Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence rakoviny prostaty: fermentovaná vs. nefermentovaná sója
Které potraviny nabízejí lepší ochranu – fermentované sójové potraviny jako miso a tempeh, nebo nefermentované sójové potraviny jako tofu a sójové mléko?
Ve výskytu rakoviny prostaty existují enormní rozdíly v závislosti na zemi. Nejvyšší míry dosahují USA, naopak nejnižší mají v Asii. To se však nejspíš začíná měnit. Nejvyšší nárůst rakoviny prostaty na světě, co se týče posledních desetiletí, byl naměřen překvapivě v Jižní Korei. Došlo k 13násobnému zvýšení úmrtí na rakovinu prostaty napříč celou zemí. Vědci nadhodili, že by svou roli mohlo hrát zvýšení konzumace živočišných potravin. To je totiž největší změna v jídelníčku, jež se za toto období odehrála, šlo téměř o 850% nárůst.
Je to v souladu s našimi obecnými znalostmi o potravinách a prevenci i léčbě rakoviny prostaty. Rajčata, brokolice a jí příbuzné druhy zeleniny společně se sójovými výrobky riziko snižují. U ryb není přínos jednoznačný. Maso a mléčné produkty naopak přinášejí zvýšení rizika rakoviny. Mohlo by to být tím, že jídelníček založený na nerafinovaných rostlinných potravinách účinně redukuje v těle zánět.
Pak je zde také genetický faktor. Máte-li přímého příbuzného, jenž dostal rakovinu prostaty, vaše riziko může být 3x vyšší, než je běžné. Rizikové faktory, které nesouvisejí s genetikou, však riziko mohou zvýšit až 300x. Jak víme, jestli nejsou nízké míry rakoviny v Asii způsobené genetikou? Protože jakmile se Asiaté přestěhují do USA, jejich riziko začne ihned stoupat nahoru, a ve druhé generaci jsou na tom téměř stejně jako původní obyvatelé. Může to být třeba častými návštěvami fastfoodů, jako je Burger King a Dairy Queen, nebo také poklesem konzumace potravin, jež naše tělo ochraňují – jako je například sója.
Systematický přehled všech populačních studií o rakovině prostaty a sóji, které dosud máme, nám potvrzuje schopnost sójových potravin snižovat riziko. To je však široké spektrum potravin. Máme na výběr rozličné druhy. K dispozici jsou fermentované sójové potraviny, jako je miso a tempeh, i nefermentované potraviny, například tofu a sójové mléko. Které nás ochrání lépe? Vědci si studie bedlivě prošli. Ukázalo se, že pomáhá jen nefermentovaná sója. Konzumace tofu a sójového mléka byla spojena s přibližně 30% snížením rizika. Naopak nenašli žádné ochranné účinky, jež by se daly připsat fermentovaným sójovým potravinám.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Patel VH. Nutrition and prostate cancer: an overview. Expert Rev Anticancer Ther. 2014 Nov;14(11):1295-304.
- Center MM, Jemal A, Lortet-Tieulent J, Ward E, Ferlay J, Brawley O, Bray F. International variation in prostate cancer incidence and mortality rates. Eur Urol. 2012 Jun;61(6):1079-92.
- Hwang YW, Kim SY, Jee SH, Kim YN, Nam CM. Soy food consumption and risk of prostate cancer: a meta-analysis of observational studies. Nutr Cancer. 2009;61(5):598-606.
- Yan L, Spitznagel EL. Soy consumption and prostate cancer risk in men: a revisit of a meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2009 Apr;89(4):1155-63.
- Ma RW, Chapman K. A systematic review of the effect of diet in prostate cancer prevention and treatment. J Hum Nutr Diet. 2009 Jun;22(3):187-99; quiz 200-2.
- Park SK, Sakoda LC, Kang D, Chokkalingam AP, Lee E, Shin HR, Ahn YO, Shin MH, Lee CW, Lee DH, Blair A, Devesa SS, Hsing AW. Rising prostate cancer rates in South Korea. Prostate. 2006 Sep 1;66(12):1285-91.
Image credit: Jo via Flickr. Image has been modified. Motion graphics by Tyler McReynolds, Teetotalin LLC