic review and meta-analysis reveals acutely elevated plasma cortisol following fasting but not less severe calorie restriction. Stress. 2016;19(2):151-7.
- Tomiyama AJ. Weight stigma is stressful. A review of evidence for the Cyclic Obesity/Weight-Based Stigma model. Appetite. 2014;82:8-15.
- Sutin AR, Terracciano A. Perceived weight discrimination and obesity. PLOS ONE. 2013;8(7):e70048.
- Vartanian LR, Novak SA. Internalized societal attitudes moderate the impact of weight stigma on avoidance of exercise. Obesity. 2011;19(4):757-62.
- Ball K, Crawford D, Owen N. Obesity as a barrier to physical activity. Aust N Z J Public Health. 2000;24(3):331-3.
- Robertson N, Vohora R. Fitness vs. fatness: Implicit bias towards obesity among fitness professionals and regular exercisers. Psychol Sport Exerc. 2008;9(4):547-57.
- Robinson E, Sutin A, Daly M. Perceived weight discrimination mediates the prospective relation between obesity and depressive symptoms in U.S. and U.K. adults. Health Psychol. 2017;36(2):112-21.
- Sutin AR, Stephan Y, Luchetti M, Terracciano A. Perceived weight discrimination and C-reactive protein. Obesity. 2014;22(9):1959-61.
- Tomiyama AJ, Epel ES, McClatchey TM, et al. Associations of weight stigma with cortisol and oxidative stress independent of adiposity. Health Psychol. 2014;33(8):862-7.
- Sutin AR, Stephan Y, Terracciano A. Weight discrimination and risk of mortality. Psychol Sci. 2015;26(11):1803-11.
- Callahan D. Obesity: chasing an elusive epidemic. Hastings Cent Rep. 2013;43(1):34-40.
- Gudzune KA, Beach MC, Roter DL, Cooper LA. Physicians build less rapport with obese patients. Obesity (Silver Spring). 2013;21(10):2146-52.
- Gudzune KA, Huizinga MM, Beach MC, Cooper LA. Obese patients overestimate physicians’ attitudes of respect. Patient Educ Couns. 2012;88(1):23-8.
- Schvey NA, Puhl RM, Brownell KD. The impact of weight stigma on caloric consumption. Obesity. 2011;19(10):1957-62.
- Hunger JM, Tomiyama AJ. Weight labeling and obesity: a longitudinal study of girls aged 10 to 19 years. JAMA Pediatr. 2014;168(6):579.
- Churchill J, Ward E. Communicating with pet owners about obesity: roles of the veterinary health care team. Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2016;46(5):899-911.
- Perrin EM, Skinner AC, Steiner MJ. Parental recall of doctor communication of weight status: national trends from 1999 through 2008. Arch Pediatr Adolesc Med. 2012;166(4):317-22.
- Rose SA, Poynter PS, Anderson JW, Noar SM, Conigliaro J. Physician weight loss advice and patient weight loss behavior change: a literature review and meta-analysis of survey data. Int J Obes. 2013;37(1):118-28.
- Pool AC, Kraschnewski JL, Cover LA, et al. The impact of physician weight discussion on weight loss in US adults. Obes Res Clin Pract. 2014;8(2):e131-9.
- Bleich SN, Bennett WL, Gudzune KA, Cooper LA. Impact of physician BMI on obesity care and beliefs. Obesity (Silver Spring). 2012;20(5):999-1005.
- Berry AC, Berry NA, Myers TS, Reznicek J, Berry BB. Physician body mass index and bias toward obesity documentation patterns. Ochsner J. 2018;18(1):66-71.
- Bleich SN, Gudzune KA, Bennett WL, Jarlenski MP, Cooper LA. How does physician BMI impact patient trust and perceived stigma? Prev Med. 2013;57(2):120-4.
- Smith AW, Borowski LA, Liu B, et al. U.S. primary care physicians’ diet-, physical activity-, and weight-related care of adult patients. Am J Prev Med. 2011;41(1):33-42.
- Foster GD, Wadden TA, Makris AP, et al. Primary care physicians’ attitudes about obesity and its treatment. Obesity Research. 2003;11(10):1168-77.
- Adler NE, Stewart J. Reducing obesity: motivating action while not blaming the victim. Milbank Q. 2009;87(1):49-70.
- Tomiyama AJ, Mann T. If shaming reduced obesity, there would be no fat people. Hastings Cent Rep. 2013;43(3):4-5; discussion 9-10.
- Rand CS, Macgregor AM. Successful weight loss following obesity surgery and the perceived liability of morbid obesity. Int J Obes. 1991;15(9):577-9.
- Wright BA. Sensitizing outsiders to the position of the insider. Rehabil Psychol. 1975;22(2):129-35.