Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší doplněk stravy při fibromyalgii
Doplňky stravy s vitamínem D byly otestovány proti fibromyalgii.
Fibromyalgie je jedním z nejčastějších onemocnění kloubů a svalů, které postihuje miliony Američanů. Projevuje se rozsáhlou muskuloskeletální bolestí a často je provázené dalšími příznaky, jako je například únava. Lékaři si dříve mysleli, že to lidé mají je v hlavě, „ale dnes již máme nevyvratitelné důkazy,“ že jde skutečná o tělesnou poruchu a ne jen záležitost mysli.
V roce 2003 byl klinikou Mayo publikován významný vědecký článek, v němž stálo, že byl u šokujících 93 % pacientů s fibromyalgií zjištěn nedostatek vitaminu D. Na základě toho dospěli k závěru, že všichni takoví pacienti jsou vysoce ohroženi závažným nedostatkem vitamínu D. Skeptici však řekli: Počkejte chvíli, vždyť jste neměli kontrolní skupinu. Kde se klinika Mayo nachází? V Minnesotě. Možná jen trpí 90 % všech obyvatel Minnesoty nedostatkem vitamínu D.
Když byly provedeny kontrolované studie, některé vskutku nalezly u pacientů, trpících tímto bolestivým syndromem, větší výskyt nedostatku vitamínu D. Jiné studie však k tomuto závěru nedospěly. Dokonce, i kdyby se studie shodly, neznamenalo by to, že nízká hladina vitamínu D způsobuje fibromyalgii. Možná, že právě takové nemoci, působící rozsáhlé bolesti, způsobují pokles vitamínu D. Konec konců, je to přece vitamín ze slunce a pacienti s fibromyalgií asi nepobíhají pod širým nebem tak často jako zdravá kontrolní skupina. Chceme-li vědět, jestli se vitamín D nějak podílí na této nemoci, musíme to otestovat.
Studie jako jsou tyto, zjistily, že většina lidí, trpících tímto bolestivým syndromem a zároveň nízkou hladinou vitamínu D, profituje z jeho suplementace. Klinické zlepšení nastalo až u 90 % pacientů. Nejspíš si dokážete představit, jak hojný je nedostatek vitamínu D mezi arabskými ženami na Středním východě. Tyto studie však neměly kontrolní skupinu. Možná by se jim udělalo lépe i samo od sebe, bez doplňků. Nebo že by šlo o placebo efekt? V lékařské literatuře nalezneme mnoho případů, kdy léčba vypadala v nekontrolovaných studiích velmi slibně. Příkladem je hyperbarická kyslíková terapie jako léčba roztroušené sklerózy. Když však byly tyto metody léčby testovány v randomizovaných a kontrolovaných studiích, tak zcela selhaly.
Zdálo se, že přesně to se stalo také v první randomizované a kontrolované studii o vitamínu D a fibromyalgii uskutečněné v roce 2008. Nenašli žádný významný rozdíl ve skóre bolesti. Studie však trvala jenom 3 měsíce a za tu dobu stihli výzkumníci zvýšit hladinu vitamínu D v krvi jen na 30 ng/ml. Naneštěstí žádná kontrolovaná studie, která by vitamín D dostala ještě výše, neproběhla… až do roku 2014. Pacienti s fibromyalgií dostávali až 2400 jednotek vitamínu D denně po dobu 20 týdnů, a tak jejich hladina vitamínu D vzrostla až na 50 ng/ml. Poté, co suplementace ustala, se jejich hladiny vitamínu D vrátily na úroveň placebo skupiny. To vše se odráželo ve skóre bolesti. Při užívání vitamínu D pacientům poklesla závažnost bolesti a po vysazení zase vzrostla na výchozí hodnotu. Vědci dospěli k závěru, že „tento ekonomický (dokonce volně prodejný) léčebný prostředek s minimem vedlejších účinků může být pro pacienty s fibromyalgií dobrou volbou ke zvážení.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Wepner F, Scheuer R, Schuetz-Wieser B, Machacek P, Pieler-Bruha E, Cross HS, Hahne J, Friedrich M. Effects of vitamin D on patients with fibromyalgia syndrome: a randomized placebo-controlled trial. Pain. 2014 Feb;155(2):261-8.
- Matthana MH. The relation between vitamin D deficiency and fibromyalgia syndrome in women. Saudi Med J. 2011 Sep;32(9):925-9.
- Tandeter H, Grynbaum M, Zuili I, Shany S, Shvartzman P. Serum 25-OH vitamin D levels in patients with fibromyalgia. Isr Med Assoc J. 2009 Jun;11(6):339-42.
- McBeth J, Pye SR, O'Neill TW, Macfarlane GJ, Tajar A, Bartfai G, Boonen S, Bouillon R, Casanueva F, Finn JD, Forti G, Giwercman A, Han TS, Huhtaniemi IT, Kula K, Lean ME, Pendleton N, Punab M, Silman AJ, Vanderschueren D, Wu FC; EMAS Group. Musculoskeletal pain is associated with very low levels of vitamin D in men: results from the European Male Ageing Study. Ann Rheum Dis. 2010 Aug;69(8):1448-52.
- Heidari B, Shirvani JS, Firouzjahi A, Heidari P, Hajian-Tilaki KO. Association between nonspecific skeletal pain and vitamin D deficiency. Int J Rheum Dis. 2010 Oct;13(4):340-6.
- Badsha H, Daher M, Ooi Kong K. Myalgias or non-specific muscle pain in Arab or Indo-Pakistani patients may indicate vitamin D deficiency. Clin Rheumatol. 2009 Aug;28(8):971-3.
- Block SR. Vitamin D deficiency is not associated with nonspecific musculoskeletal pain syndromes including fibromyalgia. Mayo Clin Proc. 2004 Dec;79(12):1585-6; author reply 1586-7.
- Plotnikoff GA, Quigley JM. Prevalence of severe hypovitaminosis D in patients with persistent, nonspecific musculoskeletal pain. Mayo Clin Proc. 2003 Dec;78(12):1463-70.
- Warner AE, Arnspiger SA. Diffuse musculoskeletal pain is not associated with low vitamin D levels or improved by treatment with vitamin D. J Clin Rheumatol. 2008 Feb;14(1):12-6.
- Clauw DJ. Fibromyalgia and related conditions. Mayo Clin Proc. 2015 May;90(5):680-92.
- Bennett M, Heard R. Hyperbaric oxygen therapy for multiple sclerosis. CNS Neurosci Ther. 2010 Apr;16(2):115-24.
Icons created by Valery from The Noun Project. Image credit: sielemann via 123RF. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.