Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Přínosy konzumace lněného semínka při hubnutí
Byly výsledky studií lněných semínek ukazující úbytek na váze o 9 kg jen dílem náhody?
Kanada nyní povoluje zdravotní tvrzení na etiketách výrobků se lněným semínkem, jelikož dnes již s jistotou víme, že lněné semínko skutečně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Výrobky musí obsahovat dvě polévkové lžíce lněného semínka a v první řadě musí být tyto výrobky relativně zdravé. Tvrzení o schopnosti snižovat cholesterol tak nemůže být uvedeno např. na balení masových kuliček s obsahem lněného semínka.
Tato tvrzení jsou založena na studiích, jako jsou například tyto: dvojitě zaslepené, randomizované a placebem kontrolované studie. Jak lze sestrojit placebo verzi jídla? V případě léků lze vyrobit cukrové pilulky, ale jak někomu nepozorovaně podáte několik lžic lněného semínka? Výzkumníci vyrobili celou řadu speciálních výrobků, tyčinky, muffiny, bagely. Výzkumné subjekty tak nevědomky dostávají do těla několik polévkových lžic mletých lněných semínek – nebo v případě kontrolní skupiny jen celozrnné pšenice. Pokus trval celý jeden rok. Až do konce pokusu, kdy byla odhalena příslušnost do skupin, nikdo neměl tušení, jaké muffiny kdo dostává. Ve skupině, která přijímala lněné semínko, došlo ke snížení hladiny LDL cholesterolu o 15 % již během jednoho měsíce. Nicméně výrazně lepší výsledek než ve skupině na celozrnné pšenici byl jen u těch, kteří zároveň užívali léky snižující cholesterol. U lidí neužívajících tyto léky došlo k poklesu cholesterolu i při příjmu celozrnné pšenice, takže rozdíl mezi účinností semínka a pšenice se tím vytrácí. To je důvod, proč je tak těžké vytvořit placebo verze potravin.
Například v této studii. Provedení tzv. otevřené studie (studie, ve které lidé věděli, že jedí lněného semínko) si zdůvodňují tím, že nedokázali vymyslet inertní placebo ke lněnému semínku. Celozrnná pšeničná mouka je vyrobena z celých obilných zrn, takže by mohla být sama o sobě prospěšná. Naopak bílá mouka by mohla stav pacientů v kontrolní skupině zhoršit. V této studii tedy pacienty s nadváhou náhodně rozdělili do dvou skupin; jedna dostávala poradenství v oblasti zdravého životního stylu a porci mletého lněného semínka každý den, druhá skupina dostávala jen to poradenství. Není překvapením, že tělesná váha, obvod v pase a BMI (index tělesné hmotnosti) se významně snížily v obou skupinách. Dokonce i bez poradenství v oblasti životního stylu, samotnou účastí ve studii, kdy člověk ví, že bude pravidelně převažován, může i bez pomoci zhubnout. Nicméně úbytek na váze byl mnohem výraznější ve skupině, která dostávala lněné semínko. Rozdíl to rozhodně nebyl malý. Kontrolní skupina, které se 12 týdnů dostávalo poradenství o zdravé životosprávě, zhubla takřka 3 kilogramy a v pase ztratila dva a půl centimetru. Nicméně skupina, která dostávala ty stejné rady, ale k tomu ještě několik lžic lnu denně, takže vlastně jedla více jídla, na tom byla lépe, průměrný účastník zhubnul přes 9 kg za tu stejnou dobu a v pase ztratil cca 10 cm. To jsou mimořádné výsledky, zvláště při intervenci, která spíše přidala, než že by aktivně ubírala lidem kalorie ze stravy. Byla to jen bláznivá náhoda?
Jak by si stálo lněné semínko proti nealkoholickému ztučnění jater? Kvůli epidemii obezity je to dnes vůbec nejčastější onemocnění jater, celosvětově jde o velmi významný zdravotní problém. Nejčastější příčinou je strava s vysokým obsahem tuku. Lněné semínko však může působit příznivěji než sádlo. Úvahy nestačí, pojďme to otestovat.
Stejně jako minule, i zde bylo testováno poradenství v oblasti zdravé životosprávy, doprovázené nebo nedoprovázené užíváním lněného semínka. Ti, jimž se jej dostávalo, je měli vždy smíchat s vodou a šťávou a po snídani nápoj vypít. Došlo ke snížení tělesné hmotnosti, zmírnění zánětu a zjizvení jater i snížení množství tuku v játrech, a to v obou skupinách; lepší však byly výsledky se lnem. Opět bylo docíleno mimořádného úbytku na váze, v průměru okolo 9 kg, a to tím, že lidem bylo řečeno, aby do své stravy přidali něco navíc. Možná, že první studie nebyla jen náhoda. Jenže možná byly dílem náhody obě.
Byly provedeny desítky randomizovaných a kontrolovaných studií se lněným semínkem užívaným při hubnutí. Jak sami můžete vidět, většina dospěla k nejednoznačným výsledkům. Zde jsou dvě nedávno provedené studie, ve kterých lidé zhubli okolo 9 kilogramů, zdá se však, že takové výsledky jsou výjimkou. Když však sloučíte výsledky ze všech těchto studií, stále vyjde, že lněné semínko dokáže významně snížit tělesnou váhu, BMI a obvod v pase, a to v randomizovaných a kontrolovaných studiích. Místo oněch 9 kg dolů je však reálnější očekávat spíše úbytek jednoho kilogramu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Summary of Health Canada's Assessment of a Health Claim about Ground Whole Flaxseed and Blood Cholesterol Lowering. Bureau of Nutritional Sciences, Food Directorate, Health Products and Food Branch. Jan 2014.
- Turp GY. Effects of four different cooking methods on some quality characteristics of low fat Inegol meatball enriched with flaxseed flour. Meat Sci. 2016;121:40-46.
- Edel AL, Rodriguez-Leyva D, Maddaford TG, et al. Dietary flaxseed independently lowers circulating cholesterol and lowers it beyond the effects of cholesterol-lowering medications alone in patients with peripheral artery disease. J Nutr. 2015;145(4):749-57.
- Mohammadi-Sartang M, Mazloom Z, Raeisi-Dehkordi H, Barati-Boldaji R, Bellissimo N, Totosy de zepetnek JO. The effect of flaxseed supplementation on body weight and body composition: a systematic review and meta-analysis of 45 randomized placebo-controlled trials. Obes Rev. 2017;18(9):1096-1107.
- Yari Z, Rahimlou M, Poustchi H, Hekmatdoost A. Flaxseed Supplementation in Metabolic Syndrome Management: A Pilot Randomized, Open-labeled, Controlled Study. Phytother Res. 2016;30(8):1339-44.
- Yari Z, Rahimlou M, Eslamparast T, Ebrahimi-Daryani N, Poustchi H, Hekmatdoost A. Flaxseed supplementation in non-alcoholic fatty liver disease: a pilot randomized, open labeled, controlled study. Int J Food Sci Nutr. 2016;67(4):461-9.
- Xu J, Gao H, Song L, et al. Flaxseed oil and alpha-lipoic acid combination ameliorates hepatic oxidative stress and lipid accumulation in comparison to lard. Lipids Health Dis. 2013;12:58.
Image credit: 3mpstudio via pixabay. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video