Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence rakoviny předcházením tvorby TOR
Potlačením motoru stárnutí, enzymu zvaného TOR, kterého dosáhneme snížením příjmu živočišných potravin bohatých na leucin (mléko apod.), můžeme snížit své riziko rakoviny.
V průběhu posledního desetiletí bylo publikováno více než 5000 vědeckých článků o TOR, enzymu inhibovaném lékem rapamycinem, jenž byl experimentálně používán k prodloužení délky života, ale již je i v klinickém použití, kdy má zabraňovat odmítnutí transplantovaných ledvin. U pacientů, kteří dostávali rapamycin kvůli transplantaci ledvin, měl tento lék zvláštní „vedlejší účinek“ – snížení incidence rakoviny. Ve skupině 15 pacientů, u nichž byl biopsií prokázán Kaposiho sarkom, rakovina, která často postihuje kůži. Během tří měsíců po zahájení léčby rapamycinem u všech pacientů zmizely všechny kožní Kaposiho sarkomové léze.
To dává smysl, protože TOR účinkuje jako hlavní regulátor buněčného růstu a proliferace. TOR je například zvýšen u téměř 100 % pokročilých karcinomů prostaty u člověka. Možná proto bylo zjištěno, že konzumace mléčných výrobků je zde hlavním rizikovým faktorem. Mysleli jsme, že hlavní roli zde hrají hormony obsažené v mléce, ale možná je vznik a vývoj rakoviny prostaty také podpořen tím, že konzumace kravského mléko stimuluje tvorbu TOR.
Naše chápání mléka savců se změnilo z „pouhého jídla“ na druhově specifický endokrinní signální systém, který aktivuje TOR, podporuje buněčný růst a proliferaci a potlačuje interní mechanismy vnitřního čištění našeho těla. Obvykle je mlékem způsobená stimulace TOR omezena pouze na kojence, kdy skutečně potřebujeme, aby naše buňky rostly a dělily se.
Z hlediska vývoje lze konstatovat, že trvalé „zneužívání“ signalizačního systému podporujícího růst, který je obsažen v mléce tím, že je konzumujeme po celý život, udržuje nejdůležitější charakteristiku biologie rakoviny. Jedná se o neustálou proliferační signalizaci – růst, růst, růst!
Zdá se, že TOR hraje roli také v rakovině prsu. U nádorů rakoviny prsu byla zaznamenána vyšší aktivita TOR a byla spojena s agresivnějším průběhem choroby a nižší mírou přežití pacientek s rakovinou prsu.
To by mohlo vysvětlit, proč ženy hospitalizované kvůli anorexii mohou mít ve výsledku pouze poloviční riziko onemocnění rakovinou prsu. Vážné kalorické omezení u lidí může poskytnout ochranu proti invazivnímu karcinomu prsu tím, že potlačí aktivaci TOR. Ale nemusíme hladovět, abychom potlačili TOR, pouhé omezení příjmu živočišných bílkovin může tlumit celkovou aktivitu TOR.
Kromě toho způsoby stravování, které upřednostňují rostliny, a to zejména košťálovou zeleninu, nejenom sníží aktivaci TOR, poskytují také přirozené rostlinné deriváty inhibitorů TOR. Např. v brokolici, zeleném čaji, sóji, kurkumě a hroznovém víně, společně s dalším ovocem a zeleninou, jako jsou cibule, jahody, borůvky, mango a okurkové slupky.
Možná proto je rostlinná strava spojená s nižším rizikem u mnoha typů rakoviny; snižuje totiž hladinu TOR. Jsme tedy možná konečně na prahu toho, abychom byli schopni zásadně změnit stárnutí člověka a onemocnění související s věkem? To ukáže jen čas. Pokud však rychlost a směr pokroku v nedávné době něco naznačuje, pak by dalších 5000 studií o TOR mohlo být opravdu zajímavých.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J L Jewell, K L Guan. Nutrient signaling to mTOR and cell growth. Trends Biochem Sci 2013 38(5):233 – 242.
- X Wang, C G Proud. MTORC1 signaling: What we still don't know. J Mol Cell Biol 2011 3(4):206 – 220.
- J D Weber, D H Gutmann. Deconvoluting mTOR biology. Cell Cycle 2012 11(2):236 – 248.
- S C Johnson, P S Rabinovitch, M Kaeberlein. MTOR is a key modulator of ageing and age-related disease. Nature 2013 493(7432):338 – 345.
- C H Jung, H Kim, J Ahn, T I Jeon, D H Lee, T Y Ha. Fisetin regulates obesity by targeting mTORC1 signaling. J. Nutr. Biochem. 2013 24(8):1547 – 1554.
- M F McCarty. MTORC1 activity as a determinant of cancer risk--rationalizing the cancer-preventive effects of adiponectin, metformin, rapamycin, and low-protein vegan diets. Med Hypotheses 2011 77(4):642 – 648.
- M V Blagosklonny. Rapalogs in cancer prevention: Anti-aging or anticancer? Cancer Biol Ther 2012 13(14):1349 – 1354.
- Y Suh, F Afaq, N Khan, J J Johnson, F H Khusro, H Mukhtar. Fisetin induces autophagic cell death through suppression of mTOR signaling pathway in prostate cancer cells. Carcinogenesis 2010 31(8):1424 – 1433.
- R F Lamb. Amino acid sensing mechanisms: An Achilles heel in cancer? FEBS J. 2012 279(15):2624 – 2631.
- K B Michels, A Ekbom. Caloric restriction and incidence of breast cancer. Jama 2004 291(10):1226 – 1230.
- G Stallone, A Schena, B Infante, S Di Paolo, A Loverre, G Maggio, E Ranieri, L Gesualdo, F P Schena, G Grandaliano. Sirolimus for Kaposi's sarcoma in renal-transplant recipients. N Engl J Med 2005 352(13):1317 – 1323.
- U Wazir, R F Newbold, W G Jiang, A K Sharma, K Mokbel. Prognostic and therapeutic implications of mTORC1 and Rictor expression in human breast cancer. Oncol Rep 2013 29(5):1969 – 1974.
- B C Melnik, S M John, P Carrera-Bastos, L Cordain. The impact of cow's milk-mediated mTORC1-signaling in the initiation and progression of prostate cancer. Nutr Metab (Lond) 2012 9(1):74.
Images thanks to Krissy Venosdale via Flickr and Herndon, L.A., Altun, Z.F. and Hall, D.H. 2009. Glossary A. In WormAtlas. doi:10.3908/wormatlas.6.1.