Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Příjem živočišných bílkovin ve srovnání s kouřením cigaret
Pouze jeden z 10 000 lidí se dožije sta let. Jaké je tajemství těchto šťastlivců?
1 z 10 000 lidí se dožije 100 let. Jaké je tajemství takového jedince?
V roce 1993 byl publikován průlomový vědecký objev týkající se dlouhověkosti. Šlo o jedinou genetickou mutaci, která stačila ke zdvojnásobení délky života drobného tvora z kmenu hlístic. Místo klasické délky života, tj. 30 dní, žili zmutovaní jedinci 60 dní nebo i déle. Šlo o nejdelší dosud zaznamenané prodloužení délky života u jakéhokoliv organismu. Tento lékařský zázrak v podobě řekněme “metuzalémského červíka” by byl ekvivalentní stvoření dvě stě let starého a zdravého člověka.
A to vše kvůli jediné mutaci? Tak by to přece nemělo fungovat… Chci říct, předpokládá se, že stárnutí je způsobené celou řadou procesů, mnoha geny… Jak by mohla změna jediného genu zdvojnásobit délku života? O jaký gen se vlastně jedná? Jak se nazývá ten gen, který natolik urychluje stárnutí, že při vysazení z činnosti žije zvířecí organismus dvakrát tak dlouho?
Říká se mu gen “Grim Reaper”. O co se jedná? Je to červí ekvivalent lidského receptoru IGF-1. A mutace stejného receptoru u lidí by mohly pomoci vysvětlit, proč se někteří lidé dožívají 100 let a jiní ne. Je to tedy jen o štěstí? O tom, zda máme špatné nebo naopak dobré geny? Není. Můžeme expresi těchto genů vypínat a zapínat podle toho, co jíme.
Před třemi lety jsem profiloval pozoruhodnou sérii experimentů o IGF-1, inzulínu podobnému růstovému faktoru 1. Tento rakovinu podporující růstový hormon byl ve velkém množství uvolňován našimi játry právě po konzumaci živočišných bílkovin. Takže muži a ženy, kteří nejedí maso, vejce nebo mléčné bílkoviny, mají výrazně nižší hodnoty tohoto růstového hormonu.
Převedení lidí na rostlinnou stravu může výrazně snížit hladiny IGF-1 během pouhých 11 dní. Tím se výrazně zlepší schopnost ženského krevního oběhu potlačit růst rakoviny prsu, a pak následně buňky rakoviny prsu zneškodnit. Stejně tak krevní sérum mužů na rostlinné stravě potlačuje růst buněk rakoviny prostaty asi osmkrát lépe než před změnou stravy. Toto dramatické zlepšení obrany proti rakovině je však vynulováno, jakmile přidáte zpět byť jen takové množství IFG-1, jaké jste předtím díky zdravé stravě a životnímu stylu z těla vykázali.
Je to jednou z možností, jak vysvětlit nízkou míru rakoviny u populací stravujících se rostlinnou stravou. Je to díky poklesu v příjmu živočišných bílkovin, což vede k poklesu IGF-1 a to následně k potlačení růstu rakoviny. Účinek je tak silný, že dr. Ornish a jeho kolegové byli schopni zvrátit postup raného stadia rakoviny prostaty bez chemoterapie, chirurgie či ozařování. Stačila pouze rostlinná strava a zdravý životní styl.
Ovšem v dětství růstové hormony potřebujeme, abychom mohli vyrůst. Existuje dokonce vzácná genetická vada, kterou způsobuje vážný nedostatek IGF-1. Takový nedostatek vede k trpasličímu vzrůstu, zároveň však tělo účinně chrání proti rakovině. Ani jeden případ rakoviny mezi cca 100 jedinci s nedostatkem IGF-1. Co 200 jedinců? Žádná rakovina se u nich neobjevila.
Jak vidíte, většina zhoubných nádorů je pokryta IGF-1 receptory, ale pokud tam žádné IGF-1 není, tak nádor nemusí být schopen růstu a šíření. To může pomoci vysvětlit, proč ti, kteří se stravují stravou s nízkým podílem sacharidů, běžně žijí kratší dobu. Neplatí to však pro jakoukoliv stravu s nízkým obsahem sacharidů, ale zejména u těch jídelníčků, které jsou založeny na živočišných produktech. Naopak rostlinné diety s nízkým obsahem sacharidů byly spojeny s nižším rizikem úmrtí.
No ano, ale nízkosacharidové diety jsou také bohaté na živočišný tuk, ještě navíc k živočišným bílkovinám. Jak tedy můžeme vědět, že to nebyl právě nasycený živočišný tuk, který lidi zabíjel, a bílkoviny s tím nijak nesouvisely? Potřebujeme zkrátka studii, která by sledovala tisíce lidí a jejich příjem bílkovin po dobu asi 20 let. Pak uvidíme, kdo žil nejdéle, a kdo z nich dostal nebo nedostal rakovinu. Jenže žádnou takovou studii jsme neměli… Tedy až dosud.
6 000 Američanů, mužů i žen nad 50 let, bylo sledováno po dobu 18 let. Lidé pod 65 let s vysokým příjmem bílkovin měli nárůst celkové úmrtnosti o 75 %. Jejich riziko úmrtí na rakovinu se zčtyřnásobilo. Nešlo však o jakoukoliv bílkovinu. Tato spojitost byla buď oslabena anebo zcela vyrušena, pokud bílkoviny pocházely z rostlin. Všechno to dává smysl, vzhledem k vyšším hladinám IGF-1 mezi těmi, kteří jedí hodně bílkovin.
Sponzorující univerzita vydala tiskové prohlášení s nezapomenutelným úvodem: „To kuřecí křidýlko, které právě jíte, může být stejně smrtelné jako cigareta.“ Vysvětluje se v něm, že stravování s vysokým obsahem živočišných bílkovin praktikované ve středním věku přináší čtyřnásobné riziko, ve srovnání s člověkem s nízkým příjmem bílkovin, že zemřete na rakovinu. Jedná se o rizikový faktor úmrtnosti srovnatelný s cigaretami. A když říkají nízký obsah bílkovin, ve skutečnosti myslí konzumaci doporučeného množství bílkovin.
„Téměř u každého člověka se jednou objeví rakovinná nebo předrakovinná buňka. Otázkou je: Rozvine se?“ Jak řekl jeden z vedoucích výzkumníků. Může to záviset na tom, co jíme. Otázkou není, zda vám určitá strava umožňuje prospívat krátkodobě, jak poznamenal jeden z vědců, nýbrž jestli vám může pomoci dožít se 100 let.
Nešlo jen o úmrtí na rakovinu. Lidé středního věku, kteří jedí hodně bílkovin z živočišných zdrojů, byli náchylnější k předčasnému úmrtí obecně. Klíčové je, že se to nevztahovalo na rostlinné bílkoviny, například z luštěnin, a nebylo to ani tukem, pouze živočišná bílkovina se zdála být viníkem.
Jaká byla reakce na toto odhalení, tedy že jídelníčky bohaté na maso, vejce a mléčné výrobky mohou být stejně škodlivé jako kouření? Jeden vědec, věnující se výživě, se vyjádřil, že je to potenciálně nebezpečné. Mohlo by to poškodit účinnost důležitých zpráv o veřejném zdraví. Proč? Protože kuřák by si pak mohl pomyslet: „Teda, proč bych měl vůbec přestávat kouřit, když je i sendvič se šunkou a sýrem pro mě stejně nezdravý?“
To mi připomíná slavnou reklamu na cigarety Phillip Morris. Ta se snažila zlehčovat rizika tím, že uváděla: „Podívejte, vy si myslíte, že pasivní kouření je škodlivé, protože zvyšuje riziko rakoviny plic o 19 %, no ano, ale vypitím jedné nebo dvou sklenic mléka každý den na tom můžete být třikrát hůř – riziko rakoviny plic zvýšíte o 62 %. Také můžete své riziko zdvojnásobit častým používáním oleje při vaření, nebo ztrojnásobit riziko srdečního onemocnění tím, že se nebudete stravovat vegetariánsky, také můžete mít šestinásobné riziko kvůli hojné konzumaci masa a mléčných výrobků.“ Uzavřeli to větou: „Zachovejte si v tom rozumný úhel pohledu!" Riziko rakoviny z pasivního kouření může být mnohem nižší než u jiných každodenních činností. Dýchejte tedy zhluboka.
Je to jako tvrdit: „Nebojte se pobodání, protože postřelení je mnohem horší.“ Je to, jako by nám říkali: „Pokud nepoužíváte bezpečnostní pásy, můžete mít klidně i nechráněný sex.“ Jestliže půjdete na bungee jumping, rovnou si také můžete doma odpojit svůj detektor kouře. Kvůli podstoupení jednoho rizika nemusíte přece ignorovat i ta další. Samozřejmě si můžeme povšimnout, že společnost Phillip Morris přestala se shazováním mléčných výrobků hned poté, co koupila Kraft Foods.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M E Levine, J A Suarez, S Brandhorst, P Balasubramanian, C W Cheng, F Madia, L Fontana, M G Mirisola, J Guevara-Aguirre, J Wan, G Passarino, B K Kennedy, M Wei, P Cohen, E M Crimmins, V D Longo.Low protein intake is associated with a major reduction in IGF-1, cancer, and overall mortality in the 65 and younger but not older population. Cell Metab. 2014 Mar 4;19(3):407-17.
- R Steuerman, O Shevah, Z Laron. Congenital IGF1 deficiency tends to confer protection against post-natal development of malignancies. Eur J Endocrinol. 2011 Apr;164(4):485-9.
- T T Fung, R M van Dam, S E Hankinson, M Stampfer, W C Willett, F B Hu. Low-carbohydrate diets and all-cause and cause-specific mortality: two cohort studies. Ann Intern Med. 2010 Sep 7;153(5):289-98.
- H Noto, A Goto, T Tsujimoto, M Noda. Low-carbohydrate diets and all-cause mortality: a systematic review and meta-analysis of observational studies. PLoS One. 2013;8(1):e55030.
- S Wu. Meat And Cheese May Be as Bad for You as Smoking. Released by University of Southern California, Published: March 4, 2014.
- J Guevara-Aguirre, P Balasubramanian, M Guevara-Aguirre, M Wei, F Madia, C W Cheng, D Hwang, A Martin-Montalvo, J Saavedra, S Ingles, R de Cabo, P Cohen, V D Longo. Growth hormone receptor deficiency is associated with a major reduction in pro-aging signaling, cancer, and diabetes in humans. Sci Transl Med. 2011 Feb 16;3(70):70ra13.
- C Kenyon, J Chang, E Gensch, A Rudner, R Tabtiang. A C. elegans mutant that lives twice as long as wild type. Nature. 1993 Dec 2;366(6454):461-4.
- I Sample. Diets high in meat, eggs and dairy could be as harmful to health as smoking.
- L Partridge, P H Harvey. Gerontology. Methuselah among nematodes. Nature. 1993 Dec 2;366(6454):404-5.
- Y Suh, G Atzmon, M O Cho, D Hwang, B Liu, D J Leahy, N Barzilai, P Cohen. Functionally significant insulin-like growth factor I receptor mutations in centenarians. Proc Natl Acad Sci U S A. 2008 Mar 4;105(9):3438-42.
- T T Perls, K Bochen, M Freeman, L Alpert, M H Silver. Validity of reported age and centenarian prevalence in New England. Age Ageing. 1999 Mar;28(2):193-7.
- N E Allen, P N Appleby, G K Davey, R Kaaks, S Rinaldi, T J Key. The associations of diet with serum insulin-like growth factor I and its main binding proteins in 292 women meat-eaters, vegetarians, and vegans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2002 Nov;11(11):1441-8.
- P Coffer. OutFOXing the grim reaper: novel mechanisms regulating longevity by forkhead transcription factors. Sci STKE. 2003 Sep 23;2003(201):PE39.
- H J Jung, Y Suh. Regulation of IGF -1 signaling by microRNAs. Front Genet. 2015 Jan 13;5:472.
- T H Ngo, R J Barnard, C N Tymchuk, P Cohen, W J Aronson. Effect of diet and exercise on serum insulin, IGF-I, and IGFBP-1 levels and growth of LNCaP cells in vitro (United States). Cancer Causes Control. 2002 Dec;13(10):929-35.
- R J Barnard, J H Gonzalez, M E Liva, T H, Ngo. Effects of a low-fat, high-fiber diet and exercise program on breast cancer risk factors in vivo and tumor cell growth and apoptosis in vitro. Nutr Cancer. 2006;55(1):28-34.
- TJ Key, PN Appleby, EA Spences, RC Travis, AW Roddam, NE Allen. Cancer incidence in vegetarians: results from the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford). Am J Clin Nutr 2009 May;89(5):1620S-6S.
- D Ornish, G Weidner, W R Fair, R Marlin, E B Pettengill, C J Raisin, S Dunn-Emke, L Crutchfield, F N Jacobs, R J Barnard, W J Aronson, P McCormac, D J McKnight, J D Fein, A M Dnistrian, J Weinstein, T H Ngo, N R Mendell, P R Carroll. Intensive lifestyle changes may affect the progression of prostate cancer. J Urol. 2005 Sep;174(3):1065-9; discussion 1069-70.
Image thanks to gholem via Pixabay.