Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přetočení biologických hodin o 14 let nazpět
Čtyři jednoduché zdravé návyky dokáží snížit naše riziko chronického onemocnění skoro o 80 %. Teoreticky tak mohou snížit naše riziko úmrtí natolik, že by šlo o ekvivalent omládnutí o 14 let.
V roce 1903 Thomas Edison předpověděl, že lékař budoucnosti nebude podávat léky, ale namísto toho bude radit svému pacientovi, jak pečovat o své tělo prostřednictvím stravy a vzdělávat ho o příčinách a prevenci onemocnění. O sto let později se zrodila American College of Lifestyle Medicine. Stále ještě předepisujeme léky, ale důraz klademe na pochopení hlavních příčin zdravotního postižení ve Spojených státech a hlavních příčin úmrtí, kterými jsou především prvky naší životosprávy. Důležité je zejména to, co si vkládáme do úst – jídlo a cigarety.
Působivý počet studií ukázal, že špatná životospráva je hlavní příčinou zdravotních problémů, které nás trápí. Dobrou zprávou je, že změna životosprávy dokáže výrazně zlepšit naše zdraví. Máme to ve svých rukou.
U většiny hlavních příčin úmrtí již dlouhou dobu víme, že se na nich naše geny podílejí maximálně z 10 až 20 %. Výskyt smrtelných nemocí, jako je srdeční onemocnění a závažné formy rakoviny, se mezi různými populacemi totiž někdy liší až stonásobně, a když se lidé přestěhují se zemí s nízkým rizikem do zemí s vysokým rizikem, nemocnost se skoro vždy přizpůsobí novému prostředí. Například 70 % mozkových mrtvic a rakoviny tlustého střeva se lze vyhnout, vyhnout se lze i více než 80 % onemocnění srdce a více než 90 % cukrovky 2. typu.
Možná je už na čase přestat obviňovat naše geny a zaměřit se na těch 70 a více procent, které můžeme ovlivnit. Takto můžeme doopravdy vyřešit naši zdravotní krizi.
Ani není potřeba mnoho. Dodržování pouze čtyř prvků zdravého životního stylu může mít výrazný dopad na předcházení chronickým onemocněním. Stačí nekouřit, nebýt obézní, půl hodiny denně věnovat pohybu a stravovat se zdravěji. Například jíst více ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a méně masa. Dodržování těchto čtyř jednoduchých zásad snižuje riziko vzniku chronické nemoci o 78 %. Riziko cukrovky se sníží o 95 %, riziko srdečního infarktu o 80 %. Polovina rizika mrtvice, třetina rizika vzniku rakoviny, to všechno zmizí. Jen popřemýšlejte o tom, co by to znamenalo v konkrétních číslech. Za současné situace každý rok milión Američanů zažije svůj první infarkt nebo mrtvici. Milión lidí dostane cukrovku, milión dostane rakovinu.
Pokud ozdravíme své návyky, můžeme skutečně žít déle? Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sledoval asi 8 000 Američanů ve věku dvacet let a více po dobu zhruba 6 let. Zjistili, že tři základní prvky životosprávy měly obrovský dopad na úmrtnost. Delší život žili lidé, kteří nekouřili, jedli zdravě a vyvíjeli dostatek fyzické aktivity. Tímto podstatně snížili riziko předčasného úmrtí. Nekuřáctvím přitom mysleli současné nekuřáctví. Zdravou stravou měli na mysli, že člověk se na skóre dodržování nenáročných federálních výživových pokynů dostal do horních 40 %. Za aktivní život se počítalo, když jste si denně dopřáli alespoň 21 minut přinejmenším mírného pohybu. Ti, kteří splnili alespoň jednu ze tří zásad, měli o 40 % nižší riziko úmrtí. Ti, kteří zvládli dvě ze tří zásad, snížili pravděpodobnost úmrtí o více než polovinu. Ti, kteří zvládli dodržovat všechny tři, snížili svou pravděpodobnost úmrtí během těch šesti let o 82 %.
Jak se to promítne na prodloužení délky života? Podobná studie o životosprávě a přežití se nespokojila s tím, co lidé o svém stravování tvrdili, jako ukazatel příjmu rostlinných potravin použili naměřené hladiny vitamínu C. Pokles úmrtnosti mezi těmi, kteří dodržovali všechny čtyři zásady zdravé životosprávy, odpovídal tomu, jako by byli o 14 let mladší než ve skutečnosti. Je to jako bychom přetočili své biologické hodiny o 14 let nazpět.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- The Newark Advocate, Vol. 46: No. 47. January 2, 1903. Newark, OH
- E S Ford, M M Bergmann, H Boeing, C Li, S Capewell. Healthy lifestyle behaviors and all-cause mortality among adults in the United States. Prev Med 2012 55(1):23 – 27.
- T L Wahls. The seventy percent solution. J Gen Intern Med 2011 26(10):1215 – 1216.
- US Burden of Disease Collaborators. The state of US health, 1990-2010: Burden of diseases, injuries, and risk factors. JAMA 2013 310(6):591 – 608.
- W C Willett. Balancing life-style and genomics research for disease prevention. Science 2002 296(5568):695 – 698.
- E S Ford, M M Bergmann, J Kröger, A Schienkiewitz, C Weikert, H Boeing. Healthy living is the best revenge: Findings from the European Prospective Investigation Into Cancer and Nutrition-Potsdam study. Arch. Intern. Med. 2009 169(15):1355 – 1362.
- K T Khaw, N Wareham, S.Bingham, A Welch, R Luben, N Day. Combined impact of health behaviours and mortality in men and women: The EPIC-Norfolk prospective population study. PLoS Med. 2008 5(1):e12.
- D Shurney. Bringing lifestyle into the equation. Journal of Managed Care Medicine. 2011 14(2):5.
Images thanks to The American College of Lifestyle Medicine.